عوارض استفاده از پستانک در نوزادان


استفاده از پستانک برای نوزادان امری طبیعی است که بسیار هم اتفاق می افتد، اما والدینی که به نوزاد خود پستانک می دهند از عوارض بد آن بی اطلاعند یا شاید این مضرات را جدی نمی گیرند.


پستانک یکی از وسایلی است که برای آرام کردن نوزادان استفاده می شود و بسیاری از والدین بدون توجه به عوارض پستانک از آن استفاده می کنند و کودک خود را به خوردن پستانک عادت می دهند. این در حالی است که خوردن پستانک توسط نوزاد بسیار مضر است و عوارض بدی برای او دارد.

پستانک نوزاد

دکتر علی اصغر عالی پور ، با بیان اینکه از نظر علمی استفاده از پستانک در کودکان و نوزادان به هیچ عنوان توصیه نمی شود، گفت: استفاده از پستانک می تواند زمینه بروز عفونت را در کودکان و نوزادان بوجود آورد و از این جهت توصیه می شود خانواده ها به هیچ عنوان پستانک در دهان فرزندان شان نگذارند.

عالی پور افزود: هر چقدر هم پستانک تمیز نگه داشته شود باز هم مکانی برای تجمع انواع میکروب ها و انگل ها است که می تواند نوزاد را بیمار کند. کودکانی که از پستانک استفاده می کنند بیشتر دچار عفونت ها، زخم های دهانی و آلرژی می شوند.

پستانک برای نوزاد
 

استفاده از پستانک می تواند راه خوبی برای ورود عفونت های گوارشی باشد، چون کودک دائما پستانک را از دهان خود بیرون می اندازد و دوباره آن را برمی دارد. شاید اگر بررسی دقیقی روی پستانک ها انجام گیرد، مشخص شود که چه تعداد زیادی از انواع میکروب ها روی آن رفت وآمد دارند.

به گفته این فوق تخصص نوزادان مکیدن پستانک همچنین باعث تاخیر در حرف زدن کودک شده، ضمن اینکه در بروز اختلال رشد در شیرخواران هم اثرگذار است.

این فوق تخصص نوزادان با بیان اینکه استفاده از پستانک باعث بروز مشکلات در رویش دندان کودکان شود، افزود: استفاده از پستانک می تواند در بی نظم شدن دندان ها نقش داشته باشد، چرا که باعث می شود به مرور زمان دندان های جلو و بالا به سمت بیرون کج شده و فک بالا و پایین ناهمتراز شود.

عالی پور با بیان اینکه حتی انواع ارتودنسی پستانک ها نیز نمی تواند مانع بی نظم شدن دندان های کودک شود، گفت: استفاده از این نوع از پستانک ها هم توصیه نمی شود.

پستانک حتی ممکن است در سخن گفتن کودک اختلال ایجاد کند و نظم دندانی او را به هم بزند.شاید شما عادت داشته باشید تا کودک تان گریه کرد پستانک و یا شیشه شیر را در دهانش بگذارید، ولی با این کار به کودک تان خیانت کرده اید. مکیدن انگشت، پستانک و سرشیشه به علت تاثیر روی ساختمان فک و دندان ها و جلو آمدن زبان می تواند باعث اشتباه تلفظ کردن کلمات توسط کودک و حتی در بعضی موارد، ایجاد اختلال در بلع شود.

عالی پور گفت: دلایل گریه کودک را باید با مراجعه به پزشک و پیدا کردن علت گریه کردن او جست و استفاده از پستانک مشکلات را بیشتر می کند. 

عوارض استفاده از پستانک در نوزادان 2.8/5 9
منبع : ایسنا -/ ن.م