bxs1

bxs2

شیر دادن به کودک در خواب عادت و رفتاری است که به طور معمول در بین تمام مادران دیده می شود اما باید دقت کرد که این نوع شیر دادن به کودک می تواند سلامت او را دچار مشکل کند. 

دندانپزشک دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: از عادت های غلط مادران، شیر دادن به کودک هنگام خواب است که این امر به دلیل ماندن شیر در دهان، باعث پوسیدگی دندان های شیری می شود.  پوسیده شدن دندان شیری و پیشرفت آن موجب از دست دادن دندان می شود که این امر در کودک استرس ایجاد کرده و موجب جویده نشدن کافی غذا می شود.

 علاوه بر این موارد، افتادن زود هنگام دندان شیری باعث می شود که فضای خالی ایجاد شده توسط دندان های اطراف بسته شود که بعدها رویش دندان اصلی را دچار مشکلاتی مانند نهفتگی یا رویش های نا به جا می کند.
 
شیر دادن به کودک
 
این دندانپزشک فاصله بین 6 تا 9 سال را مستعدترین زمان خرابی دندان کودکان دانست و عنوان کرد: اگر در این سن به دندان ها خوب رسیدگی شود، گاهی تا آخر عمر دندان ها سالم می ماند.
 
زبان زدن به دندان های تازه رشد کرده باعث کج شدن آن ها نمی شود و حتی گاهی باعث می شود که دندان رشد بهتری داشته باشد، البته لازم به ذکر است که نباید از روی عمد و با فشار چنین کاری انجام شود.
 
با توجه به اینکه  شستن دهان کودکی که هنوز دندان ندارد با پارچه ای مرطوب بسیار حائز اهمیت است، اظهار داشت: این امر موجب بهداشت دهان می شود که برای رشد دندان های شیری مناسب است.
 
با رشد اولین دندان شیری لازم است که با مسواک های انگشتی دندان تمیز شود و بعد از دو سالگی می توان از مسواک های اطفال استفاده کرد که بهتر است خود والدین دندان های کودک را مسواک بزنند.
 
 برای محافظت بهتر از دندان در برابر پوسیدگی، می توان از همان روزی که اولین دندان اصلی رشد کرد، اقداماتی مانند فیشور سیلانت (شیار درمانی) و فلورایدتراپی را توسط پزشک انجام داد.
 
 
شیر دادن به کودک در خواب و پوسیدگی دندان 5/5 6
منبع : سلامانه /ن