روش برخورد با کودکان بد غذا


بدغذایی بعضی بچه ها از جنس بهانه گیری است؛ یعنی پایا ن ناپذیر است و فهرست غذاهایی که نمی خورد به تدریج زیاد می شود.


این بهانه گیری حتی ممکن است به بشقاب غذا و رنگ لیوان هم سرایت کند. در واقع کودک بهانه گیر سعی دارد از غذا به عنوان ابزاری برای تسلط بر والدین استفاده کند. و اما راه حل این موضوع به شکل زیر است:
اول: اگر فرزندتان ناگهان علاقه اش را به غذایی از دست می دهد و از خوردن آن امتناع می کند، به این موضوع توجهی نکنید.
اجازه دهید آنچه دوست دارد بخورد و آنچه را نمی خواهد نخورد و پس از اتمام زمان غذا خوردن، ظرف غذایش را بدون هیچ اشاره و اهمیت دادن به موضوع بردارید. اگر مشخص کرد که: «من از لوبیا بدم می آید» حساسیت نشان ندهید و چند روز بعد دوباره لوبیا در غذا بریزید. احتمالا غذایش را می خورد چون می داند علاقه نداشتنش جلب توجه نمی کند و باید دنبال راه دیگری باشد.

دوم: سخت گیر نباشید.
اگر کودک همواره از خوردن غذای خاصی خودداری می کند، برایش غذای دیگری تهیه کنید ولی چهره کودک تان را در نظر بگیرید. اگر متوجه شود که این موضوع کانون توجه شما شده، بلافاصله آن را به عنوان وسیله ای برای تسلط بر شما به کار خواهد گرفت.

سوم: وقتی کودک به خوبی غذا می خورد از او تعریف و تمجید کنید.
اگر اصرار دارید بچه به خاطر شما یا پدرش 3 قاشق بیشتر بخورد، باید آن 3 قاشق را میل کند و هیچ تخفیفی قائل نشوید.

چهارم: هرگاه متوجه شدید دلیل علاقه نداشتن به غذای خاص، طعم و مزه غذا نیست و تنها احساس نامطلوب غذا در زبان و دهان است، شیوه تهیه را عوض کنید.
بیشتر کودکان به هویج خام بیشتر از پخته علاقه مندند یا سیب زمینی سرخ کرده را به آب پز ترجیح می دهند. برحسب میل کودک، نوع غذا را تغییر دهید.

پنجم: هیچ گاه چند نوع خوراکی را به کودک پیشنهاد ندهید تا از میان آنها یکی را برگزیند.
زیرا این کار برایتان دردسرساز می شود. تا حد امکان، برای اعضای خانواده یک نوع غذا بپزید. او باید بفهمد که خانه، رستوران نیست؛ وگرنه پیام نادرستی از غذا خوردن دریافت می کند.

ششم: اگر فرزندتان غذایش را نمی خورد، او را تا اتمام غذا سرسفره یا میز ننشانید و با او سازش کنید.
«3 قاشق از غذاتو بخور، بعد می تونی بری!» و کوتاه نیایید و این 3 قاشق را جدی بگیرید. نگران نباشید و باور کنید که فرزند تان با یک وعده غذا نخوردن از گرسنگی نمی میرد و سوءتغذیه نمی گیرد؛ پس باقیمانده غذایش را نخورید یا به او جایزه ای مثل شکلات و بیسکویت ندهید چون باید بداند که اگر غذایش را نخورد چیز دیگری به جای غذا به او داده نخواهد شد.

روش برخورد با کودکان بد غذا 5/5 5
منبع : سلامت ایران - /م