آکاایران: راه چاره ای برای بدغذایی بچه ها !

دانستنی های تغذیه کودک : بدغذایی کودکان یکی از مهم ترین مشکلاتی است که والدین با آن روبه رو هستند، مسئله ای که در سنین پیش از دبستان به ویژه کودکان ۲ تا ۵ ساله دیده می شود. چاره ی این نوع بدغذایی و انتخاب نوع غذا در بچه ها، اصلاً سخت نیست.

آکاایران: راه چاره ای برای بدغذایی بچه ها !

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام :
 معمولاً مسیری که بچه ها در روند رشد و سرعت وزن گیری و افزایش قد طی می کنند با یکدیگر متفاوت است و نمی توان روند رشد بچه ای را حتی با بچه دیگری که هم سن و سال خودش است هم مقایسه کرد. به طور طبیعی وزن بچه ها از بدو تولد تا ۵ یا ۶ ماهگی حدوداً ۲ برابر می شود.
 4 حقیقت درباره بدغذایی بچه ها
با افزودن غذاهای کمکی به برنامه غذایی روزانه البته در کنار شیر مادر، وزن شیرخواران در سال اول تا ۳ برابر وزن تولدشان هم می رسد. در پایان سال اول زندگی می توان انتظار ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر افزایش قد را هم از کودکان داشت که این افزایش قد و وزن در سال اول نشان دهنده نیاز بچه به مواد مغذی مناسب است. درباره بدغذایی بچه ها، توجه به نکات زیر ضروری است.
 1- کاهش اشتهای کودک به معنای بدغذایی او نیست
همان طور که گفته شد معمولاً وزن بچه ها در پایان سال اول به ۳ برابر وزن تولدشان هم می رسد. این افزایش وزن در سال دوم به نصف کاهش پیدا می کند و از ۳ سالگی تا سن پیش از بلوغ و بلوغ، روند افزایش قد و وزن، کُند اما مداوم می شود. از ۳ سالگی به بعد سالی ۶ تا ۸ سانتی متر افزایش قد و ۲ تا ۳ کیلوگرم افزایش وزن برای بچه ها قابل قبول است.
پس با این پایین آمدن سرعت رشد از سال دوم به بعد، کم شدن میل به غذا و کاهش اشتها در بچه ها ظاهر می شود. با به وجود آمدن این کاهش اشتها و کاهش روند رشد طبیعی برخی از مادران فکر می کنند که فرزندشان دچار بدغذایی شده و برای پیشگیری از ابتلای او به سوءتغذیه از ترفندهای غیراصولی برای وادار کردن بچه به غذا خوردن، استفاده می کنند. با استفاده از این ترفندها که می توانند شامل پرت کردن حواس بچه هنگام غذا خوردن، تهدید کردن او، وعده دادن و دنبال بچه با بشقاب غذا دویدن باشند، اجازه برآورده شدن نیاز واقعی کودک به غذا خوردن داده نمی شود و همین موضوع می تواند باعث نهادینه شدن انحراف های تغذیه ای در بچه ها شود یعنی مادران با ترفندهای غیر علمی خود ممکن است قدرت آموزش درست، اصولی و به اندازه غذا خوردن را برای همیشه از فرزندان خود سلب کنند.
 
2- استفاده از نمودار پایش رشد می تواند موثر باشد
نمودار پایش رشد یا جدولی که هنگام ترخیص مادر و کودک در بیمارستان به خانواده ها داده می شود، حاوی اطلاعات خوبی درباره تمام موارد مربوط به تولد نوزاد، نوبت واکسیناسیون ها و میزان طبیعی رشد او تا سن ۹ سالگی است بنابراین مادران می توانند با توجه به نمودار پایش رشد از سرعت رشد مناسب یا نامناسب فرزند خود آگاه شوند و دیگر نگرانی بی مورد درباره بدغذایی یا نحوه رشد کودکشان نداشته باشند.
اصرار کردن و فشار آوردن به کودک برای خوردن غذا موجب شرطی شدن
او می شود، پس کودک باید یاد بگیرد غذا تنها برای رفع گرسنگی و نیاز بدن
است و والدین باید بدانند غذا ابزاری برای تشویق و تنبیه کودک نیست
بر اساس این نمودار، اگر بچه ها در مسیر حرکتی خود سیر صعودی داشته باشند و خودشان را به استانداردهای بین المللی نزدیک کنند، یعنی مشکلی در رشد آن ها وجود ندارد اما اگر سیر رشد بچه ها در این منحنی به صورت افقی یا نزولی دربیاید، خانواده ها باید نسبت به ابتلای فرزندشان به سوءتغذیه مشکوک شوند و برای پی بردن به دلیل این رشد نامناسب هرچه سریع تر فرزند خود را نزد پزشکش ببرند تا مشکل اختلال رشد او مورد بررسی قرار بگیرد. در چنین مواردی بالا بردن خودسرانه حجم غذایی بچه ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود چون ممکن است اختلال رشد آن ها به دلیل کم خونی، عفونت، اختلال های متابولیسمی و… باشد.
 
3- خانواده ها در شکل گیری ذائقه بچه ها نقش دارند
بسیاری از والدین به خصوص والدین بچه های کوچک تر از بد بودن ذائقه غذایی فرزندانشان گلایه دارند. یعنی می گویند مثلاً فرزند آن ها به خوردن سبزی ها، گوشت ها یا لبنیات علاقه ای ندارد و این موضوع به خاطر پایین آمدن ارزش تغذیه ای سفره غذایی بچه ها، باعث نگرانی والدین آن ها می شود. متأسفانه گرایش بیشتر بچه های ما به سمت غذاهای شور، شیرین و چرب است و این نوع ذائقه توسط اولین معلم تغذیه تمام بچه ها یعنی مادران آن ها در وجودشان نهادینه شده است. معمولاً بیشتر مادران گمان می کنند باید به فرزندان خود از سن شروع غذای کمکی، غذاهایی را بدهند که خودشان طعم آن ها را بیشتر می پسندند در صورتی که داروخانه طبیعت، بهترین و مغذی ترین خوراک ها را به ما هدیه داده است. هرچه که مادران از بدو شروع غذای کمکی از چاشنی ها، نمک، شکر و روغن کمتری برای طعم دادن به غذای بچه ها استفاده کنند میل آن ها به خوردن گوشت های پخته یا بخارپز، سبزی های خام یا پخته و لبنیات هم بیشتر می شود. به عبارت ساده تر بچه ها هر آنچه را که از کودکی به آن ها خورانده می شود با همان طعم دوست دارند. حالا مادری که از ۶ یا ۷ ماهگی طعم خوراکی های چرب، سرخ کردنی، شور یا شیرین را به فرزندش چشانده است، چطور می تواند توقع داشته باشد که او در ۳ یا ۴ سالگی به خوردن سبزی ها علاقه نشان دهد!؟
 از طرف دیگر، منش غذا خوردن با الگوبرداری از سایر افراد خانواده در بچه ها شکل می گیرد. یعنی بچه ها نوع غذا خوردن را ابتدا از پدر و مادر سپس از خواهر و برادر و در نهایت هم از جامعه همسالان خود در مدرسه یا محیط یاد می گیرند. اگر پدر و مادری تندتند غذا بخورند، هنگام غذا خوردن مدام حرف بزنند یا خواهر و برادرهای بزرگ تر هنگام غذا خوردن برخی از اجزای غذا مانند پیاز یا گوجه یا گوشت را از ظرفشان جدا کنند و نسبت به خوردن بعضی از خوراکی ها واکنش منفی نشان بدهند به طور حتم انتظار بروز چنین رفتارهایی در بچه های کوچک تر هم دور از انتظار نخواهد بود بنابراین می بینید که والدین و خواهر و برادرهای بزرگ تر می توانند نقش بسیار پررنگی در شکل گیری ذائقه و خوب یا بدغذا شدن بچه های کوچک تر داشته باشند.
 
4- اجبار و زورگویی باعث تنفر بچه ها از غذا می شود
گاهی برخی از مادران با زور و اجبار، سعی می کنند فرزندان خود را به خوردن غذاهایی که دوست ندارند، وادار کنند. بهتر است این گروه از مادران بدانند که اصرار و اجبار در غذا خوردن می تواند با مقاومت منفی بچه ها روبرو شود یعنی وقتی بچه ها متوجه زورگویی والدین خود برای خوردن غذایی که دوست ندارند، می شوند؛ تمام تلاششان را برای پس زدن آن غذا و حرص دادن پدر یا مادر خود برای انتقام گرفتن از زورگویی آن ها می کنند! در این صورت، ممکن است که حتی بچه ها تا آخر عمرشان از خوردن آن غذا متنفر شوند و تنها مقصر این موضوع هم می تواند زورگویی والدین در دوران کودکی باشد.
چاره چیست؟
بدغذایی کودکان یکی از مهم ترین مشکلاتی است که والدین با آن روبه رو هستند، مسئله ای که در سنین پیش از دبستان به ویژه کودکان ۲ تا ۵ ساله دیده می شود. چاره ی این نوع بدغذایی و انتخاب نوع غذا در بچه ها، اصلاً سخت نیست.
* شما می توانید برخی مواد غذایی که فرزندتان به خوردن آن ها علاقه ای ندارد را با مواد غذایی دیگری که او دوست دارد، ترکیب کنید. مثلاً پیاز یا گوجه فرنگی داخل غذا را رنده کنید تا او متوجه وجود آن ها نشود یا اینکه مواد غذایی را به شکلی که او دوست دارد، تهیه کنید. مثلاً اگر گوشت تکه ای نمی خورد، برایش کتلت درست کنید.
 
* یک راه دیگر برای تشویق کردن بچه ها به خوردن انواع مواد غذایی، کنجکاو کردن آن ها نسبت به خوراکی های مختلف است. به این ترتیب که مثلاً چند مرتبه کمی سبزی های پخته را کنار ظرف ماکارونی یا کتلتش بگذارید و اجازه بدهید که خودش نسبت به خوردن آن ها ترغیب شود. البته می توانید کنار ظرف غذای خودتان را هم با خوراکی های مغذی بپوشانید و مدام با خوردن و تعریف کردن از طعم و خواص آن ها بچه ها را نسبت به امتحان کردن طعم های جدید کنجکاو کنید.
 
* استفاده از بشقاب و لیوان های رنگی با رنگ های نارنجی، ارغوانی و قرمز هم می تواند باعث افزایش اشتهای بچه ها شود. در ضمن هرگز فراموش نکنید که برای تشویق کردن بچه ها به خوردن تمام گروه های غذایی، صبر و حوصله بیشتر از زور و تهدید به کار می آید!
 اصرار کردن و فشار آوردن به کودک برای خوردن غذا موجب شرطی شدن او می شود، پس کودک باید یاد بگیرد غذا تنها برای رفع گرسنگی و نیاز بدن است و والدین باید بدانند غذا ابزاری برای تشویق و تنبیه کودک نیست.
 اگر والدین از آغاز سن دو سالگی یعنی زمانی که کودک شروع به غذا خوردن می کند در کنار سفره و همراه با سایر اعضای خانواده به او غذا بدهند باعث می شود کودک با آداب غذا خوردن آشنا شود و اگر با عدم تمایل کودک به برخی غذاها و یا خوردن تعدادی خاص از آن ها روبه رو شدند والدین نباید اصرار بیش از حد برای خوردن داشته باشند یا مانع از خوردن کودک شوند.
 زمانی که کودک علاقه ای به استفاده از یک غذا ندارد والدین باید برای او حق انتخاب باقی بگذارند و در کنار این انتخاب ها غذایی که مورد علاقه کودک نیست را به او پیشنهاد بدهند. قطعاً این کار پاسخ بهتری نسبت به فشار آوردن در پی خواهد داشت.
 کودکان باید در روز سه وعده غذای اصلی و سه میان وعده داشته باشند تا نیاز بدن آن ها در شبانه روز تأمین شود. همچنین والدین باید در تهیه غذاها به شکل و رنگ غذا نیز توجه داشته باشند. به طور مثال نباید غذا را آنقدر مایع و رقیق درست کرد که کودک در هنگام خوردن آن دچار مشکل شود.
 در نهایت این که والدین باید از دو سالگی به بعد یعنی زمانی که کودک توانست به راحتی غذا بخورد اجازه بدهند کودک به طور مستقل غذا بخورد و مانع از حرکات هنگام غذا خوردن کودک نشوند. این کار اشتیاق آن ها را برای خوردن بیشتر خواهد کرد.

.

منبع :