آکاایران: شیر مادر شاه کلید سلامت نوزادان

عضو کمیته علمی سومین کنگره سلامت نوزادان گفت: تغذیه با شیر مادر بهترین اقدام برای ایمن سازی نوزاد نسبت به بیماری ها و عفونت ها است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سیدعلیرضا مرندی عضو کمیته علمی سومین کنگره سلامت نوزادان در افتتاحیه این کنگره که صبح امروز در سالن همایش های رازی برگزار شد، با اشاره به آسیب پذیری زیاد نوزادان و اهمیت توجه به آنها بیان کرد: نوزادان در دوران جنینی و داخل رحم وابستگی کامل به مادر داشته و در عین حال تمام مواد غذایی و شرایط زندگی برای آنها فراهم است اما از لحظه تولد با قطع این وابستگی، تمام سیستم های بدن نوزاد باید به طور مستقل کار کند.
وی لحظه تولد را خطیرترین لحظه زندگی انسان ها دانست و افزود: به محض تولد نوزاد و پس از اطمینان از سلامتی نسبی وی، باید نوزاد در آغوش مادر قرار گیرد تا با برقراری ارتباط تماسی و هم آغوشی امنیت روانی وی در جهت تکامل بهتر صورت پذیرد.
عضو کمیته علمی سومین کنگره سلامت نوزادان تصریح کرد: 85 درصد لحظات اولیه هم آغوشی مادر و نوزاد صرف تلقی نگاه آنها می شود و موجب ایجاد عشق بین آنها و همچنین ایجاد احساس امنیت برای نوزاد می شود.

آکاایران: شیر مادر شاه کلید سلامت نوزادانمرندی با بیان اینکه اگر این تماس اولیه بین مادر و نوزاد برقرار نشود، آسیب های روانی و حتی جسمی در سال های آتی زندگی کودک در پی دارد، افزود: ایجاد عشق در ساعت اولیه تولد با فراهم کردن شرایط هم آغوشی مادر و نوزاد هر چند کار بسیار کوچکی است اما بسیار ارزشمند است.
وی با تأکید بر توجه به توانمندی های نوزادان توسط پزشکان اظهار داشت: یکی از مزایای ایجاد ارتباط بین نوزاد و مادر در ساعات اولیه تولد شروع تغذیه نوزاد از شیر مادر است که می توان گفت مهم ترین دارو برای مقابله با تمام بیماری ها، عفونت ها و مشکلات است.
مرندی گفت: برای نوزادان تازه متولد شده و حتی نوزادان نارس شیر مادر بهترین تغذیه است و اهمیت آن به قدری است که امروزه در کشورهای پیشرفته مانند آمریکا 98 درصد تا 100 درصد نوزادان صرفا از شیر مادر تغذیه می کنند و در صورت کمبود آن از شیر اهدایی مادر دیگران تغذیه می کنند و لازم به ذکر است که از مصرف شیرخشک برای تغذیه این نوزادان به شدت اجتناب می شود.
به گفته مرندی، بر اساس مطالعات جهانی تغذیه نوزاد با شیر مادر مهم ترین عامل موثر در بقای نوزادان است.
وی در ادامه تغذیه با شیر مادر در اولین فرصت تولد را بسیار ضروری خواند و تصریح کرد: شیر مادر علاوه بر افزایش مقاومت بدن نوزادان در بلوغ روده ها و تکامل دستگاه گوارشی نوزاد و همچنین بر روی دستگاه گوارش مادر هم تأثیرات بسیار مثبتی دارد.
عضو کمیته علمی سومین کنگره سلامت نوزادان، افزایش آستانه تحمل درد، ایجاد احساس عشق و شادابی در مادران و همچنین افزایش هورمو ن های رشد در کودک را از جمله مزایای تغذیه شیر مادر برشمرد و تصریح کرد: با توجه به اینکه محور اصلی تمام مشکلات نوزادان تغذیه است می توان گفت شیر مادر بیشترین تأثیر را در این زمینه دارد.
مرندی ضمن هشدار به متخصصان زنان در خصوص تولد نوزادان نارس افزود: این متخصصان نباید در به دنیا آمدن نوزادان نارس عجله کنند و تا حد امکان اجازه دهند که این نوزادان در رحم مادر باشند چرا که حتی چند ساعت هم در زندگی و سلامت آنها بسیار موثر است.
وی در پایان با تأکید بر توجه و رعایت حال نوزادان نارس در بخش های NICU یادآور شد: مواجهه با نوزادان در بخش های مراقبتی به خصوص برای نوزادان نارس بسیار حائز اهمیت است و باید علاوه بر توجه به ساعت خواب آنها به میزان سر و صدا و نور محیط اطراف هم توجه کرد و لازم به ذکر است که مداخله مادر و هم آغوشی نوزاد با وی یکی از بهترین راه های کمک به بهبود نوزاد است.

.

منبع :