آکاایران: مشکلی بزرگ در کودکان به نام وسواس

اخبار روز کودکان : امیرعلی هشت ساله ، مرتب وسط درس های کلاس، از معلم خود اجازه می گیرد تا به سرویس بهداشتی مدرسه برود و دست هایش را با صابونی که از خانه به همراه آورده بشوید. خیلی وقت ها هم در این بین سری به دفتر مدرسه می زند و با خواهش و التماس از مدیر و ناظم مدرسه می خواهد که با خانه آنها تماس بگیرند تا او از سالم بودن مادرش مطمئن شود .

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام : موضوع وسواس کودکان و راه های درمان امن را با دکتر کتایون خوشابی، روانپزشک کودکان در میان گذاشتیم. او در این باره می گوید: وسواس جزو اختلالات اضطرابی است و در هر سنی از جمله در سن کودکی دیده می شود و تعریف کلی وسواس این است که یک فکر مزاحم تکراری یا یک عمل اجباری است که فرد مرتب خودش را ملزم به تکرار آن می کند.
     عوامل ژنتیکی و تربیتی مؤثر در وسواس
وسواس خیلی جنبه ژنتیک دارد و به طور معمول وقتی وسواس را در کودکی می بینیم باید رد پایش را در وجود اعضای درجه یک خانواده دنبال کنیم.
دکتر خوشابی، معتقد است در اغلب موارد عوامل زیستی و ژنتیکی در به وجود آمدن وسواس مؤثرند ، اما در این زمینه عوامل تربیتی و الگو پذیری کودک از یکی از نزدیکان هم بی تأثیر نیست.
وی می افزاید: مادری که وسواس دارد و مرتب تمیزی و کثیفی را به فرزندانش گوشزد می کند و ممکن است زمینه ژنی را هم، کودک از او گرفته باشد، به طور حتم او رفتارها و افکار وسواسی مادرش را از خود نشان می دهد. یعنی هم عوامل ژنتیک مؤثر است و هم عامل الگو پذیری؛ کودک نسبت به رفتارهای وسواسی که از یکی از افراد خانواده سر می زند حساس می شود و همان الگوی وسواسی را از او می گیرد و انجام می دهد بنابراین این وسواس ممکن است از نسلی به نسل دیگر، هم از طریق الگوپذیری منتقل شود.
     وسواس های گذرای دوران کودکی
نکته قابل توجه در مورد وسواس کودکان این است که به طور معمول در بیشتر کودکان در سنین مختلف وسواس های دوره ای مشاهده می شود.
دکتر خوشابی، با اشاره به این موضوع می گوید: این وسواس های دوره ای به صورت گذرا و موقتی وجود دارند مثل وسواس جفت کردن کفش ها که در خیلی از بچه ها وجود دارد یا رعایت نظم و ترتیب خاصی که به صورت گذراست و بعد از مدتی فراموش می شود.
گاهی هم بچه ها در سنین کودکی به خیسی حساس هستند و نسبت به آن وسواس نشان می دهند و با خیس شدن بشدت برآشفته می شوند یا نسبت به درهای باز وسواس دارند و تا همه درها را نبندند، آرام و قرار نمی گیرند اما این وسواس ها در دوران کودکی موقتی و گذرا هستند و شدت آنها کم است و نیاز به درمان هم ندارند.

آکاایران: مشکلی بزرگ در کودکان به نام وسواس     انواع وسواس های کودکان
هر چقدر سن بچه ها بالاتر می رود شکل وسواس هایشان هم تغییر می کند و در خیلی از موارد وسواس های شایع و گذرای این کودکان ممکن است به وسواس های شدیدتری که حالت بیماری دارد و نیاز به درمان پیدا می کند، تبدیل شود.
دکتر خوشابی به وسواس های شایع فکری در کودکان اشاره می کند و می گوید: مهم ترین وسواس فکری کودکان مربوط به بیماری، آلودگی و میکروب است و همین طور وسواس شمردن به این صورت که وقتی می خواهند یک کاری را انجام دهند حتما باید تا یک عددی بشمارند و بعد آن کار را انجام دهند.
وی می افزاید: نوع دیگری از وسواس فکری کودکان تکرار کلمات و جملات است که با این کار از والدینشان هم انتظار تائید دارند مثل کودکی که هر شب پیش از خواب چندین بار جمله شب بخیر را تکرار می کند و انتظار دارد هر بار هم والدینش جواب او را به شکلی که او می خواهد، بدهند.
نوع دیگری از وسواس های فکری کودکان، افکار جنسی است که به صورت فکرهای وسواسی مزاحم به مغز کودک هجوم می آورند و او را آزار می دهند.
دکتر خوشابی می گوید: فکر های مزاحم دیگری هم هستند که کودک وسواسی را اذیت می کنند، مثل وقتی که او مشغول پایین آمدن از پله های مدرسه است و وقتی همسالانش جلوی او حرکت می کنند مدام این فکر به ذهنش خطور می کند که شاید او را هل بدهند و به او آسیب برسانند.
در مورد بچه های مدرسه ای نوع دیگری از وسواس فکری وجود دارد که در فرهنگ ما هم بسیار شایع است و طی آن حتما دانش آموز باید از «الف» تا «ی» کتاب را عین خودش خط به خط حفظ کند و اگر کمی در ذهن خود فکر کنند که چیزی را جا گذاشته اند آن قدر آن متن یا پاراگراف را تکرار می کنند تا عین آن را حفظ شوند.
نوع دیگری از وسواس کودکان شک های وسواسی است، مثل کودکی که در را می بندد، اما بلافاصله این فکر به مغزش خطور می کند که در را نبسته است و خودش را ملزم می کند که بارها و بارها برگردد و آن را بررسی کند که بسته شده است یا خیر که حتی گاهی دیده شده دستگیره در، در اثر بررسی های بیش از حد کودک شل یا خراب شده است.
در مورد وسواس های عملی کودکان هم می توان به وسواس های شست وشو در کودکانی که به تمیزی و کثیفی و نجسی و پاکی حساس هستند، اشاره کرد.
همچنین بعضی از کودکان دچار وسواس عملی این فکر به ذهنشان خطور می کند که باید هرچیزی را لمس کنند مثلا وقتی می خواهند از در رد شوند حتما باید دیوار کنار آن را لمس کنند، در غیر این صورت برای خودشان یا اطرافیان آنها اتفاق بدی خواهد افتاد.
     تشخیص و درمان وسواس کودکان
برای تشخیص بیماری وسواس در کودکان، شدت و طول زمان رفتار و فکر وسواسی بسیار اهمیت دارد.
دکتر خوشابی، متخصص روانپزشکی کودک با اشاره به اهمیت شدت و طول زمان وسواس می گوید: به طور معمول وسواسی که بیش از 2 تا 3 ماه طول می کشد و شدت آن هم به اندازه ای است که هم خود کودک و هم اطرافیانش را ناراحت می کند، نیاز به شروع درمان دارد. برای درمان وسواس کودکان باید هم از درمان دارویی و هم درمان غیردارویی استفاده کنیم. داروهای ضدوسواس مختلفی وجود دارند که به کودکان برای کنترل رفتار ها و افکار وسواسی شان کمک می کند.
دکتر خوشابی با تأکید بر این که درمان مؤثر، دارو درمانی به همراه درمان های رفتاری ـ شناختی است، می گوید: معمولا درمان دارویی توسط روانپزشک انجام می شود و درمان های رفتاری ـ شناختی هم توسط روان شناسان بالینی کودک انجام می گردد که در کنار هم برای کنترل رفتارها و افکار وسواسی کودکان بسیار مؤثر است.

.

منبع :