آکاایران: غذای کمکی و از 12 تا 24 ماهگی ابتدا غذای... شود و یکی از اجزای غذای کودک است ولی به... هم داد غذای سفت آب کمتر و موادغذایی بیشتری دارد... سال دوم زندگی کودک بهتر است بیشتر روی غذای او...

اگر می خواهید غذای کمکی را شروع کنید

atisam.com > بیشتر مادران از زمان شروع ، مراحل و طرز تهیه غذای کمکی از ما سوال می کنند ، به همین بهانه در این پست از آتیسام مفصل در رابطه با مراحل و طرز تهیه بهترین غذاهای کمکی برای نوزاد دلبندتان صحبت خواهیم کرد .

آکاایران: اگر می خواهید غذای کمکی را شروع کنید

زیبا جو : همزمان با شروع غذای کمکی تغذیه با شیر مادر باید همچنان مکرر و برحسب میل و تقاضای شیرخوار ادامه داشته و حتی دفعات تغذیه با شیر مادر افزایش می یابد. همچنین در این زمان باید براساس نیاز کودک به او آب جوشیده سردشده داد.
هفته اول ماه هفتم
شروع غذای کمکی با فرنی آرد برنج است که روز اول از یک قاشق مرباخوری یک بار در روز (مثلا ظهر) شروع شده و کم کم به مقدار و دفعات آن متناسب با اشتهای کودک اضافه می شود. نهایتا در پایان یک هفته مقدار آن بادی به حدود ۱۲ قاشق مرباخوری برسد. بخاطر بسپارید همچنان شیر مادر غذای اصلی شیرخوار شما است.
اگر می خواهید غذای کمکی را شروع کنید -آکاغذای کمکی،شروع،شروع غذای کمکی با فرنی،غذای کمکی حریره بادام،بهترین سوپ برای کودک

هفته دوم ماه هفتم
در این هفته می توان حریره بادام را به رژیم غذایی کودک اضافه کرد. شروع آن نیز مانند فرنی از یک قاشق مرباخوری یک بار در روز است تا روز ششم و هفتم به ۱۲ قاشق مرباخوری در روز برسد. فراموش نشود که در این هفته به تدریج که مقدار و دفعات تغذیه با حریره بادام افزایش می یابد مقدار و دفعات تغذیه با فرنی کم می شود بنابراین در هر وعده و یا در تمام دفعات می توان حریره بادام را جایگزین فرنی نمود، یا یک وعده فرنی و وعده بعد حریره بادام داد.
دو هفته آخر ماه هفتم
ضمن ادامه تغذیه با شیر مادر در این دو هفته شیرخوار با غذای جدید آشنا شده و سوپ به رژیم غذایی او اضافه می شود. بدین ترتیب که روز اول، صبح و عصر و شب از فرنی یا حریره بادام استفاده می کند و ظهر علاوه بر فرنی یا حریره بادام، یک قاشق مرباخوری سوپ هم می خورد. به این ترتیب، هر روز بر مقدار سوپ افزوده شده و از مقدار حریره بادام یا فرنی کم می شود تا برحسب اشتهای کودک مقدار سوپ به ۳ تا ۶ قاشق مرباخوری در هر وعده برسد.
بهترین سوپ برای کودک:
۱- در ابتدای شروع سوپ برای کودک آن را از گوشت بدون چربی (گوشت گوسفند، مرغ یا گوساله) به اندازه یک تکه خورشی، برنج و هویج تهیه کنید.
۲- هر سه روز یک بار یک نوع سبزی به سوپ اضافه کنید مانند جعفری، گشنیز، لوبیا سبز، کدو سبز، کرفس، گوجه فرنگ، کدو حلوایی.
۳- به سوپ کودک نباید نمک، شکر یا چاشنی اضافه کرد.
۴- بهتر است کدو، کرفس، لوبیا سبز را اول پخته و بعد به سوپ کودک اضافه نمود.
۵- سبزی ها باید در آخرین لحظات پخت سوپ اضافه شود. در ظرف نیز باید بسته باشد تا ویتامین های آن از بین نرود.
۶-استفاده از اسفناج تا پایان یکسالگی مجاز نبوده و نباید به سوپ شیرخوار اضافه شود.
 همه چی در مورد غذای کمکی نوزاد
به سوپ کودک نباید نمک، شکر یا چاشنی اضافه کرد
دو هفته اول ماه هشتم
در این دو هفته ضمن دادن سوپ، فرنی یا حریره بادام، زرده تخم مرغ هم به رژیم غذایی شیرخوار اضافه می شود. بنابراین در این سن باید به کودک ۵ وعده غذا داده شود. بدین ترتیب که صبح زرده تخم مرغ، ساعت ۱۰ صبح (بین صبحانه و ناهار) فرنی یا حریره بادام، ظهر سوپ، عصر مجددا فرنی یا حریره بادام و در شب دوباره سوپ به  کودک داده می شود. در این زمان می توانید کم کم از سبزی های نشاسته ای مثل سیب زمینی، کدو حلوایی و نخودفرنگی (نخود سبز) به فاصله هر ۳ روز به سوپ اضافه کنید. ضمنا غلظت سوپ باید مانند حلیم باشد.
برای اضافه کردن سیب زمینی به سوپ ابتدا آن را بشویید و با پوست بپزید. سپس پوست آن را جدا کرده و سیب زمینی پخته شده را به سوپ کودک اضافه کنید. دقت کنید اگر بعد از پوست کندن سیب زمینی، بخشی از آن سبز رنگ بود باید آن را جدا کرده و دور بریزید. در این زمان همراه با سوپ می توانید به کودک ماست بدهید. بهتر است ماست با سوپ مخلوط نشود تا کودک با طعم ماست آشنا شود. ولی اگر کودک مخلوط ماست با سوپ را دوست دارد این کار بلامانع است.
دو هفته دوم ماه هشتم
برای تنوع بخشیدن به غذای کودک باید هر چند روز یک بار مواد تشکیل دهنده سوپ را تغییر داد. هر سه روز یکبار می توان جو، بلغور گندم، رشته فرنگی را که قبلا پخته و نرم شده است به اندازه یک قاشق مرباخوری به سوپ اضافه کرد. بعد از اضافه کردن جو، گندم و… بهتر است به اندازه یک قاشق مرباخوری کره یا روغن مایع به سوپ اضافه نمود. افزودن کره یا روغن مایع به غذاش شیرخوار به ویژه شیرخوارانی که رشد کافی ندارند به رشد آنان کمک می کند.
دو هفته اول ماه نهم
از ۹ ماهگی می توان حبوبات را نیز به سوپ کودک اضافه کرد. معمولا از عدس و ماش که هضم آسان تری دارند شروع کنید. در صورت امکان می توان از جوانه عدس یا ماش در تهیه سوپ استفاده کرد. در مورد سایر حبوبات مثل لوبیا چیتی، لوبیا قرمز و… بهتر است قبلا آن ها را خیس کرده و پوستشان را جدا نموده و بعد از پختن به سوپ کودک اضافه کرد. اگر از آرد حبوبات استفاده می شود یک قاشق مرباخوری سر صاف کافی است.
دو هفته ماه نهم
در این سن با استفاده از میوه های فصل آب میوه تازه تهیه کنید و به کودک بدهید. ابتدا از یک قاشق مرباخوری در روز همراه با یک قاشق مرباخوری آب جوشیده سرد شده شروع کنید تا کم کم به ۶ قاشق مرباخوری آب میوه خالص برسد. آب میوه را می توان بعد از فرنی یا حریره ساعت ۱۰ صبح داد.
دو هفته اول ماه دهم
از ماه دهم می توان به جای آب میوه، خود میوه را به کودک داد. برای این کار باید از یک قاشق مرباخوری میوه های فصل (هلو، سیب، موز، گلابی،…) شروع نمود و مقدار آن را به سه قاشق مرباخوری رساند.
میوه مورد نظر باید کاملا رسیده و شسته شده باشد و بعد از جداکردن پوست و هسته آن، میوه را بتدریج زیاد کرده و به ۵ تا ۶ قاشق مرباخوری در روز برسانید. در این زمان کم کم برحسب اشتهای کودک بر مقدار سوپ او به میزان حداکثر ۱۰- ۶ قاشق مرباخوری در ظهر و شب بیافزایید. همچنین کودک را با غذاهایی که خود می تواند به دهان ببرد مانند نان، بیسکوئیت ساده، ماکارونی پخته، تکه های سیب زمینی پخته، کوفته قلقلی و… آشنا کنید. به خاطر داشته باشید نیاز کودک به میوه در این سن کم است اگرچه دادن میوه و آبمیوه لازم است ولی بیش از حد دادن آن سبب پرشدن معده کودک می شود.
  همه چی در مورد غذای کمکی نوزاد
برای تنوع بخشیدن به غذای کودک باید هر چند روز یک بار مواد تشکیل دهنده سوپ را تغییر داد
دو هفته دوم ماه دهم
در این زمان علاوه بر تنوع بخشیدن بر سوپ کودک می توان از کته نرم که در آب گوشت یا آب مرغ پخته می شود همراه با خود گوشت استفاده کرد. همچنین از گوشت ماهی که تیغ های آن کاملا گرفته شده باشد و همراه با کته نرم و سبزی پخته شده باشد می توان به کودک داد.
ماه یازدهم و دوازدهم
تنوع غذای کودک را رعایت کنید. با توجه به اشتهای کودک بر مقدار غذای هر وعده او اضافه نمایید. همچنان برای کودک غذای جداگانه تهیه کنید و از دادن غذای سفره خانواده به کودک به دلیل داشتن نمک و چاشنی اجتناب نمایید.
نکته مهم در تغذیه کودک زیر یکسال:
از پایان ۶ ماهگی و همزمان با شروع غذای کمکی تا پایان ۱۲ ماهگی غذای اصلی شیرخوار هنوز شیر مادر است لذا به تغذیه با شیر مادر بطور مکرر و برحسب تقاضا و تمایل شیرخوار در تمام مدت شب و روز باید توجه شود. معده کوچک کودک را با غذاها پر نکنید. چه این امر سبب می شود که کودک برای مدت طولانی تر سیر بماند و در نتیجه کمتر سینه مادر را بمکد. در نتیجه هم شیر کمتری به او می رسد و هم حجم کلی شیری که مادر تولید می کند کاهش خواهدیافت.
در تغذیه کودکان زیر یکسال همواره به این نکات توجه کنید:
۱- همزمان با شروع تغذیه تکمیلی نیاز کودک به آب افزایش می یابد و این نیاز با خوردن شیر مادر به تنهایی تامین نمی شود و باید برحسب نیاز و تمایل کودک آب جوشیده سردشده به او داده شود.
۲- دادن آب میوه به مقدار زیاد و یا شیرینی قبل از غذا، سبب کم شدن اشتها می شود و رشد کودک را به خطر می اندازد. بنابراین آب میوه و یا میوه رسیده و نرم را که با پشت قاشق له کرده اید، دو بار در روز بعد از غذای وسط روز و با حجم کم به کودم بدهید، ویتامین های مورد نیاز کودک به ویژه ویتامین C از راه شیر مادر تامین می شوند.
۳- از اضافه کردن نمک، شکر و ادویه غذای کودک زیر یکسال جدا خودداری کنید. زیرا ذائقه کودک در این زمان شکل می گیرد. در صورتی که کودک زیر یکسال دچار ایست یا افت وزنی است و غذای کاملا بی نمک خود را نمی خورد هنگام طبخ غذا از مقدار بسیار کمی نمک یددار استفاده کنید.
۴- برای بهتر کردن طعم غذای کودک به سوپ او آب لیموی تازه یا آب نارنج تازه اضافه نمایید.
۵- همزمان با شروع تغذیه کمکی (از پایان ماه ششم زندگی) قطره آهن به میزان ۱۰ تا ۱۵ قطره برای کودک شروع کنید قطره آهن تا پایان ۲ سالگی باید به کودک داده شود.
۶- قطره مولتی ویتامیل یا A+D را که از ۱۵ روزگی برای کودک خود شروع کرده اید تا پایان یکسالگی ادامه دهید در صورت صلاحدید پزشک این قطره را نیز تا پایان ۲ سالگی ادامه دهید.
به خاطر داشته باشید:
۷- غذا خوردن کودک در سنین ۱۲-۶ ماهگی فقط به منظور تامین نیازهای غذایی او نیست بلکه برقراری یک ارتباط اجتماعی بین والدین و کودک است. کودک همیشه از این که چیز جدیدی را از فردی که دوستش دارد می گیرد، بسیار خوشحال می شود.
۸- غذای کمکی علاوه بر این که بخشی از انرژی مورد نیاز کودک را تامین می کند راهی برای آشنایی او با مزه و قوام غذاها و فراگیری و تکامل او برای استفاده از غذاهای سفره خانواده است.
دستور پخت حریره بادام
مواد لازم:
بادام: ۶ عدد
آرد برنج: ۲ قاشق سوپ خوری
شیر پاستوریزه: یک استکان (حدود ۶۰ میلی لیتر)
شکر: ۱ قاشق چای خوری
آب: نصف استکان (حدود ۳۰ میلی لیتر)
بادام ها را در آب بریزید و بگذارید آب به جوش بیاید، ۳۰ ثانیه بیشتر لازم نیست بجوشد، بادام ها را آبکش کنید، رویشان آب سرد بگیرید و بلافاصله، به راحتی آنها را پوست بکنید. سپس بادام ها را با مقداری آب سرد و شکر در مخلوط کن بریزید تا در عرض چند ثانیه به مایعی سفیدرنگ و شیرمانند تبدیل شود. این مخلوط را روی شعله ملایم در حالی که به طور مرتب هم می زنید، به مدت حدود ۲۰ دقیقه بپزید. سپس آرد برنج را در شیر سرد حل کرده و به مخلوط فوق اضافه کنید و مجددا مرتب هم بزنید تا قوامی مانند ماست پیدا کند.
منبع
گردآوری : آتیسام
اگر می خواهید غذای کمکی را شروع کنید -آکاغذای کمکی،شروع،شروع غذای کمکی با فرنی،غذای کمکی حریره بادام،بهترین سوپ برای کودک
 
مـطالب مرتبــط

راه چاره ای برای بدغذایی بچه ها !
دانستنی های تغذیه کودک بدغذایی کودکان یکی از مهم ترین... نوع بدغذایی و انتخاب نوع غذا در بچه ها اصلاً...
بدغذایی بچه ها با افزودن غذاهای کمکی به برنامه غذایی... نیاز بچه به مواد مغذی مناسب است درباره بدغذایی بچه... کودک به معنای بدغذایی او نیست همان طور که گفته... که فرزندشان دچار بدغذایی شده و برای پیشگیری از ابتلای...
کد خبر: ۷۴۱۱   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۱۹

اگر کودکتان شیر نمی خورد...
غذای کمکی و از 12 تا 24 ماهگی ابتدا غذای... شود و یکی از اجزای غذای کودک است ولی به... هم داد غذای سفت آب کمتر و موادغذایی بیشتری دارد... سال دوم زندگی کودک بهتر است بیشتر روی غذای او...
کد خبر: ۴۲۷۱   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۵/۲۹

قطره مولتی ویتامین یا AD برای نوزادان
شش ماهگی غذای جامد را شروع می کند و خوب... غربی داخل اکثر مواد غذایی ویتامین و حتی آهن در... در غذای بزرگسالان نیز هست وجود دارد و این حساسیت... غذای کمکی و البته در ادامه تغذیه با شیر مادر...
کد خبر: ۲۷۳۰   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۳۰

گریه های نوزاد همیشه به خاطر کم غذایی نیست اما... مقوی ترین غذای نوزاد است و بس مصرف شیر مادر... است پس به هیچ قیمتی این غذای مفید و واکسن... غذای مقوی بخورد می تواند کنار دستش خوراکی هایی بگذارد...
کد خبر: ۲۶۳۸   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۵/۰۳

نوزادم چه ویتامین هایی نیاز دارد؟
غذای جامد را شروع می کند و خوب غذا می... اکثر مواد غذایی ویتامین و حتی آهن در شیر پاستوریزه... وجود دارد در غذاهای کودکشان بسیاری مواد که در غذای... آهن را باید از اول هفت ماهگی با غذای کمکی...
کد خبر: ۲۶۳۳   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۳۰

تغذیه کودک یک تا دو ساله
شد تغذیه با شیر مادر مقدم بر غذای کمکی باشد...
5 سالگی زمان انتقال تغذیه کودک از غذاهای کمکی به... به صورت غنی کردن غذای کودک با روغن نباتی یا... کره تا حدی که جای مواد غذایی دیگر را نگیرد... اواخر سال اول زندگی به رژیم غذایی کودک اضافه می...
کد خبر: ۱۵۷۹   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۰۶

ویژگی های شیرهای مخصوص کودک
را به عنوان غذای اصلی و جایگزین شیر مادر به... از نظر فایده غذایی مانند هم هستند شیرهایی که بر... شما تا پایان شش ماهگی که زمان دریافت غذای کمکی... ها به عنوان شیر کمکی نام برده می شود استفاده...
کد خبر: ۱۴۹۲   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۰۶

وقتی کودک شیر نمی خورد!
غذای کمکی و از 12 تا 24 ماهگی ابتدا غذای... شود و یکی از اجزای غذای کودک است ولی به... هم داد غذای سفت آب کمتر و موادغذایی بیشتری دارد... سال دوم زندگی کودک بهتر است بیشتر روی غذای او...
کد خبر: ۱۰۴۷   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۳/۳۱

همه آنچه زنان باید از تغذیه خود بدانند
غذایی خود روزانه خود از منابع غذایی آهن دار مانند... این ویتأمین هستند- همراه با موادغذایی حاوی آهن می تواند... تواند منجر به استفاده بهینه از این مواد غذایی شود... حالی است که این عادت غذایی نادرست در کشور ما...
کد خبر: ۷۲۷   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۳/۲۷

اگر می خواهید غذای کمکی را شروع کنید -آکاغذای کمکی،شروع،شروع غذای کمکی با فرنی،غذای کمکی حریره بادام،بهترین سوپ برای کودک

  • دریافت اخبار از توییتر           >                                                               https://twitter.com/atisam_com
  • دریافت اخبار از فیس بوک    >                                          https://www.facebook.com/magazine.atisam
  • دریافت اخبار از گوگل پلاس  >                                                    https://plus.google.com/+AtisamNews
  • دریافت اخبار از فیدخوان       >                                                             http://atisam.com/fa/rss/allnews
  • دریافت اخبار در ایمیل          >                                                     http://www.atisam.com/fa/newsletter
  • گوش کردن اخبار رادیو         >       آوا | اقتصاد | ایران  | فرهنگ | پیام | ورزش | سلامت | جوان | قرآن | صبا
 
اگر می خواهید غذای کمکی را شروع کنید -آکاغذای کمکی،شروع،شروع غذای کمکی با فرنی،غذای کمکی حریره بادام،بهترین سوپ برای کودک
  نظر شما در رابطه با مطلب که خواندید چیست ؟

.

منبع :