آکاایران: دکتر متقی :

پیشگیری از برفک دهان نوزادان

بیماری شایعی است اما به خاطر ظاهر نا مطبوعش، مادران را نگران می کند. برفک دهان باعث بی قراری نوزاد می شود و می تواند حتی در شیرخوردن او اختلال ایجاد کند. دکتر علی اصغر متقی، متخصص کودکان و نوزادان به نگرانی های مادران درباره برفک دهان نوزادان پاسخ می دهد.

آکاایران: پیشگیری از برفک دهان نوزادان

نی نی سایت : دکتر متقی برفک دهان را بیماری شایعی در شیرخواران می داند و درباره آن توضیح می دهد:« برفک دهان نوعی قارچ به نام "کاندیدا آلبیکانس"است که رگه های سفید رنگ دارد و روی زبان، داخل لپ و ته زبان تشکیل می شود. در پس زمینه رنگ سفید برفک، بافت التهابی قرمز رنگی قرار دارد. بنابر این پدران و مادران حتما باید بدانند که برفک دهان با دلمه های شیر روی زبان بچه تفاوت دارد. دلمه شیر فقط روی سطح زبان تشکیل می شود و لا به لای پرز های زبان بستر های سفید رنگی را ایجاد می کند.»

قارچ کاندیدا در دستگاه گوارش اغلب بزرگسالان و نوزادان وجود دارد و دستگاه ایمنی به کمک باکتری های مفید بدن آن را کنترل می کنند. اما در صورتی که سیستم ایمنی نوزادان به خوبی تکامل نیافته باشد و یا در اثر بیماری و مصرف دارو های شیمیایی، این سیستم ضعیف شده باشد، قارچ کاندیدا بیش از اندازه طبیعی رشد کرده و موجب عفونت قارچی در نوزاد می شود.
 بسیاری از نوزادان ممکن است از همان روز های آغاز تولد به برفک دهان مبتلا شوند و به خاطر این بیماری نتوانند شیر بخورند. به همین دلیل دکتر متقی درباره علائم این بیماری می گوید:« در ماه های اول، والدین باید حواسشان به تغذیه نوزاد باشد تا اگر او مشکلی داشته باشد و شیر را پس بزند اقدامات لازم را انجام دهند. برفک دهان علاوه بر تغییر ظاهر زبان نوزاد نشانه های دیگری هم دارد. اگر بی قراری و گریه نوزادتان بیشتر از حد معمول باشد و نتواند شیر بخورد و آن را پس بزند شما حتما باید نگاهی به زبان او بیندازید.»
پیشگیری از برفک دهان بسیار ساده است و تنها با رعایت بهداشت عمومی و معمولی می توان از مبتلا شدن نوزاد به آن جلوگیری کرد. همچنین سینه مادر، پستانک، سر شیشه و یا قاشق غذا خوری نوزاد نیز نباید آلوده نباشد. اگر برفک دهان در نوزاد شدید شود، باعث اختلال در وزن گیری او می شود که متخصصان معمولا در این مواقع دارو های ضد قارچ مانند نیستاتین تجویز می کنند.
این متخصص نوزادان و کودکان راه های پیشگیری و درمان این بیماری را ساده می داند و توصیه می کند:« اگر با سینه خودتان به نوزاد شیر می دهید مطمئن شوید که نوک سینه شما آلوده به این قارچ نباشد. در صورتی که نوک سینه تان دردناک و قرمز باشد، احتمال آلودگی به قارچ برفک دهان وجود دارد و امکان دارد دوباره این قارچ را به نوزادتان منتقل کنید. پس به پزشک مراجعه کنید تا او در صورت معاینه و تشخیص این بیماری برای شما و نوزادتان داروی ضد قارچ تجویز کند. اگر با شیشه به نوزادتان شیر می دهید، حواستان باشد که بعد از هر بار شیر خوردن، باید سر شیشه یا سر پستانک را خوب بشورید. نگهداری شیر در یخچال هم از رشد قارچ جلوگیری می کند.»  

.

منبع :