دخترانی که با ظاهرشان کنار نمی آیند


براساس برهه سنی که نوجوانان در حال گذار از آن هستند، شناخت و پذیرفتن تغییرات جسمی یکی از مهم ترین دلمشغولی های آنهاست .بنابراین مهم ترین کاری که والدین باید انجام دهند این است که اعتماد به نفس آنها را افزایش دهند.


تحقیقات مختلف نشان می دهد دختران در 10 تا 14 سالگی به طور محسوسی دچار ضعف اعتماد به نفس هستند، یکی از موضوعاتی که در دوران نوجوانی به شدت برای فرد مهم می شود، ظاهرش است. براساس برهه سنی که نوجوانان در حال گذار از آن هستند، شناخت و پذیرفتن تغییرات جسمی یکی از مهم ترین دلمشغولی های آنهاست .بنابراین مهم ترین کاری که والدین باید انجام دهند این است که اعتماد به نفس آنها را افزایش دهند. آنها با شناخت از فرزند خود می توانند توانمندی هایش را مدنظر قرار داده و الگوهای رفتاری مطلوب را در او ایجاد کنند.

با او حرف بزنید

در این دوره فرزندان نیاز به توجه بیشتری دارند و بنابراین باید روابط عاطفی عمیق تری با آنها برقرار کرد.بهتر است والدین و به ویژه مادران درباره تغییرات جسمانی دوران بلوغ با دختران خود صحبت کرده و به آنها کمک کنند خود را باور داشته باشند. او را با واقعیت آشنا کنید
گاهی تصویر بدن در نوجوان، واقعی نیست. بهتر است فرزندتان با ماهیت واقعی عکس هایی که روی مجلات می بیند، آشنا شود. به فرزندتان بگویید که تنها چند درصد از مردم تناسب اندام دارند و آن چیزی که فرزندتان دنبال آن است، استانداردی غیرواقعی است و اینکه بسیاری از این عکس ها، دستکاری شده است.


عکس


او را در آغوش بگیرید
خوب است بدانیم تغییر با تایید نقاط قوت فرد ایجاد می شود. ما هنگامی می توانیم تاثیرگذار باشیم که در ابتدا ویژگی های مثبت فرزندمان را ببینیم و بگوییم. چرا برخی پدران عزیز ما با شجاعت از ظاهر دختران خود تعریف نمی کنند؟ او را در آغوش نمی گیرند؟ مگر نه اینکه همه ما انسان ها به توجه نیاز داریم و از بیان عاطفی عزیزان مان سرشار از امید و انرژی می شویم. پس باید اجازه دهید فرزندتان نیز این انرژی را از محیط امن خانواده دریافت کند. فرزند شما به خصوص در دوران بلوغ برای کسب اعتماد به نفس نیازمند این توجه و حمایت عاطفی شما پدر و مادر عزیز است.


خانواده


خودباوری اش را تقویت کنید

به او بگویید که خودباوری به معنای دوست داشتن خود به مقدار زیاد چه درونی و چه ظاهری است، آن طور که به نظر می رسد و آنچه به آن معتقد است. او می تواند خود را دوست داشته و همیشه اعتماد به نفس مثبت داشته باشد؛ زمانی که اجازه ندهد برنامه های تلویزیونی، سینما، مجلات و حتی  اظهار نظر دیگران بر او اثر بگذارند.

 ویژگی دوران بلوغ
اینکه چرا فرزند شما علاق ه مند به استفاده از لوازم آرایشی است و چگونه باید با چنین شرایطی برخورد کرد، مستلزم افزایش شناخت و آگاهی درباره ویژگی های دوران بلوغ است. یکی از مهم ترین دغدغه های فکری نوجوانان به خصوص دختران توجه بیش از حد به وضعیت ظاهری شان است و متاسفانه معمولا به جنبه های منفی که به علت تغییرات دوران بلوغ برایشان ایجاد شده مانند رشد نابرابر اندام ها و بینی... بیشتر توجه می کنند.

استفاده از لوازم آرایشی
گرایش نوجوانان به استفاده از لوازم آرایشی و... برای جلب توجه و ابراز وجود است، به نحوی که به هر میزان اعتمادبه نفس کمتری داشته باشند بیشتر به سمت استفاده از این وسایل گرایش پیدا می کنند، پس باید ریشه  این نوع رفتار را در علل کاهش اعتماد به نفس فرزندمان جست وجو کنیم.


عکس


افزایش عزت نفس
فرزند خود را با دیگران مقایسه نکنید و نقاط ضعفش را به رخش نکشید.
به افکار، کلام و عقاید فرزندتان احترام بگذارید و از بیان هر نوع عبارت گزنده و تحقیرکننده خودداری کنید.
به شخصیت فرزندتان احترام بگذارید. حتی اگر مرتکب رفتار اشتباهی شده باشد فقط آن رفتار خاص را باید مورد انتقاد قرار داد نه کل شخصیت او را.
موقعیت هایی را به منظور کسب تجربه موفقیت برایش ایجاد کنید. ابتدا  او را با موقعیت های ساده مواجه کنید و به تدریج به سمت مراحل دشوار سوق دهید.در زندگی خود نظم را رعایت کنید و در اجرای قواعد و قوانین خانواده قاطع و باثبات باشید تا فرزندتان هم این گونه رفتار کند و دچار دوگانگی و تعارض نشود.
 

دخترانی که با ظاهرشان کنار نمی آیند 5/5 1
منبع : bartarinha.ir