تاثیر سن پدر در باروری و تولد کودک سرطانی


بر اساس نتایج محققان ناهنجاری های مادرزادی مانند سندرم داون و لوسمی یا همان سرطان خون دوران کودکی هم، با سن پدر در زمان باروری، ارتباط دارد.


سن زنان در بارداری بسیار مهم است اما نتایج مطالعه ها نشان می دهد که سن پدر در باروری مهم تر است زیرا میزان باروری مردان پس از 40 سالگی کاهش می یابد. سالیان طولانی است که تصور می شود باروری مردان همچنان از زمان بلوغ تا مرگ ادامه دارد اما باید توجه داشت که همانند زنان، بدن مردان هم ساعت بیولوژیک دارد. اگر چه مردان در سنین 70 یا حتی 80 سالگی هم می توانند بچه دار شوند اما این مساله چندان هم بی خطر و بی ضرر نخواهد بود.

والدینی که فرزندآوری خود را تا سنین بالا به تاخیر می اندازند همچنان در حال افزایشند اما در تحقیقی تازه مشخص شده که پیامدهای بلند مدت این روند برای سلامت کودکان خطرآفرین است و باعث افزایش احتمال بروز بیماری هایی چون سرطان خون در آن ها می شود.
 
سن پدر در بارداری
 
طبق مطالعه محققان انجمن سرطان آمریکا در کالیفرنیا، بین سن پدر (نه مادر) در هنگام تولد نوزاد و خطر ابتلای کودک به سرطان خون در بزرگسالی رابطه وجود دارد.
این تیم تحقیق برای بررسی این رابطه، داده های به دست آمده از زنان و مردان ثبت نام کرده در برنامه مطالعاتی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. از بین ۱۳۸۰۰۳ شرکت کننده، ۲۵۳۲ مورد ابتلا به سرطان خون بین سال های ۱۹۹۲ و ۲۰۰۹ شناسایی شد. محققان بین سن پدر شدن در بین شرکت کنندگان بدون خواهر و برادر رابطه قوی و مثبتی یافتند. در این گروه، افرادی که پدرشان در زمان تولدشان ۳۵ سال به بالا سن داشت، درمقایسه با افرادی که سن پدرشان در زمان به دنیا آمدنشان کمتر از ۲۵ سال بود، ریسک ابتلا به انواع سرطان خون تا ۶۳ درصد بیشتر بود.
دکتر «لورن تراس»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: سن پدر در زمان تولد نوزاد با افزایش خطر ابتلا کودکش به انواع سرطان خون و سیستم ایمنی بدن، به خصوص در تک فرزندان، مرتبط است.
تاثیر سن پدر در باروری و تولد کودک سرطانی 5/5 9
منبع : مهر-/ف