نکات مهم انتخاب اسباب بازی برای کودکان


انتخاب اسباب بازی برای کودکان باید به دقت و با توجه به جنسیت و توانایی های مختلف کودک انجام شود. چه نوع اسباب بازی انتخاب کنیم تا کودکمان استعداد هایش را پرورش دهد؟


 انتخاب اسباب بازی برای کودکان همانند انتخاب غذای مناسب و یا پزشک معالج متخصص برای سلامت کودک البته سلامت روان او اهمیت دارد.

بچه ها به وسیله اسباب بازی ها می توانند دنیای پیرامون خود را کشف کرده، مهارت هایی جدید و ضروری را در رابطه با زندگی بیاموزند. اسباب بازی ضمن آنکه سرگرمی خوبی برای بچه ها محسوب می شود، نقش مهمی هم در زندگی و رشد کودک بازی می کند. بچه ها به وسیله اسباب بازی ها می توانند دنیای پیرامون خود را کشف کرده، مهارت هایی جدید و ضروری را در رابطه با زندگی بیاموزند.

 

چگونه سباب بازی خوب و مناسب برای کودک انتخاب کنیم؟

 

تنوع پذیری: شما به عنوان خریدار می خواهید هزینه خرید اسباب بازی بپردازید پس مهم است که از تعداد قابلیت های وسیله مطلع شوید. اسباب بازی هایی که در خود امکان چند نوع بازی مختلف را دارند برای مدت طولانی تری مورد علاقه بچه ها هستند.

 سازندگی و خلاقیت: هرچه اسباب بازی فرصت خلاقیت و ابداع را برای بچه ها فراهم کند، توانایی آنها را برای تجربه های واقعی زندگی بالاتر می برد. با کمی گل بهداشتی کودک می تواند بارها از خود خلاقیت بروز بدهد و یک چیز جدید بسازد؛ اینگونه ذهنش به راه حل های مختلف می رسد اما با یک پازل، جز یک راه که سازنده تعیین کرده راه دیگری قابل تجربه نیست.

 فعالیت بدنی: بچه ها می خواهند با بازی برای زندگی آماده شوند و این مسئله با اسباب بازی هایی که کودک را در حد یک تماشاچی نگه می دارند تناقض دارد. اسباب بازی ها باید این قابلیت را داشته باشند که توان جسمی بچه ها را به کار گیرند تا علاوه بر افزایش قدرت آنها به تخلیه انرژی آنها هم کمک کنند و اینگونه موجب آرامش روحی و جسمی آنها شوند.

ویژگی اسباب بازی کودکان

تناسب با جنسیت: توصیه نمی کنیم که اسباب بازی بچه ها را با این اجبار که تو دختری یا پسری برای آنها تهیه کنید اما اگر می خواهید برای فرزندتان هدیه بخرید یا او از شما مشورت می خواهد بیشتر به فکر مهارت های خاصی که مورد نیاز زنان یا مردان هست باشید. اگر فرزند دخترتان می خواهد ماشین بازی کند یا برعکس، نگران نشوید و اجازه بدهید مدتی این تجربه را پیدا کند.

انتقال فرهنگ: اسباب بازی هایی که پوشش های عریان و نیمه عریان و آرایش صورت و اندام خاصی دارند، برای بچه ها مناسب نیستند زیرا الگوهای زیبایی شناسی و حتی هویتی بچه ها را تنزل و تغییر می دهند.

 تحریک حواس: اگر تصمیم به خرید وسیله بازی دارید، برای خرید آن، وقت بگذارید و تحقیق کنید تا وسایل بهتری به نفع تربیت فرزندتان تدارک ببینید. اسباب بازی ای که فقط می تواند صدا تولید کند کمتر از وسیله بازی ای که صدایی تولید نمی کند ولی بچه ها باید با تمرکز بخشی از آن را در جای مخصوص خود قرار دهند تا برنده بشوند به رشد بچه ها کمک می کند.

 اسباب بازی محرک: اسباب بازی خوب باید در عین اینکه مطابق سن، توان و علاقه کودک باشد، قدرت جلب نظر بچه ها را هم داشته باشد. اینکه اسباب بازی چه رنگی، چه شکلی و طرحی و چه ساختی دارد به ایجاد انگیزه بازی کمک می کند.

 دوام و استحکام: وسیله بازی که از جنس مرغوبی تهیه شده باشد زمان بیشتری عمر می کند و احتمالا خطرات کمتری را هم با آسیب دیدنش برای فرزندتان پیش خواهد آورد؛ مثل پازل های چوبی یا بازی های فکری چوبی.

 قیمت: اگر موقع خرید وسایل بازی فقط به فکر زیبایی و گرانقیمتی و جنبه دکوری بودن اسباب بازی هستید، ممکن است به خاطر جلوگیری از آسیب دیدن وسیله بازی، کمتر اجازه بازی با آن را به کودک بدهید و اگر آن اسباب بازی آسیب دید ممکن است عصبانی شوید و به کودک پرخاش کنید.

 اما تنها دلیل انتخاب قیمت مناسب برای اسباب بازی، مشکلات ناشی از فشار اقتصادی بر خانواده نیست. بچه ای که دائم با وسایل گرانقیمت بازی کند، دیگر حاضر نمی شود با قناعت زندگی کند و عادت به تجمل گرایی در او نهادینه می شود و به زودی در دوران نوجوانی به خانواده فشارهای سنگینی را متحمل می کند.

نکات مهم انتخاب اسباب بازی برای کودکان 5/5 2
منبع : همشهری /ن