آکاایران: آشنایی با اختلالات روحی کودکان

برخی از کودکان به دلیل عوامل محیطی ممکن است دچار اختلالاتی شوند که باید با راهکار های درمان آن آشنا شد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ بر اساس تحقیقات ۹۸ درصد از معلمان نشانه های وجود اختلالات روحی و روانی را در دانش آموزانشان دیده اند و به این نتیجه رسیده اند که مشکلات خانوداگی و استرس می توانند یکی از بزرگ ترین دلایل این اختلالات باشند.
تعداد جوانانی که مبتلا به این نوع بیماری روانی هستند رو به افزایش است و از علائم این بیماری می توان به اختلالات در خوردن، اضطراب و افسردگی اشاره کرد.
۹۱ درصد از معلمان اعتقاد دارند که مشکلات خانوادگی می تواند این اختلالات را در کودکان ایجاد کند، اما ۸۴ درصد از آن ها معتقدند که استرس های ناشی از آزمون و امتحانات نیز می تواند مشکلات روحی را برای کودکان به وجود آورد.
بر اساس تحقیقات ۵۸ درصد از معلمان تصور می کنند، نوجوانانی که در بازه سنی ۱۵ تا ۱۶ سال قرار دارند بیشتر مبتلا به این اختلالات می شوند.
 
در این میان  ۵۵ درصد از معلمان معتقدند که ابتلا به اختلالات روحی در بین نوجوانان ۱۳ تا ۱۴ سال بیشتر است.
چه نوع بیماری های روانی بر کودک تاثیر دارد؟
اختلالاتی که کودکان ممکن است به آن ها مبتلا شوند شامل اختلالات اضطرابی، بیش فعالی، اوتیسم، اختلالات غذا خوردن، اختلالات خلقی و اسکیزوفرنی است.
این موارد با علائم خاصی در بدن کودک بروز پیدا می کند که می توان به تغییرات رفتاری، احساسات افراطی، کاهش وزن بی دلیل، آسیب جسمی و مصرف مواد مخدر اشاره کرد.

آکاایران: آشنایی با اختلالات روحی کودکانچگونه والدین باید به کودک خود کمک کنند؟
در این بازه ی زمانی که کودکان مبتلا به این نوع از اختلالات شده اند والدین باید از روان پزشک کمک بخواهند تا آن ها را در این زمینه کمک کند و نباید بدون آگاهی اقدام به درمان کودک کنند.
والدین باید از توانایی های کودک خود تعریف کنند و راه هایی برای حفظ آرامش او پیدا کنند و باید سعی کنند تا هر گونه حس ترس و یا خجالت را از فرزند خود دور کنند تا از ماندگاری این اختلالات در کودک خود جلوگیری کنند.

.

منبع :