راه برطرف کردن ترس کودک از آمپول


ترس کودک از آمپول و یا ترس بزرگسالان از آمپول مشکلی است که بسیاری درگیر آن هستند. این افراد حاضرند دوره ی بیشتری بیمار بمانند اما هیچ آمپولی به آنها تزریق نشود ولی به هر حال باید این مشکل برطرف شود.

ترس از آمپول در کودکان و بزرگسالان وجود دارد اما ترسی که باعث شود فرد بزرگسال نتواند سراغ آمپول برود و ترس به مرحله حاد برسد، سوزن هراسی یا فوبیای سوزن نام دارد.

 این ترس از اوایلی که آمپول کشف شد وجود داشته است اما حدود بیست سال است که سوزن هراسی به رسمیت شناخته شده است.

 افراد در مقابل آمپول هراسی واکنش های متفاوتی نشان می دهند اما شوک وازووگال از شایع ترین این واکنش هاست که با غش کردن و از حال رفتن فرد همراه است.از دیگر واکنش ها می توان به افت فشار در فرد اشاره کرد.

 

فوبیای سوزن

ترس کودک از آمپول یا فوبیای سوزن:

این بیماری در افرادی رخ می دهد که زمینه ای دردناک را در دوران کودکی خود تجربه کرده باشند.

برای جلوگیری از این حالت در بزرگسالی بهتر است والدین، کودکان را از آمپول نترسانند و از آمپول به عنوان ترس یا تنبیه کودکی استفاده نکنند.

 راه درمان این بیماری این است که فرد فکر خود را در لحظه ی تزریق، روی چیز دیگری متمرکز کند و یا اینکه در صورت مراجعه به پزشک با عنوان کردن مشکل خود به پزشک کمک کند تا اقداماتی برای او جایگزین شود.

  در مراحل بعدی بهتر است بیمار یک ست سرنگ را در دست بگیرد و چند بار آن را باز و بسته کند و همچنین استفاده از اسپری بی حسی و کمک گرفتن از تصاویر ذهنی و خلاق و آهنگ های شاد در لحظه تزریق به درمان این بیماری کمک می کند.

 تزریق سریع به وسیله سرنگ های مخصوص از دیگر راهکارهای درمان این نوع ترس است.

در مواقع خیلی حاد هم پزشکان از داروهای آرام بخش و حتی بی حسی استفاده می کنند.

 برای درمان اصولی و کار ساز باید به روانپزشک مراجعه و با انجام روان کاوی و رفتار درمانی به بهبود قطعی این بیماری کمک کرد. 

راه برطرف کردن ترس کودک از آمپول 5/5 1
منبع : باشگاه خبرنگاران /ن