آکاایران: مادر، شیر- نوزاد، سیر!

آشنایی با نکاتی که باید درباره شیر نوشیدن از مادر و شیردوش ها بدانید

شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد است و نوزاد را از ابتلا به بیماری های گوناگون مصون نگه می­دارد.

آکاایران: آشنایی با نکاتی که باید درباره شیر نوشیدن از مادر و شیردوش ها بدانید

شیر مادر علاوه بر این که حاوی تمام ویتامین ها و مواد غذایی لازم برای نوزاد در 6 ماه اول زندگی است حاوی مواد ضد بیماری هم هست که همین، سلامت را برای فرزندان به ارمغان می­آورد. هنگام شیردادن نوزاد، نزدیکی و راحت بودن، عمل شیر دادن را به یک تجربه شگفت انگیز و بی نظیر تبدیل می­ کند. اولین ساعاتی که نوزاد به دنیا می ­آید مادر باید سینه خود را به روش صحیح در دهان نوزاد قرار دهد. بهتر است شیردهی همان ساعات اولیه توسط مادر صورت گیرد. بیشترین مشکلی که مادران با آن مواجه می­ شوند زخم شدن نوک سینه هنگام شیردهی است. این مشکل نشان می­دهد که مادر روش صحیح شیردهی را نمی­ داند. برای همین مادران می­توانند از سرشیشه هم برای سینه­ هایی که شقاق دارند، استفاده کنند. مادرانی که ممکن است یک سینه­ شان ترشح داشته یا شاغل باشند یا در خانه نباشند، می توانند از شیردوش استفاده کنند. برای بیشتر مادران شیرده، زمانی فرا می رسد که به دلایل مختلفی مانند کار بیرون از منزل، مسافرت یا بیماری لازم است تا از نوزاد خود دور شوند. در این زمان مادر می تواند با استفاده از شیردوش، شیر خود را برای نوزاد ذخیره کند. در حقیقت شیردوش یاری دهنده مادران شیرده است.
شیر مادر را تا 6 ساعت می­توان در دمای اتاق نگهداری کرد. همچنین شیر را در یخچال تا 2 روز و در جایخی تا 3 هفته و در فریزر تا 3 ماه می­ توان نگه داشت. برای مادرانی که شاغل هستند این روش بسیار مناسب است. مادران شاغل می­ توانند خودشان شیرشان را بدوشند یا این که با استفاده از دستگاه شیر را بدوشند. در انجام این کار باید کاملا نکات بهداشتی لازم را که درمتن زیر آمده است رعایت کنند.
شیردوش وسیله پزشکی و دارویی است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است. مادران شیرده برای بیرون کشیدن شیر خود از این وسیله استفاده می­ کنند. همچنین شیردوش به نگهداشتن ذخیره شیر مادر، اتصال مجاری شیر به دهان نوزاد و بیرون آوردن نوک سینه هایی که صاف و برعکس هستند کمک می­کند و نوزاد شیرخوار راحت تر  می­تواند سینه مادر را بگیرد.  بعضی از شیردوش ها به گونه ای طراحی شده اند که مکیدن نوزاد شیرخوار را تقلید می­کنند.
اجزای تشکیل دهنده شیردوش
تمام شیردوش ها از چند بخش اساسی تشکیل شده اند.
پوشش سینه: جام مخروطی شکل که ابتدا نوک سینه و قسمت های رنگی اطراف آن را پوشش می­دهد.
پمپ: محفظه مجوف نرم که شیر را بیرون می­کشد. پمپ ممکن است به قسمت پوشش سینه شیردوش وصل شده باشد یا به وسیله یک تیوب پلاستیکی به پوشش سینه وصل شود.
ظرف شیر: یک ظرف قابل جدا شدن است که زیر قسمت پوشش سینه شیردوش قرار گرفته است و به محض اینکه شیر پمپ زده می شود در آن جمع می شود. این ظرف معمولا قابل استفاده مجدد یا یک بار مصرف است که شیر را درخود ذخیره کرده یا به نوک سینه وصل می­شود و هنگام غذا خوردن نوزاد از آن استفاده می شود.
انواع شیردوش
-   شیردوش های دستی
-   شیردوش های باتری دار
-   شیردوش های برقی
شیردوش­ها معمولا ابتدا نوک سینه و اطراف آن قفل شده و آن را جمع می­کنند سپس با وارد کردن یک مکش به نوک سینه، شیر را از سینه خارج می­کنند.  به هر مکش و خارج شدن شیر یک چرخه گفته می­شود.
شیردوش های دستی: به وسیله دست از آن استفاده می­ شود. زمانی که با دست تلمبه را فشار می­ دهید، شیر از آن خارج می­ شود. بعضی از مادران معتقدند که کار با این نوع شیردوش راحت­تر است زیرا قدرت مکش آن با دست قابل کنترل است. این شیردوش ها نسبت به انواع دیگر آنها سبک تر، ارزان تر و کم صداتر بوده و جای کمتری را اشغال می­ کنند. بعضی از زنان شیرده معتقدند که کار با شیردوش دستی زمان گیر است. علاوه بر آن هرچقدر تلاش می­ کنند نمی­ توانند حتی یک قطره شیر از سینه خارج کنند. به گفته برخی دیگر از مادران شیردوش دستی نمی­ تواند به طور کامل شیر سینه را خالی کند و در نتیجه شیر از سینه آنها ترشح  می­ شود. ابتدا پوشش شیردوش را روی نوک سینه قرار بدهید سپس دسته یا اهرم آن را فشار دهید. عمل مکش صورت گرفته و شیر از سینه خارج می­ شود سپس در محفظه مخصوص شیر جمع می شود.
بعضی از شیردوش های دستی یک لوله یا تیوب کوچک دارند که به محفظه مجوف یا تلمبه اتصال پیدا می­کند و پس از آن که شیر از سینه خارج می شود آن را به داخل ظرف مخصوص شیردوش هدایت می­کند. یک نوع از شیردوش­های دستی وجود دارند که شیردوش شیپوری نام دارند( شبیه شیپور دوچرخه). این نوع شیردوش ها شامل یک توپ پلاستیکی تو خالی است که به پوشش شیردوش متصل شده­اند. بعضی از کارشناسان عقیده دارند این شیردوش­ ها به این علت که نمی­ توان آنها را به خوبی تمیز کرد غیر بهداشتی بوده و بهتر است از آنها استفاده نشود.
شیردوش های باتری دار و برقی: از نکات مثبت این نوع شیردوش سرعت بالا و سهولت در استفاده از آنهاست. این نوع شیردوش ها با استفاده از باتری یا وارد کردن کابل آن به پریز برق و روشن شدن موتور کوچکش کار می­ کند. این نوع شیردوش ها ممکن است بیش از یک لوله یا تیوب متصل شده به پوشش شیردوش داشته باشند. تلمبه یک پنل کنترل کننده با یک سوئیچ دارد که درجه مکش را تنظیم می­ کند. بعضی از شیردوش های باتری دار روی الگوهای مختلف مکش قابل تنظیم هستند.
به این دلیل که این نوع شیردوش با برق یا باتری کار می­ کند مادر باید در زمانی که برق یا باتری در دسترس نیست احتیاط لازم را انجام دهد. به همین منظور در مواقعی که بیرون از منزل هستید یک شیردوش دستی همراه خود داشته باشید.
قطعات جانبی شیردوش
- نوارهای دور سینه: این نوارها به هنگام دوشیدن شیر دور قفسه سینه بسته شده و شیشه مخصوص جمع آوری شیر را زیر سینه ها نگه می دارد.
- ظروف مخصوص نگهداری شیر: شیر دوشیده شده را در آنها نگداری کرده و امکان فریز کردن آنها در این ظرف ها وجود دارد.
-  کیسه های استریل کردن شیردوش به وسیله بخار
-  پمادهای نرم کننده سینه: مانع از درد سینه به هنگام دوشیدن شیر می شود.
نکاتی درباره نگهداری شیر دوشیده شده
شیردوشیده شده، نسبت به شیرهای دیگر مدت زمان بیشتری تازه می­ماند. اما این احتمال وجود دارد تا فاسد شود. برای جلوگیری از فاسد شدن شیر دوشیده شده، از راهنمایی های زیر استفاده کنید.
- چنانچه درجه حرارت اتاق 25 درجه سانتی گراد باشد، شیر دوشیده شده می­تواند به مدت 6 تا 8 ساعت تازه بماند.
-  اگر شیر دوشیده شده در کیف های خنک نگهدارنده مواد غذایی نگهداری شود، به مدت 24 ساعت تازه می­ماند.
-  در یخچال، شیر دوشیده شده به مدت 5 روز قابل نگهداری است. البته شیر باید در قسمت اصلی یخچال نگهداری شود.
-   در داخل یخدان یخچال، شیر دوشیده شده می تواند به مدت 2 هفته تازه بماند.
نکات بهداشتی دیگر
قبل از آنکه دوشیدن شیر را شروع کنید، دست ها و سینه خود را بشویید.
بهترین قسمت برای نگهداری شیر در یخچال، قسمت عقب یخچال یا فریزر یعنی خنک ترین قسمت آنهاست.
شیر تازه را با شیر فریز شده مخلوط نکنید. از شیشه شیری که شیر قبلی در آن مانده است مجدد استفاده نکنید.
شیری را که از یخدان یخچال خارج کرده اید به کمک مایکروفر گرم نکنید. احتمال دارد تا مواد مغذی آن از بین برود.
اگر دوشیدن شیر برای شما دردناک است، این کار را با سرعت کمتری انجام داده یا شیردوش خود را عوض کنید.

.

منبع :