آکاایران: چه نوع بالشی برای کودکان مناسب است؟


زمانی که دیگر مجاز به استفاده از بالش برای کودکان هستیم، چه نوع بالشی برای کودکان مناسب است؟

 چرا نباید برای نوزاد از بالش استفاده کنید؟

از سال 1993 تا 2010 حدود 700 مرگ نوزاد در اثر استفاده از بالش و یا حتی مجاورت آنها با بالش گزارش شد. یک گهواره امن برای نوزاد بهترین شرایط و امن ترین حالت ممکن برای خواب است. نوزاد نیاز به بالش ندارد، حتی نباید از هیچ پتوی سنگینی هم برای او استفاده کردنوزاد را به پشت بخوابانید و هیچ بالشتی هم در اطرافش قرار ندهید. نوزادان و بزرگسالان با هم فرق دارند. یک بالش می تواند دهان و بینی نوزاد را بپوشاند و راه تنفسش را مسدود کند.

اگر فکر می کنید که بالش می تواند باعث خواب راحت تر و آرام تر نوزاد شود، در اشتباهید. سر کودک در بالش فرو می رود و راه تنفسی اش بسته می شود و احتمال خفگی بالا می روداستفاده از بالش، باعث افزایش احتمال سندرم مرگ ناگهانی نوزاد در اثر محدود کردن حرکت سر می شود. بالش باعث تعریق بیش از حد نوزاد می شود. بافت پلی استر و الیاف به کار رفته در آن برای نرم شدن بالش، باعث تعریق بیشتر آنها می شود. افزایش دمای بدن به طرز چشمگیری خطرناک است.

بالش به گردن فشار وارد می کند. اغلب بالش های مخصوص نوزاد و کودک پفی هستند و قرار گرفتن نوزاد روی بالش برای مدت زمان طولانی باعث ایجاد فشار روی ناحیه ستون فقرات می شود. باعث به وجود آمدن سندرم سر تخت می شود. از آنجایی که جمجمه نوزاد نرم است و هنوز به اندازه کافی سفت نشده، بالش باعث می شود نوزاد را به هر طرف که می خوابانید سرش از همان طرف تخت شود و شکل گرد و خوبی نداشته باشد.

 

چه زمانی می توانید از بالش برای نوزاد خود استفاده کنید؟

متخصصان معتقدند که از بالش نباید برای کودکان کمتر از یک سال استفاده کرد، تا احتمال بروز خطرات فوق کاهش یابد. البته هیچ قانون و اصلی مبنی بر زمان مناسب برای استفاده از بالش موجود نیست.

ما بزرگ ترها روی بالش راحت هستیم، زیرا ما از بالش درست استفاده می کنیم و نباید نیازهای خود را با نوزادان خود یکی و همسان بدانیم.

 

چه نوع بالشی برای کودکان مناسب است؟

اگر زمان استفاده از بالش فرا رسیده است، بهتر است که از بالش های تخت و کوچک استفاده کنید، چرا که برای گردن مناسب ترند. برای کودکانی که ریفلاکس دارند، از بالش های لبه دار استفاده کنید که شیب دارند و سر کودک را کمی بالاتر قرار می دهند تا از ریفلاکس جلوگیری کنند.

از بالش هایی که سایز مخصوص بزرگ سالی دارند، استفاده نکنید. در واقع باید از بالش هایی استفاده کنید که کوچک هستند و مخصوص کودکان ساخته شده اند. شما می توانید یک حوله را چند لا تا بزنید و از آن به جای بالش استفاده کنید.

کودکان معمولا نخستین بالش خود را بسیار دوست دارند و نسبت به آن احساس تعلق می کنند.

این روزها تنوع بالش کودکان زیاد شده است، مثلا از بالش های ویبره برای ریلکس کردن استفاده می کنند، حتی نوعی بالش هم مخصوص زمان شیر دادن وجود دارد. برخی از مادران ترجیح می دهند که سر نوزادشان به هنگام خواب کمی بالاتر رود، آنها می توانند زیر قسمت روتختی و یا تشک در قسمت سر، یک ملحفه را تا بزنند و در آن قسمت قرار دهند تا کمی شیب ایجاد شود.

 

به این نکات در مورد بالش بچه توجه کنید

- همیشه فرزند خردسال خود را به پشت بخوابانید نه به سینه!.

- حداقل تا 2-1 سالگی از بالش استفاده نکنید.

- زمان شروع استفاده از بالش، از بالش های مخصوص کودکان که تخت و تقریباً سخت هستند، استفاده کنید.

- اگر سر نوزاد برای مدت زمان طولانی در یک وضعیت مانده، حتما حالت آن را تغییر دهید تا دچار فشار در یک ناحیه نشود.

- گهواره کودک نزدیک تخت خودتان باشد تا در صورت نیاز خود را سریع به او برسانید.

- سعی کنید از منبع گرمایشی دور باشد و به وسایل الکتریکی نیز دسترسی نداشته باشد.
گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:zendegionline.ir

.

منبع : seemorgh.com