آکاایران: نوزادتان را ایمن بخوابانید

اخبار روز شیرخواران : استاندارهای گهواره یا تخت نوزاد در حال تغییر است و والدین همیشه باید مراقب باشند تا گهواره ای که برای فرزندشان استفاده می کند، روزآمد و ایمن باشد.

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام : آکادمی متخصصان اطفال آمریکا این نکات را برای انتخاب و خرید و گهواره توصیه می کند:
 1. در صورت امکان، گهواره جدیدی را بخرید که با استانداردهای ایمنی کنونی تطبیق داشته باشد.
 2. گهواره هایی با دیواره جانبی متحرک (drop-side crib) ایمن شمرده نمی شوند و فروش و تولیدشان از سال 2011 در آمریکا ممنوع شده است.
 3. اگر گهواره ای که دارید دارای دیواره جانبی متحرک است، با تولیدکننده تماس بگیرید تا با اضافه کردن وسیله ای آن را بی حرکت کند.
 4. گهواره را خالی از پتو، لحاف، اسباب بازی نگهدارید.
 5. میله های گهواره نباید بیش از 3/7 سانتی متر از یکدیگر فاصله داشته باشند.
 6. تشک گهواره باید سفت باشد و نباید در برابر وزن نوزاد فرو برود. تشک باید کاملاً درون گهواره را پرکند و فاصله ای میان آن و دیواره های گهواره وجود نداشته باشد.
 7. میله فوقانی گهواره باید دست کم 66 سانتی متر از رأس تشک ارتفاع داشته باشد. با بلندقدتر شدن نوزاد، تشک را پایین تر بیاورید. تخته های بالا تختی و پایین تختی گهواره باید محکم باشند و کنده کاری های تزئینی نداشته باشند. بخش های فوقانی چهارگوشه تخت که ممکن است باعث آسیب دیدن نوزاد یا پارگی لباس او شوند را بردارید.    این نکات را هم درباره خواباندن نوزاد در نظر داشته باشید:
 1. همیشه نوزاد را به پشت در تختش بخوابانید.
 2. همیشه از یک سطح سفت برای خواباندن نوزاد استفاده کنید. صندلی های ماشین و سایر وسایل نشستن، برای خواباندن معمول نوزاد توصیه نمی شوند.
 3. نوزاد باید در همان اتاقی بخوابد که والدین می خوابند، اما نه در همان تخت.
 4. از پوشاندن سر نوزاد یا قرار دادن او در معرض گرمای زیاد خودداری کنید..

منبع :