آکاایران: بین تغذیه، عوض کردن پوشک، آروغ زدن نوزاد و آرام کردن او، آخرین چیزی که می خواهید نگران آن باشید، لباس نوزاد است که وقت زیادی برای تعویض آن صرف می کنید و گاهی باعث ناراحتی نوزاد می شود. اما هنگامی که چند قانون ساده برای خرید لباس را بدانید، تعویض لباس راحت تر می شود و به نوزاد آرام زیادی می دهد.

برای خرید لباس نوزادی چه نکاتی مهم است؟ 

اهمیت لباس نوزاد

سایز مناسب نوزاد

سایز لباس نوزاد در شرکت های مختلف متفاوت است و شماره برچسب نشانگر این نیست که فرزند شما چطور باید رشد کند.

لباس نوزادی، کودک نوپا:

قد نوزاد و کودک

مناسب برای سن

سایز

62 سانتی متر

0 تا 3 ماه

0-3

68 سانتی متر

3 تا 6 ماه

3-6

74 سانتی متر

6 تا 9 ماه

6-9

80 سانتی متر

9 تا 12 ماه

9-12

86 سانتی متر

12 تا 18 ماه

12-18

 

رکابی، شورت و لباس زیر نوزاد:

قد نوزاد و کودک

مناسب برای سن

سایز

98 سانتی متر

3 تا 2 سال

2-3

104 سانتی متر

4 تا 3 سال

3-4

 
 
کلاه نوزادی:
 

اندازه‌ی دور سر

مناسب برای سن

سایز

40 سانتی متر

0 تا 3 ماه

0-3

43 سانتی متر

3 تا 6 ماه

3-6

 
 
 

پاپوش، جوراب و جوراب شلواری:

مناسب برای سن

سایز

0 تا 6 ماه

0-6

6 تا 12 ماه

6-12

12 تا 24 ماه

12-24

24 تا 36 ماه

24-36

 

خرید تعداد کم

نیازی نیست به تعداد زیاد لباس نوزاد خریداری کنید زیرا نوزاد به سرعت رشد می کند. همچنین تا زمانی که نوزاد به دنیا نیامده است نمی توانید در خصوص سایز او نظر بدهید.

هنگامی که شک دارید

سایز بزرگ تر بخرید. نوزاد به سرعت رشد می کند. می توانید آستین های نوزاد را تا بزنید اتفاقی نمی افتد.

پارچه های نرم بخرید

نوزاد تازه متولد شده پوست حساسی دارد. برخی از کارشناسان پارچه های پنبه ای را توصیه می کنند اما پارچه های پنبه ای ترکیبی نیز مناسب است. پارچه ارگانیک اغلب نرمتر از سایر پارچه ها است، گرچه معمولا گرانتر است. معمولا برچسب لباس، که اطلاعات اندازه و شستشو روی آن ذکر شده است و پشت گردن چاپ می شود، باعث تحریک پوست می شود. اگر متوجه شدید پشت گردن نوزاد قرمز شده است برچسب را جدا کنید.

به آسان و راحت پوشیدن و در آوردن لباس توجه کنید

هنگامی که یک نوزاد پر سر و صدا دارید، دکمه ها خسته کننده هستند. زیپ و چسب خیلی بهتر است. بعضی از شرکت ها زیپ های مغناطیسی تولید می کنند که از گیر کردن زیپ جلوگیری می کنند. لباس هایی بخرید که در قسمت گردن دکمه و در یقه کش دارا باشند؛ این لباس ها راحت تن نوزاد می شوند و به سر او فشار نمی آورند.

مطمئن شوید عوض کردن پوشک ساده باشد

اکثر لباس های نوزادان در قسمت پوشک ( زمان تعویض پوشک نوزاد ) دکمه دارند. بعضی از لباس های نوزاد زیر گردن زیپ دارند و باز می شوند. طوری که بتوانید به راحتی نوزاد را عوض کنید.

شلوارهای کشی و راحت بخرید

ممکن است شلوار لی آبی دکمه دار برای نوزاد کوچولو وسوسه انگیز باشد. اما فقط در صورتی این شلوارها مناسب است که کمر کشی دارا باشند.

لباس های سرهمی دکمه دار برای نوزاد بخرید

این لباس ها استفاده زیادی دارند و پس از این که پاره یا خراب شدند می توانید آن ها را به عنوان دستمال گردگیری استفاده کنید. 

نکات مهم در خصوص خرید لباس نوزادی

نوزاد

  • در سال های اخیر میلیون ها دست لباس به دلیل ناتوانی در دستیابی به استانداردهای ایمنی برگشت خورند. 
  • هر چیزی که می تواند از لباس نوزاد بیرون بیاید، می تواند خطر خفگی داشته باشد، از جمله دکمه ها، گل ها و قلاب ها. بنابراین بهتر است لباسی برای نوزاد تهیه کنید که حاوی این چیزها نباشد. مارک های مخصوص نوزاد از این نوع تزئینات اجتناب می کنند، اما اقلام خانگی، دست فروش ها و شرکت های کوچک ممکن است از آن ها استفاده کنند. اگر لباسی با تزئینات این گونه دارید، قبل از اینکه هر کدام از آنها را بپوشانید، از سفت بودن دکمه، گل و قلاب اطمینان حاصل کنید.
  • تسمه های گردن و بند های کمربند می توانند خطرساز باشند. گزارش مصرف کنندگان توصیه می کند که از لباسهای دارای این اقلام بپرهیزید.
  • در 12 ماه اول از لباس هایی که چنگک دارند بپرهیزید. همچنین از گلدوزی در قفسه سینه، به ویژه اگر در سمت چپ در برابر پوست قرار می گیرد، بپرهیزید. همه اینها می تواند باعث بروز خارش شود.
  • لباس های نوین اغلب حاوی مواد شیمیایی برای ایجاد چسبندگی هستند. قبل از پوشیدن لباس ها آن ها را بشویید.
  • اگر لباس نوزاد نخ و حلقه آویزان دارد آن را جدا کنید زیرا در انگشتان نوزاد گیر می کند و باعث زخم شدن انگشت می شود.
  • کمیته ایمنی محصولات مصرفی ایالات متحده(CPSC)  اعلام می کند که لباس خواب تولید شده برای اندازه های نوزاد 9 ماهه تا 14 ماه باید از پارچه های مقاوم در برابر شعله تولید شود تا نوزاد را در برابر سوختگی محافظت کند. برای کودکان 9 ماه و بالاتر لباس خواب بزرگتر نخرید مگر این که مقاوم در برابر شعله باشد. لباس خواب نوزادان ( چند توصیه برای خوب خوابیدن نوزادان در شب) تا 9 ماهگی از این قانون معاف است (از آنجائیکه نوزادان تا قبل از این که راه بروند در معرض شعله قرار نمی گیرند). در 9 ماهگی و پیش از آن، نوزادان باید در پتو، قنداق و یا کیسه خواب بخوابند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir