آکاایران: نکاتی برای خرید اسباب بازی

اخبار کودکان > بازی کردن کار بچه ها است و از طریق بازی کردن، آن ها جهان تازه ای را کشف می کنند. اما هر ساله با آمدن سال جدید و رونق بازار اسباب بازی ها، بازی با آن ها حوادثی را به دنبال دارد. انتخاب اسباب بازی نامناسب، عدم مراقبت از جانب والدین، هیجان و کنجکاوی بیش ازحد می تواند از جمله عوامل حوادث بازی با اسباب بازی های جدید است.

آکاایران: نکاتی برای خرید اسباب بازی


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آتیسام به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بازی کردن کار بچه ها است و از طریق بازی کردن، آن ها جهان تازه ای را کشف می کنند. اما هر ساله با آمدن سال جدید و رونق بازار اسباب بازی ها، بازی با آن ها حوادثی را به دنبال دارد. انتخاب اسباب بازی نامناسب، عدم مراقبت از جانب والدین، هیجان و کنجکاوی بیش ازحد می تواند از جمله عوامل حوادث بازی با اسباب بازی های جدید است.

بر اساس گزارش کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی، در سال 2015 حدود 252000 کودک به علت صدمه دیدن حین بازی با اسباب بازی های خود در اتاق های اورژانس بیمارستان ها تحت درمان قرار گرفتند. 17 درصد از این کودکان آسیب دیده 12 سال یا کمتر سن داشتند. طیق گزارش سازمان جهانی مبارزه با اسباب بازی های خطرناک، بین سال های 2010 تا 2013در آمریکا 50 کودک به علت حوادث مربوط به اسباب بازی ها جان خود را از دست دادند.

      اسباب بازی را مطابق سن کودکتان اتخاب کنید

برای کودکان خود اسباب بازی های تهیه کنید که مناسب سن آن ها باشد. هر اسباب بازی مناسب سن، توانایی، مهارت و علایق خاصی است و همه اسباب بازی ها نمی توانند برای همه کودکان مناسب باشند. اسباب بازی هایی که خیلی پیشرفته هستند ممکن است برای کودکان کوچک تر بسیار خطرناک باشند.

بیشتر اسباب بازی های استاندارد دارای برچسب سن مناسب برای استفاده و اخطارهای ایمنی هستند. والدین هنگام خرید اسباب بازی یا حتی هنگام هدیه گرفتن آن ها باید به این برچسب ها دقت کنند. علاوه بر این، اسباب باز ها باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا در دهان کودکان جا نشوند.

      توصیه های برای خرید اسباب بازی برای سنین مختلف

کودکانی بین سنین 0 تا 6 سالگی به اسباب بازی هایی نیاز دازند که بتوانند آن را در دست بگیرند، آن را تکان دهند و صدای آن ا دربیاورند. حلقه های بزرگ، جغجغه، اسباب بازی های فشاری، عروسک های نرم، توپ های نخی و آیینه های نشکن از جمله از این اسباب بازی ها هستند.

کودکانی بین سنین 7 تا 12 سالگی عروسک های بزرگ، حیوان ها و ماشین چوبی و اسباب بازی، کاسه های پلاستیکی، مکعب های چوبی، توپ، اسباب بازی های آبی، بلوک های بزرگ و نرم و اسباب بازی های تودرتو را ترجیح می دهند.

کودکان 1ساله کتاب های مصور و برجسته با تصاویری بزرگ یا کتاب های سخنگو همراه با موسیقی و داستان های ساده را ترجیح می دهند. برخی از این کتاب ها برگه و مدادشمعی هایی قابل شست وشو و غیر سمی نیز دارند که برای کودکان بسیار مناسب و در عین حال لذت بخش است.

کودکان 2 ساله گاهی اوقات هنگام بازی با اسباب بازی ها احساس خطر می کنند اما با این وجود، حرکات و فعالیت های فیزیکی خطرناکی همچون پرش از مانع، بالا رفتن از ارتفاع و بازی های با انگشتان خود انجام می دهند. اسباب بازی های مناسب برای این سن از این جمله اند: پازل های چوبی بزرگ، اسباب بازی های آبی، اسباب بازی های قابل حمل.

در سنین 3 تا 6 سالگی، اسباب بازی های مناسب شامل پازل های کوچک، سه چرخه، توپ، مدادشمعی و برگه، قیچی و چسب های امن و اسباب بازی هستند.


منبع: باشگاه خبرنگاران
.

منبع :