آکاایران: عوامل افسردگی و راه های پیشگیری آن در کودکان را بشناسید ؟

دانستنی های کودکان : بیشتر مسائل تحصیلی و روان شناسی دانش آموزان با هم آمیخته اند. یک کودک دارای مشکل ، ظاهراً مشکل تحصیلی دارد اما وقتی بررسی می شود می بینیم مسائل روانی منجر به مشکل تحصیلی وی شده است. مشکلات روانی از قبیل اضطراب، افسردگی، کاهش انگیزه، نبودن اعتماد به نفس، خشم و...

آکاایران: عوامل افسردگی و راه های پیشگیری آن در کودکان را بشناسید ؟

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام :
یکی از مسائلی که معلم ها جدای از مسائل تحصیلی و آموزشی با آن مواجه هستند، رفتار دانش آموزان است. اکثر معلمان با خود فکر می کنند که بچه ها را چگونه کنترل کنیم و رفتار آن ها را چگونه به سمتی هدایت کنیم تا امر آموزش به شکل بهتری صورت گیرد؟
در نظر نگرفتن بخش روان شناختی و رفتاری شاگردان در کلاس می تواند امر آموزش را تحت تأثیر قرار دهد.  یک معلم باید با روحیات، نیازها، مشکلات و رفتار دانش آموزان و دلایل رفتار آنان آشنا باشد تا بتواند کلاس را به شکل مطلوبی اداره کند و بتواند علاوه بر آموزش مطالب درسی به مسائل روان شناختی بچه ها نیز توجه داشته باشد.
بیشتر مسائل تحصیلی و روان شناسی دانش آموزان با هم آمیخته اند. یک کودک دارای مشکل، ظاهراً مشکل تحصیلی دارد اما وقتی بررسی می شود می بینیم مسائل روانی منجر به مشکل تحصیلی وی شده است. مشکلات روانی از قبیل اضطراب، افسردگی، کاهش انگیزه، نبودن اعتماد به نفس، خشم و...
 همچنان که امتناع از مدرسه رفتن مدرسه و مشکلات حضور در کلاس ممکن است ناشی از بیماری روان پزشکی باشد. این بیماری ها عبارتند:
1. اضطراب جدایی
2. افسردگی
3. بی اعتنایی مقابله ای
4. سایر اختلالات
کودکان به هیچ وجه در برابر عواطف شدید و حوادث تنش زایی که ممکن است به افسردگی منجر شوند، مصون نیستند. هرکدام از این مشکلات با دلایل مختلفی به وجود می آیند و اگر بررسی نشوند مشکلات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت. معلم ها می توانند با ارتباط والدین، نقش موثر در ارتباطات داخل خانواده داشته باشند و بر رفتار دانش آموزان اثر بگذارند.  
 
مشاجره والدین عامل افسردگی و افت تحصیلی فرزندان
یکی از معلمان می گفت شاگردی داشتم که ساعت اول کلاس درس نمی توانست به سوالات جواب دهد، ولی ساعت دوم خوب جواب می داد! این موضوع باعث تعجب من شده بود تا این که پس از بررسی فهمیدم علت چیست. متوجه شدم همان شاگرد زنگ تفریح از مدرسه بیرون و به در منزلشان می رود و از خواهرش سوال می کند که مادر در منزل است یا خیر!؟
علتش این بود که والدینش اختلاف داشتند پدر او به مادرش می گفت طلاقت می دهم؛ این موضوع در ذهن کودک باقی می ماند. ساعت دوم که در خانه می رفت و می فهمید که مادر هنوز در خانه است و بیرون نرفته، شاد می شد و افسردگی اش از بین می رفت. مسائلی این چنین توجه دانش آموز را از درس منحرف می سازد.
عامل دیگری که سبب افسردگی و افت تحصیلی می باشد کتک زدن فرزند از سوی والدین است. تنبیه بدنی باعث لجباز شدن کودک می شود؛ حتی اگر فرزند دانشجو باشد، تنبیه بدنی باعث می شود وی درس نخواند و بدین وسیله از والدینش انتقام بگیرد. بنابراین احترام به فرزند سبب شادابی و رشد اجتماعی و تحصیلی او می شود.
عوامل افسردگی و راه های پیشگیری آن در کودکان را بشناسید ؟ -آکادانستنی های کودکان،کودک،والدین و فرزندان،افسردگی،افسردگی در کودکان،راه های درمان افسردگی در کودکان،بیماری روانپزشکی،افت تحصیلی فرزندان،عوامل افسردگی در کودکان،عوامل افسردگی،آتیسام،تبیان


 
برخی از نشانه های بروز افسردگی در کودکان:
 از دست دادن اشتها، یا کاهش وزن.
از دست دادن میل به بازی کردن.
از دست دادن اعتماد به نفس یا عزت نفس.
بی علاقگی کلی به خود، اعضای خانواده یا فعالیت هایی که زمانی مورد علاقه وی بودند.
عدم تمایل رفتن به مدرسه.
تغییرات قابل توجه در عادات خواب و خوراک.
بروز مکرر یا طولانی مدت علائم جسمی مانند دل درد، سردرد و...
حملات مکرر خشم یا پرخاشگری.
آری، کودک افسرده فاقد انرژی لازم است و احساس خستگی می کند. از لحاظ ظاهر رنگی پریده دارد و تمرکز حواس او پایین می آید، چنانچه قادر به توجه کردن نیست. دانش آموز افسرده خود را فردی بی کفایت احساس می کند و به لحاظ پایین بودن سطح توجه تمرکز، اغلب قادر به درس خواندن نیست. یادگیری او کُند می شود و علاقه ای به درس و مدرسه نشان نمی دهند.
 افت تحصیلی برای وی پیش می آید و تدریجاً تمایل رفتن به مدرسه در او کم می شود. در این شرایط والدین معمولاً علت را در مدرسه جست و جو می کنند؛ در حالی که اغلب، علت این نوع ترس افسردگی کودک است. کودکان افسرده بسیار به مادر وابسته می شوند و نگران از دست دادن مادر یا بیمار شدن وی هستند؛ برای همین از مدرسه دوری می کنند.
پیشگیری و درمان
خانواده و فضای روانی آن در پیشگیری از افسردگی و درمان این اختلال بسیار موثر است.  البته در صورتی که افسردگی، حاصل عوامل درونی باشد، درمان آن متفاوت است و باید کودک را نزد روان پزشک متخصص برد تا با روان درمانی بهبود یابد. اما برای درمان افسردگی های محیطی (که بیشترین نوع افسردگی کودکان را شامل می شود) ساختن فضایی دوستانه و صمیمانه،  فضایی که کودک در آن احساس کند همه دوستش دارند و نیازهای به جای او را برآورده می سازند، از مهمترین عوامل است.
ارتباطات منفی و عاری از عشق و پذیرش، می توانند افسرده ساز باشند. بنابراین وجود محیطی سرشار از محبت و روابطی سالم و صمیمی در خانواده و مدرسه برای کودکان ضروری است. اولیای خانه و مدرسه باید بکوشند تا روابط بچه ها با بستگان و دوستان به طریقی مثبت و موثر برقرار باشد.
در درمان کودکان افسرده توجه به علت افسردگی اهمیت فراوان دارد؛ مثلاً چنانچه منبع حمایتی را که کودک از دست داده بشناسیم، می توانیم جایگزین خوبی برای او در نظر بگیریم. افسردگی در اثر فقدان به وجود می آید؛ بنابراین در درمان باید به فکر به دست آوردن چیزهای مطلوب و دوست داشتنی برای او باشیم. اولیای خانه و مدرسه باید اجازه دهند تا کودک افسرده احساس خویش را بیان نماید. باید به احساس وی احترام گذاشت و سعی کرد تا با تغییر رفتار، تفسیر کودک را از وقایع پیرامونش عوض نمود.
کودکان، بهترین منابع اطلاع رسانی به بزرگسالان هستند. حتی می توان از خود کودک اطلاعاتی درباره این که چرا غمگین است به دست آورد. در بسیاری موارد، افسردگی کودک به نوع رابطه او با عزیزانش مربوط می شود. گاهی رفتار خشونت بار پدر و عدم ابراز عشق و محبت توسط او به بروز حالات غم زدگی در وی می انجامد. در این صورت، آموزش والدین برای این که چگونه با فرزندشان رفتار کنند می تواند بسیار کمک کننده باشد.
بنابراین روان درمانی حمایتی، آموزش والدین، تغییر محیط و به دست آوردن چیزهای مطلوب، از نکات مهمی است که در درمان افسردگی کودک بسیار موثر است.

.

منبع :