زمان مناسب حمام کردن نوزاد پس از تولد


نوزاد تازه متولد شده به دلیل تغییر محیط زندگی و شرایط به زمان نیاز دارد تا خود را با محیط جدید وفق دهد، بنابراین حمام کردن نوزاد در ساعات اولیه پس از تولد خطرناک است و ممکن است مشکلاتی را برای نوزاد ایجاد کند.


دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد نوزاد را نباید در ساعات اولیه پس از تولد یا حتی چند روز پس از آن حمام کرد. اگرچه بسیاری از بیمارستان ها این کار را در ساعات اولیه تولد ضروری می دانند اما شما به عنوان یک والدین ضروری است زمان درست آن را بدانید.علاوه بر این نوزادانی که تازه متولد شده اند شرایط قرار گرفتن در حمام و شستشو را ندارند چون هنوز سیستم تنفسی آنها نثبیت نشده است، بنابراین بهتر است از حمام کردن نوزاد تا دو روز پس از تولد اجتناب کنید.

 

نوزاد تازه متولد شده

 

کودکان با محافظ پوست طبیعی به دنیا می آیند

کودک در رحم، با ماده مخصوصی به نام ورنیکس از محیط مایع اطراف خود محافظت می شود. حتی شما هم ممکن است این ماده را در لحظه تولد نوزاد روی اندامش ببینید. چیزی شبیه به پنیر کرمی چسبناک سفید. وجود این ماده روی بدن کودکان می تواند به جلوگیری از عفونت های موجود در بیمارستان کمک کند. این ماده همچنین بهترین نرم کننده برای پوست او است که با حمام کردن از بین می رود.

دکتر  سعیدی عنوان کرد: حمام کردن نوزادان در روز اول تولد یا در ساعات اولیه پس از تولد موجب بروز مشکلاتی در آنان می شود و از این رو توصیه می شود که در روز اول تولد، نوزادان فقط با پارچه مناسب تمیز و خشک شوند.

 وی در خصوص معایب شست وشو نوزادان در روز اول تولد، ادامه داد: شستن نوزادان استرس زیادی برای آنان به دنبال دارد و مهم تر از آن اینکه، علائم حیاتی بدن مانند ضربان قلب و تنفس نوزادان هنوز تثبیت نشده و به همین دلیل حمام کردن نوزادان موجب ایجاد مشکلات تنفسی در آنان می شود به همین دلیل این کار هرگز صحیح نیست.

 

نوزاد یک ماهه

سعیدی خاطرنشان کرد: به خانواده هایی که بر حمام کردن نوزادان پس از تولد تاکید دارند توصیه می شود حداقل 6 ساعت پس از تولد این کار را انجام دهند. این متخصص نوزادان با بیان اینکه در برخی خانواده ها تا زمان جداشدن ناف، نوزاد را حمام نمی کنند، تصریح کرد: زمان جداشدن ناف نوزادان متفاوت و در بیشتر اوقات طولانی است، اما این شیوه نیز مناسب نیست؛ زیرا ترشحات روییدن نوزاد در این مدت طولانی موجب بروز عفونت های بسیاری در آنان می شود. وی خاطرنشان کرد مناسب ترین زمان ممکن برای حمام کردن نوزاد روز دوم پس از متولد شدن است.

سعیدی با اشاره به اینکه حمام کردن برخی نوزادان خاص پس از تولد الزامی است، گفت: تمام نوزادانی که مادر آنان مبتلا به بیماری هایی مانند ایدز و هپاتیت هستند به دلیل آلودگی ترشحات روی بدن نوزاد، شستن آنان پس از تولد و پس از تثبیت تنفس آنان الزامی است. سعیدی اظهار کرد: توصیه می شود که نوزادان در ماه های اولیه در هر هفته دو مرتبه حمام شوند و حمام کردن کمتر از این زمان موجب بروز عفونت در نوزادان و بیش از این تعداد منجر به افزایش استرس و خشکی پوست در آنان می شود.

 

زمان مناسب حمام کردن نوزاد پس از تولد 5/5 17
منبع : ایسنا -/ ن.م