آکاایران: بگذارید کودکان آبجو بخورند !!!

در واقع ماءالشعیر، نوشیدنی است که از جو تهیه می شود. درست زمانی که جو جوانه می زند آن را خشک و بعد عصاره گیری می کنند. عصاره به دست آمده از جوانه که اصطلاحاً به آن مالت می گویند را ماءالشعیر می نامند. ماءالشعیر کلمه ای عربی به معنی آب جو است.

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام :

     پرسش: آیا خوردن دلستر برای کودک ۶ ساله ضرر دارد؟
     پاسخ: هر ماده غذایی باید به اندازه مصرف شود. می توان به جای نوشابه به کودک در هفته یکی تا دو لیوان دلستر داد. ویتامین ب یکی از ویتامین هایی است که در نبود آن رشد مختل می شود و دلستر یا ماء الشعیر حاوی این ویتامین ها می باشد. اما خیلی ها تصور می کنند که ماءالشعیر نوشیدنی مغذی است که نه چاق می کند و نه مضرات نوشابه را دارد بنابراین در هر وعده، بدون هیچ محدودیتی آن را نوشیده و پس از مدتی دچار مشکلات متعددی می شوند.

آکاایران: بگذارید کودکان آبجو بخورند !!!در واقع ماءالشعیر، نوشیدنی است که از جو تهیه می شود. درست زمانی که جو جوانه می زند آن را خشک و بعد عصاره گیری می کنند. عصاره به دست آمده از جوانه که اصطلاحاً به آن مالت می گویند را ماءالشعیر می نامند. ماءالشعیر کلمه ای عربی به معنی آب جو است.
چون ماءالشعیر از جو استخراج شده دارای مقداری ویتامین گروه B و ویتامین های دیگر مانند ویتامین E و A است که البته خیلی قابل توجه نیست و مقداری املاح مانند اهن و روی دارد.
در مجموع ماءالشعیر به دلیل داشتن مواد مغذی یاد شده نسبت به نوشابه ارجحیت دارد چون نوشابه تنها اب است و شکر، رنگ و اسانس و از ویتامین و املاح کاملاً تهی است و در حقیقت با نوشیدنش فقط انرژی به بدن مصرف کننده می رسد.
یادتان باشد که ماءالشعیر هم مقداری شکر و طعم دهنده دارد زیرا نوع خالصش تلخ مزه است و برای هر ذائقه ای مورد پسند نیست.
البته با وجودی که گفته می شود ماءالشعیر در مقایسه با نوشابه، ارزش غذایی بالاتری دارد اما این مساله به آن معنی نیست که ماءالشعیر نوشیدنی خوبی است و باید در مصرف آن زیاده روی کرد. به هر حال در ماءالشعیر هم شکر و گازکربنیک به اندازه موجود در نوشابه وجود دارد و اثر چاق کنندگی و بروز پوکی استخوان ان متفاوت نیست.
تنها مزیت ماءالشعیر نسبت به نوشابه در املاح و ویتامین هایی است که از جو دریافت می شود و تا حدی از نوشابه بهتر به نظر می رسد اما زیاده روی در خوردن ان نیز می تواند همانند زیاده روی در مصرف نوشابه مشکل ساز باشد.

.

منبع :