بهترین غذای کمکی برای کودک


مهمترین نکات در زمان شروع و نحوه دادن غذاهای کمکی به نوزاد و همچنین بهترین و مناسب ترین غذاهای کمکی را در این مطلب می خوانید. در ۷ ماهگی دادن حریره بادام به کودک را آغاز کنید.


 بهترین زمان برای شروع غذای کمکی کودک، ۶ ماهگی است. البته این مساله برای همه کودکان یکسان نیست و برخی از کودکان، از ۴ ماهگی آمادگی خوردن غذاهای کمکی را دارند. آرد برنج مخلوط با شیر مادر و یا شیر خشک، بهترین غذای کمکی برای کودکان است. این فرنی بدلیل داشتن آهن فراوان گزینه مناسبی برای کودکان است. همچنین بدلیل تک دانه بودن، حساسیت غذایی ایجاد نمی کند.

کودکان معمولا حجم زیادی از غذای کمکی را نمی خورند. آنها شیر مادر را ترجیح می دهند. باید به خاطر داشت که غذای کمکی مکمل شیر مادر است و نباید کودک را مجبور به خوردن آن کرد. بهترین زمان برای دادن غذای کمکی زمانی است که کودک با شیر مادر تغذیه شده و اشتهای کمتری دارد. غذای کمکی نباید اشتهای کودک به شیر مادر را از بین ببرد.
 
حریره بادام، میوه و سبزیجات
در ۷ ماهگی دادن حریره بادام به کودک را آغاز کنید. حریره بادام مخلوطی از بادام چرخ شده، آرد برنج، مقدار کمی شکر و آب است. حریره بادام را از یک قاشق در روز شروع و در پایان هفته به ۱۲ قاشق برسانید.
 
در هفته پایانی همین ماه، میوه، سبزیجات، غلات و گوشت بدون چربی را بصورت سوپ در وعده های غذایی کودک بگنجانید. سوپ کودک باید بصورت میکس شده و بدون چاشنی باشد. هر چند روز یکبار سبزی مورد استفاده در سوپ را تغییر دهید. بطورمثال یکروز جعفری، روز دیگر گشنیز و روزهای دیگر لوبیا سبز و کدو اضافه کنید. در ابتدا، صبح، ظهر و عصر به کودک حریره دهید و تنها در وعده ظهر، یک قاشق مرباخوری سوپ به کودک دهید. تعداد قاشق های سوپ را در روزهای آینده افزایش دهید. بنا به اشتهای کودک، در هر وعده غذایی ۳ تا ۶ قاشق سوپ بگنجانید. اگر کودکتان از خوردن سوپ امتناع کرد، نامید نشوید و بعدا دوباره سعی کنید. مطمئن شوید که کودکتان به هیچ یک از مواد غذایی موجود در سوپ حساسیت نداشته باشد. قاشق را پر نکنید و به کودک مهلت بلعیدن و نفس تازه کردن بدهید.
 
اجتناب از عسل و شیر گاو
اکثر متخصصان اطفال توصیه می کنند که تا یکسالگی از دادن عسل و شیر گاو به کودکان خودداری کنید. دلیل آن می تواند هضم مشکل و کامل نبودن دستگاه گوارشی کودک باشد. همچنین خوردن عسل توسط کودکان زیر یکسال، ریسک ابتلا به بیماری بتولیسم را افزایش می دهد.
 
زمان اتمام غذا
کودک، شما را با انجام حرکاتی متوجه سیر شدن خود می کند. ضربه زدن با قاشق، تکان دادن سر، بستن دهان، تف کردن غذا و یا گریه کردن، همه از عکس العمل های سیر شدن و میل نداشتن به غذا هستند. هرگز کودک را مجبور به خوردن نکنید، مطمئن باشید زمانیکه گرسنه باشد غذا را خواهد خورد. قطعا زیاد غذاخوردن کودک، تاثیر بسزایی در اضافه وزن وی در بزرگسالی خواهد داشت.
 
صبور باشید و اخم نکنید
اغلب کودکان نسبت به طعم ها و غذاهای جدید واکنش نشان می دهند، اما این بدان معنا نیست که تا آخر عمر از این غذا متنفر خواهند بود. صبور باشید، دوباره و دوباره سعی کنید. اگر باز هم احتیاج بود، چند روز صبر کنید و مجدداً تلاش کنید. به یاد داشته باشید که شما الگوی کودک خود هستید، پس صبور بودن و تلاش مجدد را با رفتار خود به کودک تان آموزش دهید.
 
در دسترس گذاشتن خوراکی های نرم و قابل جویدن
معمولا کودک در ۹ ماهگی، قابلیت برداشتن و دهان گذاشتن خوراکی ها را دارد. تکه های کوچک موز، هویج پخته شده، ماکارونی (به شرط خوب پخته شدن)، غلات و تخم مرغ از خوراکی های مناسب برای کودک هستند. از قرار دادن قطعات بزرگ و سفت مانند آب نبات، چیپس، سبزیجات خام، انگور و کشمش در دسترس کودک جدا خودداری کنید. 
بهترین غذای کمکی برای کودک 4.5/5 54
منبع : farhangnews.ir