آکاایران: نشانه های ابتلا به روزئولا

atisam.com > معمولا کودکانی تا سن 2 سال ، دچار این بیماری یعنی روزئولا می شوند . از نشانه های آن می توان به دانه های قرمز پوستی و تب اشاره کرد . باید پدران و مادران گرامی در این شرایط مراقب دمای بدن کودک خود باشند و گرنه ممکن است این بیماری منجر به تشنج شده و آسیب های بیش تری به بدن وارد کند . با ما همراه باشید تا از این بیماری بیشتر بدانیم .

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام : پرویز طباطبایی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان در ارتباط با بیماری روزئولا اظهار داشت: این بیماری یک نوع بیماری عفونی ویروسی بوده که معمولاً کودکان را تا سن 2 سالگی مبتلا می کند. ابتدا نشانه های آن با تب شروع شده و بدن کودک یا نوزاد دچار دانه های قرمز پوستی می شود.

آکاایران: نشانه های ابتلا به روزئولا

وی افزود: بیماری روزئولا ویروس آن از خانواده تبخال بوده که بیشتر در کودکان شایع است و به ندرت در بزرگسالان دیده می شود، همچنین علایم این بیماری از خفیف تا شدید در کودکان متفاوت است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، اضافه کرد: تب در این بیماری اغلب بالاتر از 39 درجه سانتی گراد بوده و معمولاً 3 تا 7 روز به طول می انجامد البته در مواردی که تب شدید باشد ممکن است تشنج در کودک یا نوزاد بروز کند که بر اساس شدت این بیماری پزشک معالج داروی لازم را برای درمان تجویز می کند.
طباطبایی تهوع و استفراغ، بی اشتهایی، اسهال خفیف، آبریزش بینی و ورم پلک ها را  از دیگر علایم بیماری رزوئولا برشمرد و عنوان کرد: دانه های قرمز پوستی نیز معمولاً از قفسه سینه شروع شده و سپس در ناحیه پشت، شکم، گردن و بازوها دیده می شوند که عمدتاً این دانه ها خارش نداشته و پس از چند روز تا چند ساعت بر اساس شدت آن از روی بدن محو می شوند.
وی به والدین توصیه کرد: به دلیل وجود تب در این بیماری مرتب دمای بدن کودک را کنترل کرده تا دچار تشنج نشوند. البته داروی تب بر نیز بنا به دستور پزشک باید سر وقت مصرف شود و علیرغم مصرف دارو اگر تب به هیچ عنوان کاهش نیافت نیاز فوری به مراجعه پزشک وجود دارد.
فوق تخصص بیماری های عفونی کودکان خاطر نشان کرد: این بیماری واگیردار و مسری بوده لذا بهتر است کودک خود را در صورت ابتلا به این بیماری از سایر کودکان جدا کنید و مادران باردار نیز توجه داشته باشند که در صورتی که در سه ماهه اول بارداری هستند، از تماس با افراد مبتلا به ویروس روزئولا خودداری کنند.
منبع
گردآوری : آتیسام
درباره ی بیماری های مربوط به کودکان اطلاعات بیشتری کسب کنید :
اگر فکر می کنید قد کودک دلبندتان رشد نمی کند و یا از هم سن و سال های خودش کوچک تر است این پست آتیسام را تا انتها بخوانید ." href="http://atisam.com/fa/news/7826/%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B9%D8%AB-%DA%A9%D9%88%D8%AA%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D9%82%D8%AF-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF" >     بیماری هایی که باعث کوتاهی قد کودک می شود
آنسفالیت چیست , آنسفالیت مغزی , آنسفالیت ویروسی , آنسفالیت مغزی چیست , آنسفالیت در کودکان , بیماری آنسفالیت در کودکان , انسفالیت کودکان" href="http://atisam.com/fa/news/7581/%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A2%D9%86%D8%B3%D9%81%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86" >     بیماری آنسفالیت در کودکان
     لوزه کودک چه زمان باید عمل شود

     برای جلوگیری از بیماری کودکان در هنگام مسافرت چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟
     علائم استرس در کودکان
     دیابت در کودکان

.

منبع :