آکاایران: ارتباط آلودگی هوا و افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲

آلودگی هوا سبب ناکارآمدی سلول های تولید کننده انسولین و افزایش خطر ابتلا کودکان به دیابت نوع ۲ شود.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم آخرین مطالعات انجام شده نشان می دهد، کودکان چاقی  که در مناطق آلوده زندگی می کنند مستعد ابتلا به دیابت نوع هستند. آلودگی هوا سبب ناکارآمدی سلول های تولید کننده انسولین و افزایش خطر ابتلا کودکان به دیابت نوع 2 شود.
دانشمندان سلامت کودکانی که در مناطق آلوده زندگی می کنند را برای حدود 3.5 سال بررسی کرده و دریافتند که با رسیدن کودکان به سن 18 سالگی، سلول های بتای پانکراس آنها 13 درصد کمتر از حد طبیعی فعالیت می کند و این افراد را نهایتاً مستعد ابتلا به دیابت نوع 2 می کند.
به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، شیوع دیابت در طول 4 دهه گذشته 4 برابر شده است اگر این روند ادامه یابد تا سال 2050 از هر 3 فرد آمریکایی، یک نفر به دیابت مبتلا خواهد شد که عوارضی مانند نابینایی، نارسایی کلیو ی، قطع عضو یا مرگ زودرس را در پی خواهد داشت.

آکاایران: ارتباط آلودگی هوا و افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲Frank Gilliland استاد طب پیشگیری در دانشکده پزشکی Keck می گوید: دیابت بصورت اپیدمیک در آمریکا و سراسر جهان در حال توسعه است، این افزایش را به صورت چشمگیری در کودکان و دانش آموزان می بینیم.
عموماً رژیم غذایی ناسالم، کم تحرکی، فست فودها و نوشیدنی های شیرین عامل ابتلا به دیابت نوع 2 خوانده می شوند، ولی مطالعات نشان داده آلودگی هوا نیز عاملی بسیار مؤثر در افزایش ابتلا به این نوع دیابت است.
یافته های جدید نشان می دهد که اثرات منفی قرار گرفتن در معرض مقادیر زیادی دی اکسید نیتروژن و ذرات PM2.5 به مدت طولانی در سال های اول زندگی موجب افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می شود.
درحالی که آلودگی هوا یک عامل مستقل برای ابتلا به دیابت است محققان توصیه می کنند، از رفت و آمد غیر ضروری پرهیز شود، فعالیت های ورزشی در فضای باز انجام نشود، از مواد غذایی ناسالم و چرب که موجب اضافه وزن می شوند دوری شود و با مطالعه در زمینه این بیماری و رعایت دیگر عواملی که منجر به ابتلای آن می شود، احتمال دچار شدن به دیابت نوع 2 را به حداقل برسانیم.

.

منبع :