آکاایران: راه درمان نفخ نوزادان

متخصص طب سنتی گفت: مختصر فشار در ناحیه شکم و ناف نوزادان می تواند درد های شکمی و نفخ نوزادان را بهبود بخشد.

مهدی برهانی متخصص طب سنتی در پاسخ به این سؤال که آیا زدن سرمه در دوران نوزادی برای تقویت ابرو و مژه نوزاد مؤثر است، گفت: سرمه ای که درست ساخته شده باشد و ماده معدنی اثمد در آن باشد می تواند تقویت کننده موی ابرو و مژه باشد و در آینده به پرپشت بودن آن کمک کند.
برهانی در خصوص تفاوت طب سنتی و رایج، گفت: در طب رایج برای اینکه دستوری تایید شده و علمی شمرده شود ابتدا بر روی حیوان و سپس انسان آزمایش می شود و در صورت موفقیت آمیز بودن آن به صورت گسترده استفاده می شود اما در طب سنتی یک دارو و دستورالعمل در صورتی مورد تأیید است که به صورت متوالی در کتاب های اصلی ذکر شده باشد مثلاً از زمان بقراط در کتاب های رازی، ابن سینا، جورجانی و غیره آمده باشد و این یعنی این روش مورد تأیید طب سنتی است.
متخصص طب سنتی در خصوص فواید و مضرات قنداق کردن نوزادان، گفت: در صورتی که قنداق کردن به طریقه درست انجام شود هیچ منعی نخواهد داشت.
برهانی روش درست قنداق کردن نوزاد را به این صورت دانست که: بین دو پای بچه فاصله باشد و پا محکم به هم نچسبد همچنین بند قنداق کمی شل باشد که از لحاظ خون رسانی و فشار روی استخوان ها مشکلی ایجاد نشود؛ بچه هایی که در قدیم قنداق می شدند کمتر به ورم روده ای مبتلا می شدند زیرا بند قنداق فشار مختصری بر روی ناحیه ناف و شکم نوزاد وارد می کرد و این سبب تسکین دردهای شکمی می شد.

آکاایران: راه درمان نفخ نوزادانوی افزود: اما قنداق کردن های نادرست سبب کج شدن پای نوزاد و دررفتگی های متعدد می شد و از آنجایی که بند قنداق از ناحیه سینه شروع و سپس دور شکم و پا بسته می شد، در بندپیچی های نادرست مشکلات تنفسی و فشارهای مختلف روی لگن و پا ایجاد می کرد.
این متخصص طب سنتی در خصوص درمان نفخ نوزادان، گفت: در این مورد تقریباً دستورات طب سنتی و رایج مانند هم است مثلاً مادر باید از خوردن غذاهای نفاخ پرهیز کند اما دستور خاصی که در طب سنتی در این مورد وجود دارد، بستن ناف نوزاد است و اکنون متخصصین طب سنتی به نوزادانی که دچار مشکلات دل درد و نفخ معده هستند چسب های مخصوصی برای بستن ناف نوزادان می دهند.
برهانی ادامه داد: این موضوع نیز از سوی مادران بسیاری تجربه شده است که نوزاد آن ها به خاطر دل درد و نفخ معده، بسیار گریه و ناآرامی می کرده اما مادر با دمر خواباندن بچه و مختصر فشار به ناحیه شکم و ناف نوزاد، درد او را تسکین داده است.
عضو انجمن علمی طب سنتی ایران در پایان در خصوص مالیدن روغن مورچه به بدن نوزاد برای از بین رفتن و کم شدن موهای بدن کودک گفت: تجربه ی ثابت شده ای در این خصوص وجود ندارد و اثبات این موضوع نیاز به مطالعات بالینی دارد.

.

منبع :