در این بخش از سایت آکاایران نکات خرید صندلی خودرو کودک را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: خیلی از ماها فکر می کنیم شاید اگر بچه خودمان را در هنگام رانندگی در آغوش بگیریم امنیت او در هنگام رانندگی بیشتر خواهد بود. اما برخی از کارشناسان بر این عقیده هستند در صورت تصادف و اگر کودک در آغوش ما باشد، نقش ایربگ را ایفا خواهد کرد و متاسفانه شدیدترین خطرها متوجه او خواهد شد. پس با ما همراه شوید تا این مطالب مهم در مورد صندلی خودروی مخصوص کودک را مطالعه کنید

صندلی خودروی کودک

آکاایران: اگر خودرو شخصی دارید، صندلی کودک جزو ملزومات بسیار اساسی دلبند شماست که باید در خرید آن خوب دقت کنید، چون با توجه به بررسی های انجام شده هنگام بروز سوانح رانندگی، کودکان 70 درصد بیش از بزرگسالان درخطر آسیب خواهند بود. بنابراین نسبت به خرید این وسیله کاملا با وسواس اقدام کرده و به علامت یونیورسال که نشاندهنده مناسب بودن صندلی برای تمام خودرو هاست دقت کنید.

یکی از اصلی ترین وظایف صندلی خودرو، حفظ سلامت کودکان هنگام رانندگی یا بروز سوانح است، بنابراین درباره استانداردها و تست های انجام شده روی آن خوب دقت کنید و به علامت های موجود روی کارت الصاقی به آن توجه ویژه داشته باشید. به خاطر بسپارید ارزان خریدن هنر نیست بلکه درست و منطقی خرید کردن مهم است.

دراین چارچوب، مهم ترین موضوع هنگام خریدن صندلی خودرو برای کودکان، ایمنی آنهاست که باید بندهای نگهدارنده دقیقا درست نصب شده باشد و محافظ سر و گردن کودک در این وسیله وجود داشته باشد. توصیه کارشناسان در باره صندلی خودرو این است که در صورت بروز حادثه حتی اگر هیچ صدمه ای به صندلی کودک وارد نشده باشد نسبت به تعویض آن اقدام کنید چون ممکن است تغییر حالتی هرچند کوچک بدون جلب نظر شما در حادثه بعدی کارایی صندلی خودرو دلبندتان را کم کند.

همچنین یکی از مهم ترین مسائلی که برای والدین درخرید این وسیله اهمیت دارد، تعیین اندازه صندلی خودرو مناسب برای کودک است. این موضوع هم با استفاده از استانداردها و نشانه هایی خاص درنظر گرفته شده است. مثلا برای هنگام تولد گروه 0 مثبت اختصاص داده شده و به ترتیب برای بالاتر از آن 01 و 02 تعیین شده است که در نهایت تا وزنی معادل 13 گیلوگرم را پشتیبانی خواهد کرد.

صندلی اتومبیل مخصوص کودکان این امکان را فراهم می آورد که در موقع ترمز شدید احتمال صدمه دیدن کودکان به حداقل برسد. نتایج مطالعه نشان میدهد که این صندلی ها خطر آسیبهای وخیم را 78 درصد و خطر آسیبهای جزئی را 75 در صد می کاهند. آنها نتیجه می گیرند که نشاندن بچه های زیرچهار سال در صندلی مخصوص کودک که بر روی صندلی عقب اتومبیل فیکس شده است باید بصورت قانونی اجباری درآید.برای بچه ها استفاده از این صندلی ها بسیار مفید تر از بستن کمربند های معمولی است . اگر شما هم کودک زیر 4 سال دارید به فکر تهیه یک صندلی ماشین خوب برای او باشید . صندلی ماشین را حتماً بر روی صندلی عقب ثابت کنید .

هنگام خرید به برچسب آن توجه کنید:

هنگام خرید صندلی اتومبیل کودک باید برچسب آن را نگاه کرده و صندلی مناسب وزن کودک را انتخاب کرد. بین 0 تا 3 سالگی صندلی ها این گونه تقسیم بندی می شوند: 
  
• گروه 0 مناسب از زمان تولد تا زمانی که وزن کودک به 10 کیلوگرم برسد. 
  
• گروه 0+ مناسب از زمان تولد تا زمانی که وزن کودک به 13 کیلوگرم برسد. 
  
• گروه 1 مناسب برای کودکانی با وزن 9 تا 17 کیلوگرم 
  
• گروه 2 و 3 مناسب برای کودکانی با وزن 15 تا 25 کیلوگرم و 25 تا 36 کیلوگرم 
 
توجه کنید که روی برچسب صندلی علامت «universal» نوشته شده باشد. بودن این علامت یعنی صندلی برای انواع اتومبیل ها مناسب است. تا 9 ماهگی بسیار مهم است صندلی ای را انتخاب کنید که از گردن و سر کودک محافظت کند و به همین دلیل بهتر است صندلی گروه 0 را انتخاب کنید. 

بهترین مکان برای قرار دادن صندلی کودک، صندلی پشت اتومبیل است اما اگر می خواهید کودک تان را ببینید در صورتی که اتومبیل شما مجهز به ایربگ یا کیسه هوا نباشد می توانید او را روی صندلی جلو نیز بگذارید. 

گردآوری: بخش کودکیاری آکاایران