آکاایران: فوق تخصص نوزادان خبر داد

عوامل بروز بیماری تنفسی در نوزادان

فوق تخصص نوزادان گفت: با توجه به آمار اعلام شده در ایران در 10 درصد زایمان ها، نوزادان دچار بیماری های ریوی بوده که یک درصد آن ها نیاز به بستری شدن دارند.

آکاایران: عوامل بروز بیماری تنفسی در نوزادان

فارس نوشت :
 شاهین نریمان گفت: بیماری های ریه در نوزادان به دو دسته ویروسی و باکتریال تقسیم می شوند؛ شایع ترین این بیماری ها در اصطلاح عمومی ذات الریه نامیده می شود که از بیماری های ویروسی است و در اواخر بارداری از مادر به نوزاد منتقل می شود.
وی افزود: همچنین ممکن است نوزاد بعد از به دنیا آمدن به دلیل سهل انگاری در انجام مراقبت های لازم به این بیماری مبتلا شود.
نریمان اظهار داشت: تردد زیاد در اتاق نوزاد و ملاقات طولانی با مادر، استعمال دخانیات و وجود دود در اتاق نوزاد، بردن نوزاد به مکان های شلوغ و استفاده از گل و عطر در اتاق، باعث بروز بیماری های ریوی در نوزادان می شود.
وی درباره علائم این بیماری در نوزادان گفت: بد شیر خوردن نوزاد، تب، ناله های طولانی و فرورفتگی عضلات قفسه سینه از علائم این بیماری است. همچنین تنفس نوزادان به طور طبیعی 30 تا 60 عدد در دقیقه است که افزایش تنفس و به اصطلاح تندی نفس از مهم ترین علائم بروز بیماری های ریوی در نوزادان است.
این فوق تخصص نوزادان افزود: میزان شیوع این بیماری در جوامع مختلف بر اساس اینکه چه میزان به خانواده ها در بدو تولد آموزش نگهداری نوزادان داده می شود، متفاوت است؛ اما با توجه به آمار اعلام شده در ایران، در 10 درصد زایمان ها نوزادان دچار بیماری ریه بوده که یک درصد آن ها نیاز به بستری شدن دارند.
نریمان در خصوص راه های پیشگیری این بیماری تصریح کرد: تغذیه نوزاد با شیر مادر یکی از مهم ترین عوامل برای پیشگیری از این بیماری است و همچنین از دیگر عوامل پیشگیری بیماری می توان به لزوم رعایت بهداشت در نوزادان و تغذیه مناسب مادر در دوران بارداری اشاره کرد؛ داروهای گیاهی مثل خاکشیر نیز می تواند در نوزادان باعث بروز آلرژی شود.
وی به خانواده ها توصیه کرد: در صورت مشاهده علائم بیماری فوراً به پزشک متخصص مراجعه کنند؛ تأخیر در درمان این بیماری باعث ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن نوزاد شده و اگر از ابتدا نوزاد دچار بیماری های ریه باشد، برای او شانس ابتلا به بیماری تنفسی از جمله آسم نیز در آینده بیشتر خواهد شد و همچنین ممکن است آسیب به ریه منجر به آسیب دیدن دیگر اعضای بدن نوزاد ازجمله قلب شود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص هزینه های درمانی این بیماری گفت: در برخی از بیماری های ریوی نیاز به مصرف آنتی بیوتیک وجود دارد که در برخی موارد پزشک برای جلوگیری از بروز عوارض دارویی،داروهای خارجی را تجویز می کند که گران است.
وی افزود: البته نمونه های ایرانی و ارزان این داروها در بازار وجود دارد. گاهی کار نوزاد به بستری می کشد و نوزاد نیازمند استفاده از داروهای کمیاب می شود که از خارج از کشور وارد می شوند که این داروها با هزینه های زیاد در بازار آزاد به فروش می رسد.
وی بیان کرد: با رعایت بهداشت و توصیه های پزشکی می توان از بروز این بیماری در نوزادان و تحمیل هزینه های درمان به خانواده جلوگیری کرد.

.

منبع :