آکاایران: لزوم افتراق آسم از ریفلاکس در کودک چاق

محققان معتقدند علائم آسم و رفلاکس گوارشی می توانند در کودکان چاق با هم اشتباه گرفته شوند، بنابراین پزشکان متخصص باید در این زمینه آگاهی بیشتری داشته باشند.

آکاایران: لزوم افتراق آسم از ریفلاکس در کودک چاق

در یک کوهورت کودکان مبتلا به آسم، علائم رفلاکس در کودکان چاق در مقایسه با کودکان لاغر، 7 برابر بیشتر شایع بوده است. نتایج این مطالعه، محققان را به این نتیجه رسانده که خصوصا برای کودکان بیمارن چاق، پرسشنامه هایی که به جستجوی علائم اختصاصی تر برای آسم بپردازند، ممکن است دقت پایش علائم را بالا ببرد.
 از سوی دیگر، اسپیرومترهای پرتابل جدیدتر برای استفاده در منزل هم می توانند مدیریت این بیماران را بهبود بخشند. کمک به تشخیص و افتراق علائم ریفلاکس گاستروازوفاژیال از علائم تحریک راه های هوایی می تواند استفاده بیش از حد از داروها و عوارض جانبی آنها را که برای آسم استفاده می شوند، کاهش دهد. مطالعات پیشین نشان داده بودند، در حالی که کودکان چاق و لاغر مبتلا به آسم، عملکرد ریه مشابهی دارند، کودکان چاق بیشتر احتمال دارد که خوددرمانی با بتا ـ آگونیست های کوتاه اثر را در سوابق خود داشته باشند. در آنالیزهای بیشتر مشخص شد علائم آسم در کودکان چاق ارتباط تنگاتنگی با بیماری ریفلاکس گوارشی دارند (r=0.815)، اما این ارتباط در کودکان لاغر معنی دار و قابل توجه نبود.
همچنین، تست ها مشخص کردند نمره های بالاتر GERD با پیش بینی درصد بیشتر FEV1، مقاومت کمتر راه هوایی تحتانی و بهبود مقاومت واکنشی راه هوایی همراه هستند، اما کنترل آسم با مشکلات بیشتری روبرو می شود.

.

منبع :