آکاایران: به هنگام خفگی کودکان و اقداماتی

کودک > آزمایشگاه کودک دهان اوست . تصور کنید یک جسم خارجی راه تنفسی کودک دلبندتان را بسته است ، متاسفانه بسیاری از والدین تصور می کنند بهترین اقدام خروج جسم با دست است . در این پست قصد داریم بهترین اقدامات را برای خارج کردن جسم خارجی و جلوگیری از خفگی کودکان را آموزش خواهیم داد .

آکاایران: به هنگام خفگی کودکان و اقداماتی


پایگاه اطلاع رسانی آتیسام :
اگر شما نیز دارای فرزند و یا فرزندانی هستید، حتما تا به حال فکر کرده اید که اگر یک جسم خارجی در راه تنفسی کودک یا شیرخوار شما گیر کند و منجر به مسدود شدن راه هوایی شود، برای خارج کردن آن چه باید کرد؟ متأسفانه در این مواقع بسیاری از افراد تصور می کنند بهترین اقدام برای خروج جسم، وارد کردن انگشتان دست به داخل دهان مصدوم است، حال آن که وارد کردن انگشتان دست به داخل دهان مصدوم می تواند منجر به تحریک و اسپاسم عضلات حلق، زخم و خون ریزی مجاری، آسیب به تارهای صوتی و از همه بدتر هدایت و نفوذ بیشتر جسم به قسمت های داخلی تر شود. در این میان هنگامی که راه هوایی کاملاً بسته شده باشد، مصدوم قادر به صحبت کردن، نفس کشیدن و سرفه کردن نیست و به طور غریزی تقلا می کند، گردنش را می گیرد، هراسان و نگران است و رنگ صورتش کبود می شود و به اصطلاح پزشکی دچار حالتی می شود که به آن «زجر تنفسی» می گویند.
      خفگی کودکان
در این هنگام بهترین اقدام برای خارج کردن جسم خارجی انجام فوری مراحل زیر است:
  مصدوم را از نظر پاسخ دهی بررسی کنید : فردی که نتواند حرف بزند یا سرفه کند و گردنش را با دستانش سفت بگیرد، راه تنفسی او کاملاً مسدود شده است.
  تشویق به سرفه کردن : سرفه کردن با افزایش فشار داخل قفسه سینه می تواند منجر به خروج جسم خارجی شود. اگر این روش جواب نداد، به مرحله بعد بروید.
  ضربه به پشت : پشت مصدوم بایستید و فرد را تا جایی که امکان دارد به سمت پایین خم کنید و با کف دست بین دو کتف او تا ۶ بار ضربه بزنید. ضربه باید رانشی و به حد کافی محکم باشد تا بتواند جسم خارجی را به بیرون پرتاب کند. در این حال دهان مصدوم را بررسی کنید و از خروج جسم خارجی مطمئن شوید. اگر جسم خارجی بیرون نیامده بود، باید از مانور وارد آوردن فشار به شکم استفاده کنید. به این مانور «هایم لیش» گویند.
اگر مصدوم کودک باشد و بی هوش نیز باشد باید اقدامات زیر را انجام داد ؟

     کودک را روی زمین دراز کرده و احیای قلبی ریوی را آغاز کنید.
 احیای قلبی ریوی شامل اقداماتی است که برای بازگرداندن اعمال حیاتی دو عضو مهم قلب و مغز در فردی که هوشیاری خود را از دست داده، انجام می شود تا گردش خون و تنفس به طور مصنوعی تا زمان برگشت جریان خون خودبه خودی بیمار برقرار شود. اگر فرد دارای ضربان است ولی دچار قطع تنفس شده باید با تنفس مصنوعی دهان به دهان ادامه داد. قبل از این کار، اگر شی ای داخل دهان کودک وجود دارد و شما آن را می بینید، شی ء را خارج کنید.
     اگر حادثه برای کودکی که کمتر از ۱ سال سن دارد، هوشیار است؛ اما نمی تواند نفس بکشد چه باید کرد ؟
۱. کودک را طوری روی بازوی خود قرار دهید که صورتش به سمت پایین باشد. نیم تنه پایین کودک را بالاتر از سر قرار دهید.
۲. از دست آزاد خود استفاده کنید و بین شانه های کودک ۵ بار ضربه بزنید.
۳. کودک را برگردانید و همچنان سر و گردنش را بگیرید. اگر هنوز شی داخل دهانش خارج نشده، مرحله ۴ را انجام دهید.
۴. کودک را روی سطح محکمی بگذارید. می توانید همچنان از بازوی خود به عنوان سطح استفاده کنید. ۲ الی ۳ انگشت خود را در مرکز استخوان جناغ سینه بگذارید و حداکثر ۵ بار به آرامی فشار دهید. تا زمانی که شی ء بیرون بیاید یا کودک بی هوش شود، مراحل ضربه به پشت و فشار به قفسه سینه را تکرار کنید. اگر کودک همچنان نمی تواند نفس بکشد، انگشت شست دست خود را وارد دهانش کنید و دندان یا لثه پایین را بگیرید. بدین طریق فک کودک بالا می رود و می توانید به دنبال شی بگردید و مجرای هوای وی را باز کنید. تا زمانی که دید کاملی از شی ء موردنظر ندارید، سعی نکنید آن را بیرون بکشید؛ زیرا ممکن است شی ء را پایین تر هل دهید.
۵. اگر لازم بود، از روش احیای قلبی ریوی استفاده کنید. اگر کودک بی هوش شد، از این روش استفاده کنید و شی ء را خارج نمایید.
         برای کودکانی که بیشتر از ۱ سال سن دارند و هوشیار هستند نیز کارهای زیر را با احتیاط انجام خواهیم داد؟
۱. پشت سر کودک بایستید و دست های خود را دور کمرش بپیچید. به طوری که مشت شما روی ناف کودک قرار گیرد.
۲. سعی کنید شی ء را بیرون بکشید. مشت خود را به سرعت به سمت داخل و خارج فشار دهید. تا زمانی که شی ء بیرون بیاید، این روش را ادامه دهید.
۳. در صورت نیاز از احیای قلبی ریوی استفاده کنید. اگر کودک بی هوش شد، کودک را روی زمین دراز کرده و احیای قلبی ریوی را آغاز کنید. اگر شی ء را می بینید، آن را خارج کنید. تا زمانی که شی ء را داخل دهان کودک مشاهده نکرده اید، از انگشت خود استفاده نکنید.
     چطور از خفگی کودکان هنگام غذا خوردن پیشگیری کنیم؟
فهرست طویلی از غذاهای روزمره وجود دارند که ممکن است باعث ایجاد خفگی در کودکان کم سن و سال شوند. این توصیه ها به شما کمک می کند تا از خفگی ناشی از غذا خوردن در میان نوزادان و نوپایان جلوگیری کنید:
  •  به کودکتان بیاموزید هنگام غذا خوردن آرام بنشیند و غذا را کاملاً بجود و بعد ببلعد.
  •  نگذارید کودک در حالی که غذا، آدامس یا آب نبات درون دهانش است، بازی کند، بدود یا سوار ماشین شود.
  •  با دقت برچسب مواد غذایی را از لحاظ اطلاعات در مورد خطر خفگی بخوانید.
  •  به کودکان کم سن مواد غذایی را که سفت هستند و سطح صافی دارند و ممکن است به راحتی وارد نای (راه تنفسی) شوند، ندهید، غذاهایی مانند تخمه و آجیل.
  •  غذاهای نرمی که ممکن است به گلوی کودک بپرند، باید به قطعات کوچک بریده شوند، مثل میوه و سبزی خام.
  •  در هنگام غذا خوردن، کودکان را تنها نگذارید، زیرا ممکن است به دلایل مختلف، غذا در گلوی کودک گیر کند و به کمک احتیاج داشته باشد.
  •  استفاده از آب نبات های مکیدنی سفت و آجیل با پوست برای کودکان بسیار خطرناک است. توصیه می شود ابتدا شکلات را خرد و آجیل را مغز و خرد کرده و سپس به کودک بدهید.
  •  از خنداندن بچه ها در حین خوردن و آشامیدن به پرهیزید. صحبت کردن، گریه کردن، خندیدن، سرفه و … در حین غذا خوردن عواملی هستند که ممکن است زمینه ساز گیر کردن غذا در حلق و خفگی کودک شوند.

.

منبع :