آکاایران: والدین جدید : مرتکب این 10 اشتباه نشوید

اخبار روز شیرخواران : زنان و مردان جوانی که تازه صاحب فرزند می شوند ممکن است در فرآیند تربیت کودک دچار اشتباهاتی شوند. البته بخشی از این اشتباهات قابل قبول است چون به طور خیلی ساده واضح است که آنها «به تازگی» صاحب فرزند شده اند و هنوز تجربه کافی در بزرگ کردن فرزندشان ندارند.

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام : در این مقاله شما را با 10 مورد از این دست اشتباهات آشنا کرده و راه کارهای مناسبی برای جلوگیری از بروز آنها ارایه کرده ایم.
     وحشت کردن از هر چیزی!
نوزاد یا کودک فرقی نمی کند، حالت هایی نظیر استفراغ، تب، اسهال و مواردی از این دست همواره در انتظار بسیاری از آن هاست. اما نکته مهم این است که سیستم دفاعی بدن نوزاد و کودک آن قدر قدرتمند است که به راحتی از پس تمامی این موارد برآید، هر چند درمان های قطعی و تأثیرگذار نیز باید دنبال شود. در بسیاری از موارد مشاهده شده که والدین کودک با مشاهده چنین حالت هایی دست و پای خود را گم کرده و واکنش های عجیبی از خود بروز می دهند. درحقیقت «واکنش بیش از حد معمول» مشکلی است که در فرآیند تربیت و رسیدگی به امور روزمره نوزاد و کودک از سوی والدین سر می زند. در نتیجه این کودک است که دچار تشویش و اضطراب شده و در صورت تکرار چندین و چند باره این موضوع، تغییرات نگران کننده ای در رفتار او بروز می کند.
کارشناسان امور تربیتی کودک به این واقعیت اشاره می کنند که پدر و مادر به راحتی می توانند نخستین سال از حیات فرزندشان را فدای چنین نگرانی های بی موردی کنند. اینکه آیا مدفوع به تندی یا کندی از او خارج می شود و یا اینکه آیا او بیش از حد استفراغ می کند و همچنین نگرانی درباره میزان غذایی که نوزاد می خورد و حتی شدت گریه او، همگی از جمله مواردی است که در زمره ساده ترین اما تأثیرگذارترین اشتباهات والدین در سال نخست بچه داری قرار می گیرند.
     اینکه اجازه ندهید نوزاد گریه کند!
بسیاری از زوج هایی که تازه صاحب فرزند می شوند حتما به خود می گویند که با انجام درست کارهایی نظیر تعویض پوشک و تغذیه به موقع، دیگر بهانه ای برای گریه کردن به نوزاد نمی‎ دهند. درواقع برخی والدین کار اصلی خود را در ماه های نخست بچه داری انجام کارهای مختلف مرتبط با تربیت او با هدف گریه نکردنش می دانند! اما این یک اشتباه بزرگ است. لزوما نباید فکر کرد که گریه کردن نوزاد ربطی به انجام نادرست کارهای تربیتی و مربوط به نگهداری نوزاد دارد. بچه ها گریه می کنند و حتی زمانی که به بهترین نحو ممکن هم پوشک شده باشند و به اندازه کافی شیر و غذا خورده باشند باز هم ممکن است گریه کنند زیرا این شیوه ای منحصربفرد برای برقراری ارتباط با دنیای خارج و از جمله پدر و مادر است. یادتان باشد گریه کردن یکی از نشانه های نوزاد بودن است! با این حال اگر این وضعیت برای مدتی طولانی، مثلا بیش از یک ساعت به طول انجامید حالا باید نگران باشید زیرا ممکن است این نشانه ای از تب، حالت تهوع، درد شکم و یا هر چیز غیرعادی دیگری باشد. در این صورت به سرعت با پزشک متخصص اطفال تماس گرفته و از او مشورت های لازم را بگیرید.
     بیدارکردن نوزاد برای شیرخوردن از سینه مادر!
یک نکته مهم برای همیشه یادتان باشد: نوزاد می تواند و باید سراسر شب را بخوابد اما بر اساس یک تصور کاملا نادرست که می گوید شیر مادر برای آرام نگاه داشتن نوزاد در سراسر شب کافی نیست برخی مادران را بر آن می دارد تا نوزاد را از خواب بیدار کرده تا به او شیر دهد. با این حال واقعیت چیز دیگری است: نوزاد می تواند و باید سراسر شب را بخوابد. این نه تنها برای نوزاد که برای مادر شیرده نیز مزایای زیادی دارد. در این صورت مادری که این روزها به انرژی زیادی برای همراه شدن با نوزاد و تغذیه او با شیر خود نیاز دارد، می تواند خواب کافی را تجربه کند.
     اشتباه گرفتن استفراغ و بالاآورن!
تفاوت این دو در تعداد روی دادن آن هاست و نه شدتشان. دقت کنید اگر استفراغ نوزاد ناشی از عفونت ویروسی باشد بدون توجه به اینکه چه موقع شیر خورده است هر 30 تا 45 دقیقه یک بار تکرار می شود. اما در نقطه مقابل بالا آوردن که همواره با مایعات لزج گونه همراه است با شیرخوردن نوزاد در ارتباط است. پس در صورت مواجه با چنین وضعیتی دست و پای خود را گم نکرده و به وضعیت ظاهری نوزاد با دقت نگاه کنید.

آکاایران: والدین جدید : مرتکب این 10 اشتباه نشوید     بی تفاوت بودن نسبت به تب کردن نوزاد!
یادتان باشد هرگاه دمای بدن نوزادی که نهایتا سه ماه از تولدش گذشته از 37.8 درجه فراتر رفت او تب کرده است و باز هم یادتان باشد که تب واکنش دفاعی بدن و نشانه بیماری است. پس نباید بی تفاوت باشید. البته تنها یک استثنا در این میان وجود دارد و آن تب ناشی از واکسیناسیون است. هر زمان نوزاد را واکسن می زنید به مدت 24 ساعت تب می کند و پس از این مدت باید افزایش دمای بدنش متوقف شده و به حالت عادی خود بازگردد. برخی والدین به اشتباه می گویند: نوزادم تب ندارد و تنها احساس گرما می کند! در این مواقع چنین والدینی تنها از قرص هایی نظیرTylenol  استفاده می کنند که نوعی مسکن درد است اما این یک اشتباه فاحش است. یادتان باشد که سیستم ایمنی نوزاد به تنهایی قابلیت مدیریت بدن در برابر عفونت را ندارد. پس در چنین مواقعی به سرعت اقدام به کاستن از دمای بدن نوزاد یا همان تب کنید و اگر افزایش دمای بدنش همچنان تداوم یافت در اولین فرصت به پزشک اطفال مراجعه کنید. باز هم یادتان باشد سلامت او در دستان شماست.
     نادیده گرفتن بهداشت دهان و دندان!
بسیاری از والدین باور ندارند که باید همواره به بهداشت دندان های نوزاد تازه به دنیا آمده و در کل سلامت دهان وی توجه کنند تا اینکه خیلی دیر به یاد این موضوع می افتند. به خاطر داشته باشید که هیچ گاه برای تشویق کردن نوزاد به یادگیری عادت های خوب مرتبط با بهداشت دهان و دندان زود نیست. درواقع هرچه زودتر این کار را آغاز کنید بهتر است. رعایت چند نکته می تواند به والدین جوان کمک زیادی کند: هیچگاه به نوزاد در زمانی که در تخت خواب قرار دارد شیر ندهید. این کار احتمال شکل گیری ریزحفره ها در دندان ها و پوسیدگی سریع آنها را به همراه دارد. همچنین توصیه می شود که همواره از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن لثه نوزاد استفاده کنید و زمانی که نوزاد به مرز یک سالگی رسید مسواک زدن را آغاز کنید. از اینکه دندان های نوزاد به میزان کافی محلول های حاوی فلوراید دریافت می کند مطمئن شوید. می توانید با دندانپزشک مشورت کرده و در صورت نیاز از مکمل های حاوی این ماده استفاده کنید.
     فراموش کردن زندگی عادی زناشویی!
در بسیاری از موارد مشاهده شده که همزمان با به دنیا آمدن نوزاد و به خصوص نخستین نوزاد، پدر و مادر خیلی زود روال عادی زندگی زناشویی خود را فراموش می کنند. در این موارد فراموش کردن ارتباطات زناشویی به تدریج به کم رنگ شدن بسیاری از پل های عاطفی میان آنها منجر می شود. این یک رویه نادرست است. یادتان باشد درحالی که باید تمرکز کافی بر روی نوزاد و نیازهای او داشته باشید، نباید فراموش کنید که شما و همسرتان یک زوج جوان هستید و باید از این سال ها لذت کافی ببرید و چه خوب که این لحظات همراه با فرزندتان باشد.
     دعوا و مشاجره زیاد در برابر دیدگان کودک!
حتی یک نوزاد سه ماهه نیز آنچه را که به زبان می آورید به نوعی درک می کند، به خصوص حرف هایی که در حین دعوا و پرخاشگری بیان می کنید. هرگاه که با همسرتان بر سر هر موضوعی دعوا می کنید این سؤال را از خود بپرسید که آیا این رویه درحال تبدیل شدن به یک روند عادی نیست؟ و آیا فکر نمی کنید چنین مشاجره هایی به تدریج به بخشی از رویدادهای عادی زندگی تبدیل می شود؟ در این موارد والدین بسیاری از عناصر دور و بر خود از جمله کودک و حتی نوزادی که آنها را نظاره می کند فراموش می کنند، حال آنکه نوزاد هیچ چیز را از یاد نمی برد.
     اعتماد کردن به هر توصیه و پیشنهادی!
این روزها یعنی روزهایی که ماه های نخست زندگی اولین فرزندتان را می گذرانید هر کسی با هر تفکری به شما توصیه هایی می کند. حتی بسیاری از والدین جوان به مراکزی مراجعه می کنند که هیچگونه وجاهت قانونی ندارند و مشاوره های نادرستی ارایه می کنند. این مورد یکی از اصلی ترین و شایع ترین اشتباهات والدین در فرآیند تربیت نخستین فرزندشان به شمار می آید. مراقب باشید به کجا می روید از چه کسی مشاوره می گیرید.
     عدم نصب صحیح صندلی خودرو ویژه کودک
خرید صندلی خودروی ویژه کودک و نوزاد که مناسب و استاندارد باشد یک نکته است و نصب صحیح آن در جای مناسب نکته مهم تر. حتی برخی از کارشناسان معتقدند نصب صحیح صندلی ویژه کودک دسته کمی از راه اندازی راکت فضایی ندارد! همانقدر که باید برای چنین پرتابی وسواس به خرج داد، باید به نصب درست صندلی ویژه نوزاد و کودک در خودرو هم دقت کرد. اگر اطلاعاتی در این زمینه ندارید پیش از استفاده از این وسیله کاربردی از فروشنده یا افرادی که در این زمینه آگاهی کامل دارند مشاوره لازم را را دریافت کنید.

.

منبع :