آکاایران: نکاتی برای دو یا چندقلوها

اخبار روز چند قلو ها : به دنیا آمدن نوزادان دوقلو دنیایی از هیجان را به همراه می آورد. تحقیقات نشان می دهد در بسیاری از کشورهای جهان روند به دنیا آمدن دوقلو و چندقلوها درحال افزایش است که در این میان پیشرفت های علم پزشکی نیز تأثیر بسزایی داشته است. به عنوان مثال در آمریکا از هر یکصد بارداری، سه مورد به دوقلو یا چندقلوزایی منجر می شود.

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام : اما به دنیا آوردن و بزرگ کردن این دسته از نوزادان کار به مراتب سخت تری نسبت به سایر موارد عادی است. حتی مادرانی که پیشتر تجربه تولد نوزاد را داشته اند هم در مواجهه با دوقلو یا چندقلوزایی خود را دچار نوعی چالش می بینند و به خوبی نمی دانند که پس از آوردن نوزادان از بیمارستان به خانه چه کارهایی را باید در اولویت انجام قرار دهند.
درحالی که باید پذیرفت به دنیا آمدن دوقلوها لذتی مضاعف را نصیب والدینشان می کنند اما این تنها یک روی سکه است. درواقع از همان روزی که مشخص می شود قرار است دوقلو یا چندقلو به دنیا بیاید، زن و مرد احساس وظیفه بیشتری کرده به طوریکه حتی برای کسب درآمد بیشتر به اضافه کاری و تلاش مضاعف فکر می کنند. به طور کلی انجام برنامه ریزی مناسب برای مدیریت فرآیند تربیت نوزادان دو یا چند قلو بااهمیت تر از زمانی است که تک نوزاد به دنیا می آید.
     عدم برنامه ریزی اشتباهی بزرگ است
سر و کله زدن با یک نوزاد لذت خش و در عین حال سخت است و زمانی که صحبت از دو یا چندقلو به میان می آید قضیه پیچیده تر می شود. در چنین مواردی برنامه داشتن برای انجام هر کاری بهترین تصمیم است. آنها را بر اساس یک برنامه زمان بندی شده مشخص شیر داده و بخوابانید. مطمئن باشید که به زودی و بر اساس یک فرآیند طبیعی خود را با شرایطی که شما تعیین می کنید وفق می دهند. در واقع آنها یاد می گیرند که چطور خود را با برنامه ریزی شما وفق دهند.
     می توانید دوقلوها را در یک زمان از شیر خود تغذیه کنید
اگر دوقلو دارید و از شیر خود برای سیر کردن آنها استفاده می کنید نگران نباشید زیرا خیلی راحت می توانید آنها را به طور همزمان به دو سینه خود چسبانده و سیرابشان کنید. تنها باید صبور باشید و با چند بار تمرین به هماهنگی لازم دست پیدا کنید. در ظاهر برای بسیاری از مادرانی که صاحب دو یا چند قلو می شوند تغذیه نوزادان با شیر مادر آن هم به طور همزمان کار دشواری است اما این تنها یک تصور است که باید به کنار گذاشته شود. بر روی زمین یا صندلی راحتی مناسبی نشسته و در حالی که یکی از نوزادان را از شیر خود تغذیه می کنید، قل دوم را با استفاده از شیشه شیر سیراب کنید. کل زمانی که برای این فرآیند صرف می کنید حدود 45 دقیقه خواهد بود.
     دوقلوها را در ماه های نخست در یک تخت بخوابانید
توصیه اکثر کارشناسان نوزاد و کودک بر این است که دوقلوها را در یک تخت مشترک قرار دهید. درحقیقت دوقلوها نزدیک بودن به یکدیگر را به خوبی درک می کنند و به همین دلیل زمانی که در کنار هم قرار می گیرند خواب راحت تری را تجربه می کنند. شما به عنوان والدین دوقلوها می‎توانید خواباندن آنها در یک تخت مشترک را تا زمانی که برای خوابیدن در تخت جداگانه آمادگی پیدا می کنند ادامه دهید. این درحالی است که بسیاری از والدین از ترس برخورد دوقلوها با هم در حین خواب در یک تخت مشترک، آنها را از همان ابتدا در تخت های مجزا نگاه می دارند. به خاطر داشته باشید گرچه استفاده از تخت مشترک برای دوقلوها مناسب است اما دو صندلی ویژه خودرو و کالسکه مخصوص دوقلوها ضروری است.

آکاایران: نکاتی برای دو یا چندقلوها     احتمال بروز مشکلات تنفسی در دوقلوها وجود دارد
به طور کلی در مقایسه با نوزادان عادی، احتمال بیشتری وجود دارد که دوقلوها زودتر از موعد به دنیا بیایند که در نتیجه با وزن کمتری نسبت به نوزادان عادی پا به این دنیا می گذارند. آمارها نشان می دهند که نوزادان نارس دچار اختلالاتی در سیستم تنفسی خود هستند زیرا تکامل شش ها در این دسته از نوزادان هنوز کامل نشده است. البته این بدان معنا نیست که هردوی دوقلوها درحالی به دنیا می آیند که به اختلالات تنفسی مبتلا هستند. مطالعات نشان می دهد اگر دوقلوها در هفته 32 بارداری به دنیا بیایند و یکی از آنها برای ادامه حیات به لوله تنفس متصل باشد، نوزاد مورد نظر به احتمال فراوان دچار مشکلات تنفسی خواهد بود. اما این احتمال در نوزادان دوقلویی که چند هفته دیرتر به دنیا می آیند و به اصطلاح اندام های تنفسی شان تکامل بیشتری یافته است کمتر بوده به طوری که تنها به دریافت اکسیژن از طریق حفره های بینی نیاز دارد.
     امکان انتقال بیماری بین دوقلوها وجود دارد
دوقلوهای تازه به دنیا آمده نیز مانند هر نوزاد دیگری ممکن است بیماری را از قل دیگری دریافت کنند. پس این احتمال را در حد بالایی در نظر بگیرید که اگر یکی از دوقلوها دچار عفونت خاصی شد، قل دیگر نیز آن را دریافت کند. این دقیقا مانند زمانی که است که نوزادی در خانه دارید و پدر و مادر به نوعی بیماری واگیردار مبتلا شوند که در این صورت نوزاد نیز به احتمال فراوان به همان بیماری مبتلا می شود. توصیه می شود که درصورت ابتلای یکی از دوقلوهای تازه متولد شده به بیماری، سریعا آنها را از هم جدا کنید. دقت داشته باشید که تحرک در نوزادان تازه به دنیا آمده هنوز خیلی محدود است به همین دلیل اگر یکی از آنها به بیماری مانند آبله مبتلا شد به سرعت قل غیربیمار را از قل بیمار جدا کرده تا احتمال ابتلای او به این بیماری به دلیل مجاورت با نوزاد دیگر به حداقل برسد. یادتان باشد شما نمی توانید این احتمال را به صفر برسانید اما شانس کم کردن آن را دارید.
     دوقلوها شبیه هم هستند اما تفاوت های خاص خود را هم دارند
قرار نیست اگر صاحب دوقلو می شوید همه چیز آنها شبیه هم باشد. اگر هرگونه تفاوتی را میان آنها مشاهده می کنید تلاش نکنید تا آنها را همسان سازی کنید بلکه ضمن اشاره به این تفاوت ها، هیچگاه در صدد برنیایید که دوقلوها را با یکدیگر مقایسه کنید. تمام نوزادان نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند و این نکته درخصوص نوزادان دو یا چند قلو نیز صدق می کند. درحقیقت استثنایی در کار نیست و تنها تفاوت آنها با سایر نوزادان در این است که همزمان به دنیا آمده و از حیث مشخصه های ظاهری شباهت های زیادی با هم دارند اما این دلیل نمی شود ویژگی های رفتاریشان نیز یکی باشد. پس ضمن تأیید تفاوت هایی که میان آنها وجود دارد به طور غیرمستقیم این نکته را شفاف سازی کنید که چنین تفاوت هایی می تواند به رشد و تکامل فکری بهتر آنها منجر شود. حتی توصیه می شود که دوقلوها را در مواردی از هم جدا سازید. مثلا هر یک گروه دوستان خاص خود را داشته باشند. بد نیست شرایطی را فراهم کنید که در زمان های مختلفی در کنار شما باشند.
     همراهی با دوقلوها به تدریج آسان تر می شود
هرچه دوقلوها بزرگتر می شوند، به تدریج اعمال کنترل بهتری بر آنها پیدا می کنید. پس روزهای شاید سخت نخست نگهداری از آنها فراموش کنید و به ماه های پیش رو فکر کنید، زمانی که دوقلوها حدودا 2 ساله می شوند.

.

منبع :