آکاایران: بی خوابی نوزادان و پروبیوتیک

اخبار روز شیرخواران : بررسی ها حاکی از آن است که افزودن مواد پروبیوتیک یا باکتری های خوب به غذای نوزادان در روزهای نخست پس از تولد احتمال ابتلا به اختلالات معده ای و روده ای را کاهش می دهد. بسیاری از بی خوابی‎ ها و گریه های شبانه نوزادان به دلیل ناراحتی ها و دردهای معده و روده اتفاق می افتد.

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام : مطالعات صورت گرفته نشان می دهد نوزادان تازه متولد شده ای که روزانه مقادیری از مواد پروبیوتیک مصرف می کنند، کمتر از سایر نوزادان از دردهای روده ای رنج می برند و در طول شبانه روز خواب آرام تری دارند. مواد پروبیوتیک نسبت به سایر داروها احتمال بروز یبوست و نیز برگشت اسید معده را در نوزادان 3 ماهه تا حد زیادی کاهش می دهند. همچنین، مصرف پروبیوتیک ها مراجعات مکرر والدین را به بیمارستان و مراکز درمانی به بهانه بی قراری های نوزادان کاهش می دهد. ولی از سوی دیگر، تحقیقات بیشتری باید در این زمینه انجام شود تا پزشکان این مواد را توصیه نمایند.

آکاایران: بی خوابی نوزادان و پروبیوتیکاز سوی دیگر، برخی محققان بر این باورند که مواد پروبیوتیک ممکن است عوارض جانبی نیز برای نوزادان به همراه داشته باشد. پوشش مجاری روده ای کم تر رشد یافته و احتمال نفوذ برخی باکتری ها به جریان خون نوزاد وجود دارد. اختلالات کولیت روده ای، برگشت اسید معده و یبوست از جمله شایع ترین مشکلات نوزادان در ماهه های اول زندگی به شمار می رود. مدت زمان گریه کردن و بی قراری نوزادانی که مواد پروبیوتک را در رژیم غذایی خود داشتند 38 دقیقه و کمتر از نوازدانی بود که از شبه داروها استفاده کرده اند و زمان گریه آنها 71 دقیقه بود.
از سوی دیگر، متوسط حرکات روده ای در نوزادانی که از مواد پروبیوتیک استفاد می کنند، 2.9 درصد و در نوزادانی که از شبه داروها استفاده می کردند 4.6 درصد است. علاوه بر این، حرکات روده ای در 4.2 درصد نوزادانی که از پروبیوتیک ها استفاده می کنند، بالاتر است. محققان هنوز نتوانسته اند به علت دقیق اثرات مثبت پروبیوتیک ها دست یابند ولی مطالعات نشان می دهد که میکروب های داخل روده نقش مؤثری در جذب غذا، حرکت روده و بسیاری از عملکردهای حیاتی روده ها ایفا می کند.

.

منبع :