در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد دستگاه بخور کودک را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: هیچ چیز برای والدین ناراحت کننده تر از شنیدن صدای سرفه کودکشان نیست. این مشکل به قدری باعث ناراحتی والدین می شود که تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا کودکشان بهبود یابد.پس با ما همراه شوید تا مطالبی در مورد استفاده از دیتگاه بخور برای کودکان را مطالعه کنید.

دستگاه بخور کودک

آکاایران: هوای خشک به ویژه در فصل زمستان عامل اصلی ایجاد سرفه در بین کودکان و سالمندان است که با دستگاه های بخور می توان مجاری تنفسی را بهبود بخشید و سرفه ها را از بین برد. بررسی ها نشان می دهند دستگاه های بخور متعددی امروزه در داروخانه ها یافت می شود که پزشکان خرید آن را امری ضروری می دانند و به همه تجویز می کنند اما به کمک یک قابلمه و مقداری نمک و سبزی های خشک مثل نعنا و آویشن می توان طبیعی ترین و موثر ترین دستگاه بخور را در منزل بدون هیچ هزینه ای تهیه کرد. 

گفتنی است، دستگاه های بخور در مخزنشان رشد قارچ های باکتری و میکروب ها به وجود می آید که این میکروب ها را در هوا پخش می کنند، اما بخور آب خانگی تمام مشکلات مجاری تنفسی را برطرف می کند و تهیه آن بسیار راحت تر است. والدین حتما باید در نظر داشته باشند که دستگاه بخور باید در فاصله ای مناسب با کودک و یا سالمند قرار بگیرد و رطوبت آن باید قابل تنظیم باشد. 

دستگاه های بخور با ایجاد رطوبت از خشکی پوست بدن و مخاط بینی جلوگیری می کنند و به عنوان یکی از راه های کمکی در درمان عفونت های دستگاه تنفسی استفاده می شوند. استفاده از دستگاه های بخور گرم، در فصل های سرد سال توصیه می شود. بخور سرد، باعث خنک شدن هوای اتاق می شود. بنابراین در آب و هوای گرم یا فصول گرم سال ترجیح داده می شود.بخور گرم بیشتر برای کسانی مورد استفاده است که دچار التهاب مجاری تنفسی فوقانی نیستند.

 اگر تنها برای مرطوب شدن هوا از بخور استفاده می ‏کنیم، بهتر است از بخور گرم استفاده کنیم. اما بیمارانی که التهاب حاد مجاری تنفسی فوقانی دارند می‏ توانند از بخور سرد استفاده کنند تا بیماری شان تشدید نشود.»

طبیعی ترین دستگاه بخور برای کودکان

هوای خشک به ویژه در فصل زمستان عامل اصلی ایجاد سرفه در کودکان و سالمندان است که با دستگاه های بخور می توان مجاری تنفسی را بهبود بخشید و سرفه ها را از بین برد. افراد حتما باید در نظر داشته باشند که دستگاه بخور باید در فاصله ای مناسب با کودک و یا سالمند قرار بگیرد و رطوبت آن باید قابل تنظیم باشد.بررسی ها نشان می دهند دستگاه های بخور متعددی امروزه در داروخانه ها یافت می شود که پزشکان خرید آن را امری ضروری می دانند و به همه تجویز می کنند، اما به کمک یک قابلمه آب جوش و مقداری نمک و سبزی های خشک مثل نعنا و آویشن می توان طبیعی ترین و موثر ترین دستگاه بخور را در منزل بدون هیچ هزینه ای تهیه کرد. ولی والدین باید مراقب باشند که ظرف آبجوش در مکانی مطمئن قرار بگیرد تا کودک به آن برخورد نکند، زیرا خطر سوختگی با آب جوش در کمین کودکان است.

بخور آب گرم بهترین درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا است

بیماری سینوزیت یکی از بیماری های شایع فصل زمستان است که عامل آن باکتری است و به صورت سردرد، ترشحات چرکی از بینی و سرفه شدید بروز می کند.فرد مبتلا به این بیماری در مرحله حاد با گرم نگه داشتن خود، بخور آب گرم و اکالیپتوس و استراحت بهبود پیدا می کند و در مرحله مزمن علاوه بر استفاده از بخورها نیاز به مصرف آنتی بیوتیک نیز دارد.

برخورد باد سرد به سر و صورت فرد مبتلا به سینوزیت موجب تشدید بیماری می شود. سرماخوردگی و آنفلوانزا نیز از شایع ترین بیماری های تنفسی ویروسی فصل زمستان است. نکته قابل توجه در بیماری های ویروسی قابل انتقال بودن از طریق عطسه و سرفه است که ویروس آن در هوا پخش و وارد دستگاه تنفسی می شود. بهترین درمان سرماخوردگی، آنفلوانزا و سینوزیت استفاده از بخور آب گرم، بخور اکالیپتوس و استراحت است. بیماری آسم در فصل زمستان تشدید می شود و فرد مبتلا باید خود را گرم نگه دارد و از برخورد هوای سرد به سر و صورت باید جلوگیری کرد و از ماسک استفاده شود.

استفاده از بخور آب گرم برای بیمار مبتلا به آسم توصیه می شود، ولی بخور با اکالیپتوس برای این بیماران مضر است. بخور آب گرم برای تمامی بیماری های تنفسی به غیر از بیماری برونشیولیت و خروسک اطفال که بخور با آب سرد برای آن مفید است، توصیه می شود.»

گردآوری: بخش کودکیاری آکاایران