آکاایران: باید توجه داشت این مطالب برای کودکان بالای1سال است و کودکان زیر ۶ ماه باید فقط شیر مادر یا شیرخشک بخورند! کودکان ۶ تا ۱۲ ماه نیز میتوانند در طول روز علاوه بر شیر مادر و تغذیه تکمیلی، مقداری آب جوشیده سرد شده هم بنوشند. برای اینکه شیر گاو به فرزند خود بدهید، باید تا سن 1سالگی صبر کنید. این نکته برای سلامت کودکان، بسیار مهم است!

آب خالص: آب، موجب تنظیم دمای بدن و آبرسانی به سلولهای بدن میشود. این نوشیدنی خالص فاقد اینکه قند یا کالری اضافه و مضری به بدن کودک برساند او را از انواع عفونتهای ادراری و یبوست مصون میدارد.

 شیر گاو: کودکانی که روزانه نیم لیتر شیر گاو میخورند از نظر کلسیم و ویتامین D تأمین هستند. برای کودکان بالای 1تا2ساله بهترست شیر کامل مصرف کنید. برای کودکان بالای 2سال نیز شیر کم‌چرب، گزینه مناسبتری است. بیش از3 لیوان شیر در روز به فرزندان خود ندهید، زیرا ممکنست سیر شوند و دیگر غذاهای خود را میل نکنند.

لبنیات: همه انواع محصولات لبنیِ نوشیدنی برای کودک مفیدند.نی نی پرارین. آنها نیز به طور عموم مواد معدنی و ویتامینها را در خود دارند ولی به اندازه خود شیر، کلسیم ندارند. اما باید توجه کرد که محصولات لبنی، مانند: دوغ و کفیر(نوشیدنی تخمیری، حاصل از شیر و دانه‌های کفیر) توسط باکتریهای زنده تهیه میشوند و به همین دلیل، بدن کودک را در برابر باکتریهای مُضر محافظت میکنند.

شیر بادام و شیر نارگیل: در شیری که از بادام گرفته میشود و همچنین شیرنارگیل، ویتامین و پروتئین کمتر از شیر گاو وجود دارد و جایگزین خوبی برای شیر گاو هستند.

شیر سویا: شیر سویا یکی از بهترین جایگزینها برای شیر مادر در 2سالگی است. البته مواد مفید کمتری دارد. اگر کودک شما فقط شیر سویا  مینوشد، بهترست با مشورت پزشک، به او قرص مکمل نیز بدهید. بهترست، شیر سویایی که ویتامین D و کلسیم دارد خریداری کنید.شیر سویا سرشار از اُمگا3 است.

آب گوجه‌فرنگی و آب آووکادو: آب این سبزیجات برای مصرف روزانه کودکان مانعی ندارد. میتوانید روزی1 لیوان آب گوجه‌ فرنگی یا آب آووکادو به فرزندتان بدهید. 1لیوان در روز اشکالی ندارد. اما سبزیجات دیگر را بیشتر از نیم لیوان نباید کودک مصرف کند، زیرا ممکنست بیشتر از حد نیاز بدن کودک، در خود، سدیم داشته باشد.

.

منبع : ooma.ir