به نقل از آکاایران: مردم در سالهای اخیر به طور فزاینده ای نسبت به تهیه دستگاه تصفیه هوا برای اتاق کودک خود اقدام کرده اند. خصوصا برای آن دسته از کودکانی که از آلرژی یا آسم رنج می برند. کارشناسان استفاده از دستگاه های تصفیه هوا را در مهدکودک ها و اتاق کودکان را ، حتی برای بچه هایی که مشکلات تنفسی ندارند ، توصیه می کنند. با ما همراه شوید تا مطالبی مطالعه کنید.

تصفیه هوا

آکاایران: هوای پاک ارتباط مستقیم و تنگاتنگ با سیستم ایمنی نوزاد دارد. تنفس هوای پاک خصوصا در هنگام خواب نوزاد ، از اهمیت بالایی برخوردار است. اتاق خواب کودک می بایست از هوای تمیز و عاری از هرگونه آلاینده بهره مند شود.

برخی از والدین ، معتقدند که اگر اتاق کودک خود را بیش از حد تمیز نگه دارند ، نوزاد مصونیت طبیعی خود را در برابر بیماری ها از دست می دهد و سلامت عمومی او به خطر می افتد. بهتر است بدانید آنجا که بحث آلودگی های شیمیایی و صنعتی موجود در هوای اتاق مطرح می شود ، این استدلال دیگر کاربردی ندارد. استنشاق گرد و غبار ، گرده های گیاهان ، بخارات شیمیایی متصاعد شده از مصنوعات چوبی و سایر لوازم منزل و ...نه تنها برای بزرگسالان که سیستم بدنی آنها کاملا سالم است خطرناک می باشد بلکه به ویژه برای نوزادان که سیستم بدنی آنها در حال رشد است می تواند بسیار مضر باشد.

مسئله آلودگی هوا اگر یکی از حادترین مسائل ناشی از تمدن ماشینی نباشد بدون شک از بغرنج ترین آنها است چرا که هوا در همه جا گسترده است . در اعماق چند صد متری زمین و یا در ارتفاعات چند کیلومتری زمین ، هوا وجود دارد . ملکول گازی  که امروزه از کارخانه یا منبع آلوده کننده دیگر در گوشه ای از جهان وارد هوا می شود اگر تجزیه نشود ویا تغییر نکند بعد از چندی می توان آنرا در ریه های انسانهایی که در قلب جنگلهای آمازون و یا آفریقا و یا در دشتهای وسیع کشور های آسیایی زندگی میکنند ردیابی کرد.
اثرات آلوده کننده های هوا بستگی به غلظت آلوده کننده ها و حساسیت مردم دارد و عوارض آن بصور زیر ممکن است بروز کند .
1)  بیماریهای حاد که امکان دارد به مرگ منجر شود .
2)  بیماریهای مزمن که نتیجه آن کوتاه شدن عمر یا عدم رشد کامل است.
3)  دگرگونی اعمال فیزیولوژیک مانند تنفس ، انتقال اکسیژن بوسیله هموگلوبین و دگرگونی دستگاه عصبی .
4)  عوارض ناگوار مانند احساس تحریک در مواقعی که علت آشکاری وجود ندارد
5) احساس ناراحتی ، کاهش دید ویا دیگر اثراتی که ممکن است منجر به تغییر مسکن یا محل کار انسان گردد.

با استفاده از دستگاه تصفیه هوای مناسب می توانید اثرات بسیار مضر آلودگی هوا را کاهش داده و سلامتی را برای خود و خانواده خود به ارمغان بیاورید

اولین توصیه ما به والدینی که تازه صاحب فرزند شده اند این است که از استعمال دخانیات (سیگار ، قلیان و ...) در خانه اکیدا خودداری کنند. ریه های نوزادان خصوصا آن دسته که زودتر از موعد متولد شده اند ، هنوز به طور کامل شکل نگرفته است و بسیار آسیب پذیر است. حتی ریه های نوزادان سالم نیز بسیار ضعیف و آسیب پذیر است. اگر نمی توانید سیگار کشیدن در خانه را به طور کامل ممنوع کنید ، توصیه ما این است که یک تصفیه کننده هوا مجهز به فیلترهای HEPA و کربن فعال برای حذف دود و مواد شیمیایی از هوا تهیه کرده و در اتاق کودک خود قرار دهید. همچنین استفاده از این سیستم برای مهدکودک ها نیز توصیه می شود.

گردآوری: بخش کودکیاری آکاایران