آکاایران: دانستنی هایی درباره ریفلاکس نوزادان

– برای خلاص شدن از ریفلاکس گذشته از انجام توصیه های پزشک کودک تان، باید صبور هم باشید. 70درصد نوزادانی که این مشکل را دارند تا پایان سه ماهگی به شکل قابل توجهی علائم شان کاهش پیدا می کند یا به طور کامل درمان می شوند و نوزادان دیگری که تحت درمان قرار می گیرند تا پایان شش ماهگی از این مشکل خلاص می شوند.

– اگر بین وعده های شیردهی نوزادتان گریه می کند، سینه را از دهانش بیرون می اندازد و صورتش را در هم می کشد، گردنش را به یک طرف بیش از اندازه و به شدت خم می کند، هنگام دفع بیش از اندازه به خودش فشار می آورد و شیر را بعد از هر وعده از دهانش بیرون می ریزد، چاره ای جز مراجعه به پزشک و کمک گرفتن از دارو برای درمان این مشکل ندارید. درست است که تلاش های شما می تواند ریفلاکس نوزادتان را کمتر کند، اما گاهی همه این تلاش ها بدون دارو درمانی بی نتیجه می ماند و به تشدید مشکل منجر می شود.

– اگر نوزادتان شیر مادر می خورد، مراقب تغذیه خودتان باشید. ادویه را از رژیم تان حذف کنید و درصورتی که مشکل تان نوزادتان تشدید شد، با پزشک تان درمورد خوراکی های دیگری که باید از رژیم غذایی تان حذف کنید، مشورت کنید. تصور نکنید تنها فلفل و آویشن را باید از غذاهای تان حذف کنید. حتی خوردن قهوه یا چای عطردار هم می تواند نشانه های ریفلاکس را در نوزادتان تشدید کند.

– حتما شما هم از اطرافیان تان این جمله را می شنوید «حسابی بهش شیر بده تا زود بزرگ شه!» ممکن است برای شما هم زودتر بزرگ شدن او یک آرزو باشد اما با این کار بیماری اش را تشدید می کنید. بهتر است به جای دادن حجم زیادی از غذا در یک وعده، تعداد وعده های غذا خوردنش را بیشتر و حجم شیرش در هر وعده را کم کنید. بد نیست دو ساعت یک بار به نوزادتان شیر دهید اما حجم وعده ها را کمتر کنید.

– از یکی از بالش های خودتان برای خواباندن نوزادتان استفاده کنید. تنها گردنش را روی بالش قرار دهید و او را تا کمر روی بالش بگذارید تا به کمرش فشار نیاید. نوزادان مبتلا به ریفلاکس باید روی یک سطح شیب دار خوابانده شوند، پس اگر نمی خواهید از بالش خودتان استفاده کنید، تخت او را به شیوه ای مطمئن، شیب دار کنید.

– گاهی حساسیت نوزادتان به شیر گاوی که می خورید، می تواند ریفلاکسش را تشدید کند. برای مطمئن شدن از این موضوع، چند روزی خوردن شیر گاو و دیگر لبنیات را کنار بگذارید و تاثیرش را در وضعیت فرزندتان مشاهده کنید. شاید حذف آنها از برنامه غذایی شما بتواند ریفلاکسش را کمتر کند. یادتان نرود که حتی غذاها و خوراکی هایی که در آنها لبنیات گاوی به کار رفته هم می توانند مشکل فرزندتان را تشدید کنند.

– به نوزادتان در حالت خوابیده شیر ندهید. او را در وضعیت نیمه نشسته قرار دهید و تا پایان شیردهی، این وضعیت را حفظ کنید. خوابیده شیر خوردن حتی بیشتر از بلافاصله خوابیدن بعد از شیردهی می تواند به نوزادتان آسیب بزند.

–  یک بار در میان وعده شیردهی و یک بار در پایانش آروغ نوزادتان را بگیرید. کمرش را به سینه تان بچسبانید، یک دست را زیر باسن و دست دیگر را روی سینه اش بگیرید و حتی اگر لازم است بیشتر از 10دقیقه او را در این وضعیت بگیرید و راه بروید. بهترین راه برای کاهش ریفلاکس های نوزادتان این است که او را تا مدتی بعد از شیر دادن (یعنی حدود 20 تا 30 دقیقه) در حالت عمودی نگه دارید و بدون فشار آوردن به شکمش، منتظر آسان شدن هضم شیر برایش بمانید.

– حتی اگر می خواهید یک لحظه از نوزادتان دور شوید، او را به پشت نخوابانید. به پشت خواباندن هم بی قراری نوزادان مبتلا به ریفلاکس را بیشتر می کند و هم می تواند در یک لحظه غافل شدن شما (حتی به اندازه فرصتی برای شستن دست های تان) به قیمت جان فرزند شما تمام شود.

– بهترین حالت برای خوابیدن نوزادتان این است که او را در زاویه 30درجه به پهلو بخوابانید. در چرخاندن او به پهلو اغراق نکنید. خفگی ناشی از برگشتن نوزاد و مسدود شدن بینی و دهانش به دلیل افتادن روی بالش، یکی از شایع ترین دلایل مرگ نوزادان است.

منبع :