آکاایران: هموفیلی، در کمین نوزاد پسر

همه ی ما با دیدن کودک سرماخورده ناراحت میشویم و احساس دلسوزی میکنیم؛ حال تصور کنید کودکی مبتلا به هموفیلی باشد؛ واقعا این مسئله ما دل ما را به درد می آورد. این روز ها کم نیستند نوزادان و کودکانی که مبتلا به هموفیلی هستند؛ مخصوصا نوزاد پسر.

آکاایران: هموفیلی، در کمین نوزاد پسر

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام :
به طوری که یک متخصص ژنتیک پزشکی اظهار کرد: از هر 5000 نوزاد پسر، یک نفر مبتلا به هموفیلی است. در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بحث کنیم.دکتر علی بخشی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به وجود دو نوع بیماری هموفیلی، گفت: نوع A این بیماری که 80 درصد مبتلایان را شامل می شود، ناشی از نبود فاکتور هشت در این بیماران است.وی افزود: نوع B این بیماری هم به دنبال نبود فاکتور 9 به وجود می آید که درصد کمی از مبتلایان را شامل می شود. به دلیل نبود این فاکتورهای انعقادی خون، در صورت جراحت و آسیب و خونریزی، خون بیماران هموفیلی منعقد نمی شود.
وی هموفیلی را بیماری ارثی و وابسته به کروموزوم X مغلوب عنوان کرد وافزود: ژن های این بیماری بر روی کروموزم X قرار دارد و به همین علت این بیماری عمدتا در پسران بروز کرده و در دختران به دلیل وجود کروموزم X دیگر، نهفته است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر از هر 5000 نوزاد پسر، یک نوزاد با بیماری هموفیلی به دنیا می آید که این بیماری را از مادر ناقل خود به ارث برده است.این متخصص ژنتیک افزود: در همین راستا تاکید ما این است که در خانواده ای که نوزاد هموفیلی در آن متولد می شود، باید دختران خانواده نسبت به ناقل بودن این بیماری مورد بررسی قرار گیرند.
بخشی با بیان اینکه بیماری هموفیلی به راحتی قبل از تولد قابل تشخیص است، گفت: به راحتی می توان با انجام آزمایش بیماری هموفیلی را در جنین تشخیص داد.
منبع
اخبار مربوط :
زمان مناسب برای سونوگرافی و تست های تشخیصی دوران بارداری چه موقع است ؟
به ویژه سندرم دان بیماری های خونی مانند هموفیلی و...
کد خبر: ۷۱۸۳   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۲۸

مادری ۱۲ ساله و فرزند یک ماهه!
فرزندانی با معلولیت های جسمی ذهنی یا بیماری هایی مانند هموفیلی و... است که آمار ابتلای کودکان به هموفیلی تالاسمی معلولیت ذهنی...
کد خبر: ۶۲۰۶   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۷/۲۶

بیماران مبتلا به بیماری های خونی از حمایت کافی برخوردار نیستند
دانیم که هموفیلی و تالاسمی تحت پوشش بوده و فرانشیز...
کد خبر: ۵۱۲۱   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۶/۲۵

مزایده زوج میانسال برای فروش کلیه
پسرمان بیمار هموفیلی است و خودم یک پایم به...
و بیمار هموفیلی است اگر فاکتور خون به ما ندهند...
کد خبر: ۴۹۸۹   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۶/۲۲

تغییر روند انتقال ایدز زنگ خطری جدی است
بیماران تالاسمی هموفیلی و همودیالیزی ها را بیش از دیگران...
کد خبر: ۳۹۶۲   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۵/۲۰

.

منبع :