آکاایران: چه مدل لوزه در کودک را باید حتما عمل کرد؟

یک متخصص تغذیه گفت: لوزه ها ارگان های دفاعی بدن هستند که گاهی مشکل ساز می شوند و ناچارا باید خارج شوند.

آکاایران: چه مدل لوزه در کودک را باید حتما عمل کرد؟

محمدرضا عمرانی متخصص گوش و حلق و بینی، در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پیرامون عملکرد لوزه ها در سیستم دفاعی بدن اظهار داشت: لوزه ها که دروازه ورود هوا از ته بینی به راه های هوایی بدن می باشند، همانند غدد لنفاوی، نوعی ارگان دفاعی محسوب می شوند که باکتری ها و میکروب ها را شناسایی کرده و با آنها مبارزه می کنند.
وی درخصوص عوامل بزرگ شدن لوزه ها، گفت: عوامل گوناگونی همچون تحریک پیوسته درپی عفونت های مکرر در بافت لوزه ها سبب بزرگ شدن لوزه ها خواهند شد.
این متخصص گوش و حلق و بینی، در ادامه بیان داشت:  این ارگان های دفاعی بدن در اکثر افراد تا حدود چهارسالگی افزایش اندازه و کارکرد دارند و پس از این سن، اندازه ی آنها روبه کاهش می نهد؛ که البته در برخی از افراد به دلیل افزایش حجم ناشی از عفونت های چرکی در لوزه ها سبب بروز مشکلاتی همچون، اشکال در بلع می شوند.
وی افزود: گاهی این لوزه های متورم شده که درگیر عفونت های چرکی شده اند، حامل نوعی باکتری چرک زا هستند که سبب بروز اثرات منفی بر دریچه های قلب فرد خواهند شد که منجر به بروز رماتیسم حاد قلبی می شوند.
عمرانی در خصوص درمان اولیه این لوزه های متورم و چرکی، اظهار داشت: در این گونه افراد که معمولا گلودردهای عادی و کوتاه مدت دارند؛ می توان از درمان های آنتی بیوتیکی استفاده کرد.
وی در ادامه تصریح کرد: گاهی در برخی افراد این لوزه های چرکی بر روند زندگی افراد اثر گذاشته و مشکلاتی در بلع و درد شدید گلو و ایجاد کرده و نیز سبب ایجاد خر و پف های شبانه، تب و تشنج می شوند که لازم است این لوزه ها از بدن افراد خارج گردد.
این متخصص گوش و حلق و بینی با تاکید بر مشکل ساز بودن این لوز ها بویژه در کودکان، گفت: در پژوهش های نوین، ثابت شده که این گونه لوزه ها بر روند مهارت های شناختی و رشد مغزی کودکان و نیز رشد و شکل گیری دندان ها و آرواره ها و صورت ظاهری آنها اثرات منفی می گذارد.
عمرانی در پایان، درخصوص مشکلاتی که ممکن است پس از برداشتن لوزه ها ایجاد شود، بیان داشت: لوزه ها به نوعی ارگان دفاعی بدن محسوب می شوند وبرای برداشتن آنها لازم است که از مشکل ساز بودن آنها اطمینان به عمل آید؛ اما خوشبختانه تا به این لحظه گزارشی مبنی بر بروز آسیب های جدی در افرادی که لوزه های خود را به دلیل مشکل ساز بودن خارج کرده اند؛ گزارش نشده است.
منبع
.

منبع :