وقتی که کودکی به سن یک ماهگی رسید، حالا تا سن پنج سالگی مهم‌ترین عامل ,از دست دادن حیات اوست.


 عفونت ریوی کودکان
خطر مرگ کودکان در اولین ماه زندگی که زایمان ایمن و اقدامات مراقبتی و درمانی مؤثر مورد نیاز است، در بالاترین حد است.


زایمان پیش از موعد، وقوع خفگی در هنگام زایمان و عفونت‌های مختلف، بیشترین علل مرگ هستند. وقتی که کودکی به سن یک ماهگی رسید، حالا تا سن پنج سالگی مهم‌ترین عامل از دست دادن حیات، عفونت‌های ریوی، اسهال، مالاریا، سرخک و ایدز هستند.


 عفونت ریوی کودکان
تقریبا هر سال 4 میلیون نوزاد تا سن یک ماهگی جان خود را از دست می‌دهند. عوامل مهم و اساسی برای سلامتی نوزادان شامل این موارد هستند:

کیفیت مراقبت‌های بهداشتی درمانی حین حاملگی مادر، زایمان ایمن توسط گروه زایمان آموزش دیده و باتجربه، مراقبت‌های قوی درمانی از نوزاد مانند توجه فوری به نفس کشیدن، گرم کردن، بهداشت بند ناف و مراقبت از پوست و به ویژه تغذیه با شیر مادر.


 عفونت ریوی کودکان
عفونت ریوی مهم‌ترین عامل مرگ کودکان زیر پنج سال است. هر سال بیش از 154‌میلیون مورد مرگ ناشی از عفونت‌های ریوی رخ می‌دهد که تقریبا سه چهارم آنها در 15‌کشور است. سوء تغذیه و آلودگی هوای داخل اتاق‌ها عواملی خطرزا برای ابتلا به عفونت‌های ریوی هستند.

 عفونت ریوی کودکان
اسهال، یک عامل اصلی ایجاد بیماری و نیز مرگ کودکان در کشورهای در حال توسعه و فقیر است. تغذیه انحصاری با شیر مادر در پیشگیری از اسهال در بچه‌های کم سال مؤثر است. درمان کودکان مبتلا، با پودر خوراکی «او- آر-اس» و مکمل‌های حاوی عنصر روی (Zinc) مفید، کم هزینه و نجات‌دهنده زندگی است.


 عفونت ریوی کودکان
در قاره آفریقا هر 30 ثانیه یک کودک جان خود را از دست می‌دهد. مالاریا عامل اصلی مرگ کودکان زیر پنج سال در این قاره است. از بین بردن حشرات ناقل مالاریا، سبب افزایش طول عمر کودکان می‌شود.


 عفونت ریوی کودکان
بیش از درصد بچه‌های مبتلا به ویروس عامل ایجادی بیماری ایدز (HIV) از طریق مادر خود آلوده شده‌اند. این موارد از راه‌های استفاده مادران از داروهای ضد‌ویروس، زایمان بهداشتی و نحوه مناسب تغذیه نوزاد، قابل پیشگیری است. تخمین زده می‌شود که 3/2‌ میلیون کودک زیر 15 سال با ویروسHIV زندگی می‌کنند و هر روز هم بیش از 1400مورد جدید عفونت رخ می‌دهد.

 عفونت ریوی کودکان
در حدود 20 میلیون کودک زیر پنج سال در سطح جهان، به شدت دچار سوء‌تغذیه هستند که این امر باعث می‌شود آنها به بیماری و مرگ زودرس مستعد باشند. در حدود سه چهارم این بچه‌ها با رسیدن «غذا‌های درمانی آماده مصرف‌» نجات پیدا می‌کنند. این مواد غذایی که غنی شده و سرشار از انرژی هستند، میزان مورد نیاز مواد مغذی را برای بچه‌های بالای 6 ماه آماده کرده و در منزل قابل مصرف هستند.


 عفونت ریوی کودکان
طول عمر زندگی کودکان در بین کشورهای مختلف، تفاوت‌های اساسی دارد. سه چهارم مرگ‌ها در آفریقا و آسیای جنوب شرقی رخ می‌دهد.


 عفونت ریوی کودکان
درصد سلامتی کودکان در حال پیشرفت است، اما چالش‌های جدی برای رسیدن به اهداف جهانی در مورد کاهش مرگ هنوز وجود دارد. حدود دو سوم موارد مرگ و میر، از طریق دسترسی به اقدامات درمانی عملی و ارزان قیمت و مراقبت‌های اولیه مؤثر، تا سن 5سالگی قابل پیشگیری است.


 عفونت ریوی کودکان
سرمایه‌گذاری بزرگ برای دستیابی به هدف پیشرفت هزاره برای کاهش موارد مرگ کودکان زیر 5 سال تا دو سوم تا سال 2015، کلید اصلی است. همکاری نهاد‌های عمومی و خصوصی برای دستیابی به این هدف سخت، اما قابل دسترس که تخمین زده می‌شود به 50 میلیارد دلار اعتبار نیاز داشته باشد مورد نیاز است‌. کمک دولت‌ها و سازمان‌ها بزرگ جهانی دارای اهمیت فراوان هستند.سلامت وبهداشت کودک, خطر مرگ کودک, خطر مرگ کودکان, زایمان, سلامتی نوزادان, مراقبت‌های بهداشتی درمانی, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='سلامتی کودکان' href='http://koodakan.akairan.com/koodak/taghzieh1/ghazayekoodak.html'>سلامتی کودکان</a></strong> سلامت وبهداشت کودک, خطر مرگ کودک, خطر مرگ کودکان, زایمان, سلامتی نوزادان, مراقبت‌های بهداشتی درمانی, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='سلامتی کودکان' href='http://koodakan.akairan.com/koodak/taghzieh1/ghazayekoodak.html'>سلامتی کودکان</a></strong>