آکاایران: بازی های تقویت کننده ذهن و حافظه کودک

atisam.com - دانستنی های مربوط به کودک > تقویت ذهن و حافظه کودک > خیلی از مادر و پدر ها می پرسند آیا برای کودکم تبلت بخرم یا نه ؟ با پیشرفت تکنولوژی دوری جستن از ابزار های الکترونیکی کاری بس دشوار است ، اما براستی خرید تبلت برای کودک و بازی کردن کودک با این تکنولوژی جذاب چقدر سودمند خواهد بود ؟ در این پست به آشنایی شما با تقویت ذهن و حافظه کودکان با بازی های غیر کامپیوتری می پردازیم .

یکی از بهترین راه ها برای این کار آن است که بچه ها را به بازی های خوب عادت   بدهید. بازی های فکری می توانند کمک بزرگی به تقویت هوش و حافظه فرزندان شما بکنند. نمونه اش همین بازی جدید پنتابال  است که چند سال لقب بهترین بازی فکری دنیا را به خود اختصاص داده است.
     بازی تقویت کننده ذهن با جنگا ( بازی مهندس ها )
بازی فکری جنگا یک بازی بسیار ساده ولی در عین حال هوشمندانه است. این بازی هم مانند سودوکو از بازی هایی است که زمان – یعنی والدین فعلی و کودکان قدیمی- نداشت. از اختراع این بازی هم کمتر از ۳۰ سال می گذرد. جنگا از ۵۴ بلوک چوبی هم شکل و هم اندازه تشکیل شده است که طول هر یک از بلوک ها سه برابر عرض آن است.

آکاایران: بازی های تقویت کننده ذهن و حافظه کودکاین اتحاد در شکل و اندازه این امکان را فراهم می سازد تا با به کارگیری اندکی خلاقیت،  اشکال و احجام ۳بعدی مختلفی ایجاد کرد و قدرت تمرکز، خلاقیت و تجسم فضایی را به وسیله آن به رقابت گذاشت. جنگا یکی از محبوب ترین بازی های فکری دنیاست به طوری که تا کنون بیش از ۵۰ میلیون بازی جنگا، یعنی بیش از ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون قطعه از این بازی در سراسر دنیا به فروش رسیده است. اگر می خواهید در آینده مهندس خلاقی داشته باشید، از حالا او را با جنگا آشنا کنید.
بازی فکری جنگا یک بازی بسیار ساده ولی در عین حال هوشمندانه است
     بازی تقویت کننده ذهن با روبیک ( برای تجسم  سه بعدی )
مکعب روبیک یک پازل مکانیکی است که در سال ۱۹۷۴ توسط یک مجسمه ساز و پروفسور معمار مجارستانی به نام ارنو روبیک ابداع شد. مکعب روبیک مدل های بسیاری دارد که از جمله آن ها می توان به ۲×۲×۲ (مکعب جیبی)، ۳×۳×۳ (انتقام روبیک)، ۴×۴×۴ و ۵×۵×۵ (روبیک پروفسورها)، ۶×۶×۶ و ۷×۷×۷ اشاره کرد. هر کدام از این مکعب های روبیک بسته به سن کودکان می تواند برای آن ها سرگرمی فکری بسیار مناسبی باشد که هم به تجسم ۳بعدی آن ها کمک می کند و هم حافظه آن ها را تقویت می کند.
,بازی های تقویت کننده حافظه،بازی های تقویت کننده ذهن،بازی های فکری


مکعب روبیک، به تجسم ۳ بعدی کودکان کمک می کند و حافظه آن ها را تقویت می کند
     بازی تقویت کننده ذهن با پنتابال ( بهترین بازی دنیا )
پنتابال در سال ۲۰۰۴ در کشور سوئد طراحی شد و تا کنون برنده ۸ جایزه جهانی و بهترین بازی فکری در سال های اخیر شده است. این بازی در عین سادگی، پیچیده و عمیق نیز هست و این قدرت را دارد که با حرکاتی ساده ذهن را بچرخاند و با تاثیر بر قشر پیشانی و آهیانه ای مغز توانایی تصمیم گیری، تفکر منطقی، تحلیل وضعیت و حل مسئله را افزایش دهد. این بازی با یک صفحه خالی که شامل ۴ صفحه کوچک تر است و قابل چرخش است شروع می شود.
هر بازیکن یک رنگ را انتخاب کرده و در صفحه قرار می دهد و بعد از آن باید یکی از ۴ صفحه کوچک بازی را به سمت راست یا چپ به اندازه ۹۰ درجه بچرخاند. برنده بازی نخستین کسی است که بتواند ۵ مهره همرنگ خود را در یک ردیف عمودی، افقی یا مورب پشت سر هم قرار دهد. این بازی در مدت کوتاهی که ابداع شده نظر بسیاری از مردم دنیا را به خود جلب کرده و اکنون رقابت های جهانی  نیز دارد!
,بازی های تقویت کننده حافظه،بازی های تقویت کننده ذهن،بازی های فکری


پنتابال بهترین بازی فکری در سال های اخیر شده است
     بازی تقویت کننده ذهن با سودوکو ( اختراع ژاپنی های باهوش )
سودوکو مخفف یک واژه ژاپنی یعنی سوجی وا دوکوشین نی کاگیرو به معنی «ارقام باید تنها باشند» است. این بازی ریشه ای ژاپنی دارد ولی تقریبا ۳۰ سال است که مردم ملت های دیگر جهان هم با آن آشنا شده اند و در حال حاضر یکی از محبوب ترین بازی های فکری سراسر دنیاست. هرچند سودوکوی اصلی یک جدول ۹ در ۹ است ولی انواع ساده تر آن هم که با جداول کوچک تر هستند وجود دارد و شما می توانید برای کودکان دبستانی خود از آن ها استفاده کنید.
,بازی های تقویت کننده حافظه،بازی های تقویت کننده ذهن،بازی های فکری


سودوکو، یکی از محبوب ترین بازی های فکری سراسر دنیاست
     بازی تقویت کننده ذهن با ماز ( راهت را پیدا کن )
مازها یکی از بهترین ابزارها برای تقویت قوه جهت یابی و تجسم فضایی کودکان هستند. البته برای هر سنی ماز خاصی وجود دارد و بعضی از مازها حتی برای بزرگسالان هم گیج کننده اند. پس بهتر است حواس تان موقع بازی به این نکته باشد.
,بازی های تقویت کننده حافظه،بازی های تقویت کننده ذهن،بازی های فکری


منبع

.

منبع :