bxs1
دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد نوزاد را نباید در ساعات اولیه پس از تولد یا حتی چند روز پس از آن حمام کرد که ما تعدادی از آنها را برایتان آورده ایم.

آکاایران: دیر حمام کردن نوزاد چه فوایدی دارد؟

دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد نوزاد را نباید در ساعات اولیه پس از تولد یا حتی چند روز پس از آن حمام کرد. اگرچه بسیاری از بیمارستان ها این کار را در ساعات اولیه تولد ضروری می دانند اما شما به عنوان یک والدین ضروری است زمان درست آن را بدانید.
کودکان با محافظ پوست طبیعی به دنیا می آیند
کودک در رحم، با ماده مخصوصی به نام ورنیکس از محیط مایع اطراف خود محافظت می شود. حتی شما هم ممکن است این ماده را در لحظه تولد نوزاد روی اندامش ببینید. چیزی شبیه به پنیر کرمی چسبناک سفید. وجود این ماده روی بدن کودکان می تواند به جلوگیری از عفونت های موجود در بیمارستان کمک کند. این ماده همچنین بهترین نرم کننده برای پوست او است که با حمام کردن از بین می رود.
نوزاد می خواهد نزدیک مادر باشد
نوزاد شما پس از تولد دوست دارد تا جایی که می تواند نزدیک بدن و سینه مادر باشد. نگه داشتن او روی سینه، جایی که منبع تغدیه او است، جایی که می تواند صدای شما را بشنود و عطر تن شما را حس کند، موجب آرامش اش می شود. بنابراین دور نگه داشتن او در ساعات اولیه پس از تولد، او را از تمام چیزهایی که در این ساعات برای او مهم است، محروم می کند.
دمای بدن را پایین می آورد
دور کردن نوزاد از مادر به قصد حمام کردن، منجر به کاهش دمای بدن او می شود. نوازدان بسیاری مجبورند پس از حمام در محفظه هایی که با لامپ گرم می شود، نگهداری شوند. سینه مادر بهترین مکان برای تثبیت دمای بدن نوزاد است.
هورمون استرس را پایین نگه می دارد
دور شدن کودک از مادر در اولین ساعات پس از تولد می تواند استرس دیگری به کودک وارد کند. زمانی که کودک را برای حمام می برند، او گریه و احساس ناراحتی می کند و این منجر به ترشح هورمون استرس می شود، ضربان قلب و فشار خون را بالا و حتی قند خون او را پایین می آورد. اما زمانی که او نزدیک مادر است، بهتر می تواند سیستم بدنی خود را تنظیم کند.
یک حمام با پدر یا مادر دلچسب تر خواهد بود
همان طور که می دانید نوزاد در کنار والدین خود احساس  امنیت بیشتری دارد. بنابراین بهتر است زمانی که شما آمادگی لازم برای حمام رفتن را پیدا کردید، او را نیز با خود همراه کنید. به داخل وان بروید و کودک خود را در آغوش بگیرید. او از این که در اولین حمام خود در آغوش شما بوده است، احساس خوبی پیدا می کند، طوری که ممکن است با همان بدن خیس به خواب رود.
در آخر باید بگوییم که دلایل علمی برای حمام کردن نوزاد در ساعات اولیه وجود ندارد. بنابراین بهتر است تا زمانی که شما و کودکتان آمادگی لازم برای حمام کردن را پیدا کنید، دست نگه دارید.

.

منبع :