در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد شامپوهای کودک و نوزاد را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: پوست سر نوزادان تا قبل از یک سالگی بسیار حساس است، با آگاهی بهترین شامپو را برای او انتخاب کنید.در این مقاله مطالب مفیدی در مورد انواع شامپوهای بچه مطالعه می کنید. پس با ما همراه شوید.

شامپو کودکان

آکاایران: استفاده از صابون برای شستشوی مو و بدن، مدت ها است منسوخ شده و تولیدکنندگان برای هر سن و هر نوع مویی، شامپوی مخصوصی تهیه می کنند. به همین دلیل، این روزها بیشتر والدین از محصولات مخصوص کودکان برای شستشوی سر و بدن کودک خود استفاده می کنند.

شامپوهای مخصوص کودکان، چون قدرت شویندگی کمتری دارند،PH آنها خیلی قلیایی نیست؛ پوست سر کودکان قدرت چربی سازی زیادی ندارد و نیازی به استفاده از شامپوهای قوی و قلیایی برای موی آنها نیست. باید از شامپوهای ضعیف تر که PH قلیایی آنها نزدیک به 7، یعنی خنثی است استفاده شود. یکی از ویژگی های شامپوبچه ها این است که چشم را نمی سوزاند. هر چه قدرت قلیایی شامپوها بیشتر باشد، قدرت سوزانندگی چشم در آنها بیشتر است. قدرت قلیایی صابون، نزدیک 9 است. مایع دستشویی هم 10 تا 5/10 است. به همین دلیل چشم را می سوزانند، اما قدرت قلیایی شامپوبچه خنثی یا 7 است. به همین دلیل قدرت سوزانندگی چشم پایین می آید.

شامپوهای بزرگسالان دارای ph است که سبب قلیایی شدن آن ها می شود، این خصوصیت موجب می شود تا چربی سر کمتر شود؛ اما شامپوهای مخصوص نوزادان و کودکان دارای ph خنثی است زیرا پوست سر بچه ها، چربی زیادی ندارد. استفاده از شامپوهای بزرگسالان افزون بر اینکه سبب سوزش چشم کودکان می شود، موجب خشکی بیش از حد پوست سر و موهای آن ها نیز می شود.

این شامپوها سبب خشکی بیش از اندازه پوست و موی کودکان می شوند؛ چون چربی زدایی این شامپوها بسیار بالاتر از شامپوهای مخصوص کودکان و PH آن نیز حدود 8 است. چون در کودکان چربی سازی در پوست سر و ریشه مو کم است، شامپوهای معمولی سبب خشکی بیش از حد مو شده و باعث شکنندگی، تار شدن، کدر و خشک شدن موها می شود.

تا سن بلوغ توصیه می شود. وقتی اولین علایم هورمون های جنسی در 12 تا 13 سالگی نمایان شد، دیگر می توان از شامپوهای افراد بالغ استفاده کرد. اکثر افرادی که ریزش مو دارند، می گویند استفاده از شامپوبچه جلوی ریزش مو را می گیرد این حرف علمی نیست. تنها در صورتی که موی فردی خشک باشد، استفاده از شامپوبچه توصیه می شود. کسانی که موی نرمال دارند و از شامپو بچه استفاده می کنند، موهایشان تمیز نمی شود و بعد از آنکه از حمام بیرون می آیند، موهایشان هنوز چرب و کدر است.

دارا بودن برخی ترکیبات گیاهی مانند بابونه، جو دوسر و گل نیلوفر در شامپو سبب دارا بودن خاصیت پاک کنندگی به همراه لطافت می شود. یک شامپوی خوب برای نوزادان و کودکان از کمترین مواد شیمیایی تهیه شده و بیشتر ترکیبات طبیعی و خالص دارد.

اگر نوزاد یا کودک شما تعریق زیادی دارد بهتر است هر روز او را به حمام ببرید؛ برای کودکانی که روزانه استحمام می کنند یک دست شامپو کافی است اما اگر کودک تان را دو یا سه روز در میان به حمام می برید باید سر او را دو یا سه بار با شامپو بشویید تا چربی ها و غبار از موهای او خارج شود.مطلب حمام کردن نوزاد را بخونید.

شامپو را مستقیم روی سر فرزندتان نریزید؛ مقدار کمی از آن را کف دست تان بریزید و سپس آن را در قسمت مرکزی سر کودک بمالید. زمان آبکشی شامپو به ساقه های مو می رسد. بعد از استفاده از شامپو، درب آن را محکم ببندید و کف روی آن را بشویید تا اگر کودک به آن دست زد و آن را سمت دهانش برد، مایع شامپو یا کف وارد بدن او نشود.

نکات مهم هنگام خرید شامپو بچه

  1. تاریخ انقضای آن نگذشته باشد.
  2. از برند آن مطمئن باشید.
  3. اگر قصد استفاده از شامپویی با ویژگی به خصوصی را دارید باید با پزشک داروخانه یا اطفال مشورت کنید.
  4. از خریدن شامپوهایی که درون آن ها تیله دارد و درب محکمی ندارد خودداری کنید، ممکن است در حمام لحظه ای کودک شما آن ها را سمت دهانش ببرد و شامپو یا تیله ها را بخورد.
  5. شامپو باید چشم های کودک را نسوزاند.
  6. بیشتر از مواد طبیعی و گیاهی تشکیل شده باشد.
  7. قطعات کوچک و جداشونده نداشته باشد زیرا ممکن است کودک آن ها را در دهان کند.

گردآوری: بخش کودکیاری آکاایران