آکاایران: آزمایشگاه نوزاد ، دهان اوست

اخبار روزشیرخواران : آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا نوزادان علاقه زیادی به قرار دادن اشیای مختلف در دهانشان دارند؟

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام : معمولا نوزادان با عبور از 7 ماهگی شروع به استفاده از دست و انگشتان برای کشف چیزهای جدید می کنند. نوزاد به تدریج می تواند اشیایی را در دست گرفته اما هنوز به آن سطح از توانایی نرسیده که بتواند از انگشتانش برای واکاوی وسایل مختلف استفاده کند. اما در فاصله اندکی از دست و انگشتان، لب و زبانی وجود دارد که اتفاقا بر خلاف انگشتان کنترل کاملی بر عملکرد آنها دارد. در واقع نوزاد تلاش می کند که از لب و دهانش برای کنکاش در هر آنچه که به دست می آورد استفاده کند.

آکاایران: آزمایشگاه نوزاد ، دهان اوستیکی از دلایل جالب توجهی که نوزادان به طور ناخواسته هر چیزی را به سمت دهان می برند این است که این عضو بدن قوای حسی بسیار چشمگیری دارد. در واقع دهان بیش از هر بخش دیگری از بدن دارای پایانه های عصبی است. بنابراین طبیعی است که نوزاد برای درک ماهیت هر چیزی که در دست می گیرد، آن را به سرعت سمت دهان ببرد. پس اگر دوست دارید نوزادتان هر چیزی را راهی دهانش نکند، آن وسایل را دور از دسترس وی قرار دهید!
به محض اینکه نوزاد چیزی را شکار می کند، از حرکت مچ استفاده کرده و آن را به سمت دهانش می برد. در واقع می توان گفت دهان نوزاد آزمایشگاه ویژه اوست که هر چیزی را در آنجا مورد بررسی دقیق قرار می دهد. این آزمایشگاه می تواند در بسیاری از موارد خطرآفرین شود. در واقع غفلت والدین، آغاز یک اتفاق نگران کننده است. ممکن است نوزاد وسیله کوچکی را در دست گرفته و به سرعت وارد آزمایشگاه کند. ازآنجاکه نوزادان معمول بر روی زمین به حالت درازکش قرار گرفته اند، حرکت وسیله به سمت حلق و بروز خفگی وجود دارد. حتی در مواردی مشاهده شده که نوزاد وسیله شکارشده را به سمت چشمانش برده و تلاش می کند آن را وارد آزمایشگاه های جدیدی کند!
زمانی که نوزاد توانایی حرکت و جابجایی را پیدا می کند، باید بیش از گذشته مراقب او باشید. در این مواقع نوزاد به سرعت به سراغ اسباب بازی های رنگارنگش می رود. مراقب باشید که نوزاد با چه وسایلی بازی می کند، به خصوص اگر برادر یا خواهر هم داشته باشد زیرا عروسک ها و وسایل بازی آنها معمولا دارای قطعات کوچکی است که هر لحظه می تواند توسط نوزاد شکار شده و راهی آزمایشگاهش شود! نوزادان به طور طبیعی تا دو سالگی دوست دارند که اشیای مختلف را به سمت دهانشان ببرند. اما از 9 یا 10 ماهگی به بعد و همزمان با کسب مهارت های لازم در استفاده از انگشتان، استفاده از دست ها بیش از گذشته می شود و تا 12 ماهگی به طور کامل شیفته عروسک ها و اسباب بازی هایش می شود.
درحالی که کودک نوپا به مرز 2 سالگی می رسد، در استفاده از دست برای کشف هر چیزی تقریبا به مرحله استادی رسیده است. اما خبر خوشحال کننده این است که در سه سالگی دیگر به ندرت شاهد استفاده از دهان برای آزمایش وسایل مختلف خواهید بود چون حالا این دست ها و انگشتان هستند که کار دهان را انجام می دهند.
توصیه می شود وسایل و موادی که از ترکیبات سمی و خطرناک در ساخت آنها استفاده شده را در جایی دور از دسترس کودک قرار دهید، مثلا داخل کمدی که درب آن قفل می شود. کودکان علاقه زیادی به آشپزخانه دارند. آنها ممکن است برای آزمایش چیزهای جدید راهی این بخش از خانه شوند. معمولا بسیاری از مواد شوینده در کابینت های آشپزخانه نگهداری می شود. توصیه جدی می شود که این مواد را در جایی دور از دسترس کودک قرار دهید. ممکن است کودک این مواد را با مواد خوارکی اشتباه گرفته و با مالیدن آنها به چشم و سایر قسمت های صورت، مشکلاتی را ایجاد کند.
معمولا در بسیاری از خانه ها گیاهان مختلفی وجود دارد که زینت بخش محیط محسوب می شوند اما در خانه ای که نوزاد وجود دارد باید به گیاهان آن نیز دقت کرد. توصیه می کنیم سری به گل و گیاهانی که در خانه دارید زده و مطمئن شوید که خطری برای سلامت کودک به همراه ندارند. برخی از گیاهانی که در آپارتمان ها نگهداری می شوند دارای برگ‎های سمی هستند که لمس آنها و از آن بدتر خوردنشان توسط نوزاد می تواند به بروز مسمومیت های شدید در سیستم گوارشی منجر شود. اگر جای مناسبی جهت نگهداری از این گیاهان ندارید، آنها را به همسایگان دیگر هدیه داده و یا در پارک یا جایی شبیه آن قرار دهید تا دیگران از آن استفاده کنند. این دسته از گیاهان برای کودکان دو تا سه ساله که می توانند در باغچه و حیاط نیز بازی کنند خطرناک است. بهتر است این نوع گیاهان را با حفاظ های مخصوص از دسترس کودک دور نگاه دارید.
اگر همواره مراقب حرکات و تحرکات نوزاد باشید خیالتان از چیزهایی که به دهان نزدیک می کند راحت خواهد بود. نوزادان در این سن خیلی دوست دارند که نه تنها از دهان بلکه از دست و انگشتان نیز برای معاینه هر آنچه که می خورند استفاده کنند. پس در روزهایی که پاستا به عنوان ناهار آماده کرده اید قطعا شاهد بازی دیدنی کودک با آن خواهید بود. کودک بیشتر از آنکه با قاشق یا چنگال به استقبال غذا برود از دست و انگشتانش استفاده می کند. او در واقع با غذا بازی می کند. حتی زمانی که آب میوه مقابلش قرار می دهید تا نوش جان کند باز هم حس معاینه کردن به سراغش می آید و سریعا انگشتان خود را وارد لیوان می کند. این بار متوجه می شود که با چیزی لغزنده سر و کار دارد که استفاده از دست برای بررسی آن چندان مؤثر نیست. بدین ترتیب نوزاد به طور خودکار متوجه می شود که یک سری از غذاها صرفا باید مستقیم در دهان گذاشته شود.
اگر متوجه شدید که نوزاد وسیله بازی را بیش از دفعات قبل به سمت دهانش می برد و به لثه ها می کشد به احتمال فراوان در حال دندان درآوردن است. رویش دندان معمولا با احساس درد همراه است. به همین دلیل توصیه می شود که حلقه های پلاستیکی مخصوص موجود در فروشگاه ها را تهیه کرده و در اختیار نوزاد قرار دهید تا با کشیدن آن بر روی لثه ها خود را تسکین دهد.

.

منبع :