آکاایران: زمان طلایی شیردادن به نوزاد کی است؟

سلامت نیوز: اهمیت تغذیه مطلوب شیرخواران برای رشد و تکامل آنها به خوبی، مشخص و به عنوان یک موضوع مهم بهداشت عمومی در دهه های گذشته پذیرفته شده است.

آکاایران: زمان طلایی شیردادن به نوزاد کی است؟

تغذیه با شیر مادر جان بیش از یک و نیم میلیون شیرخوار را در سال نجات می دهد و میلیون ها نوزاد، از ابتلا به بیماری های شایع قابل پیشگیری محافظت می شوند. پزشکان متخصص نوزادان بر این باور هستند که شیر مادر از لحظه نخست زندگی تا پایان شش ماهگی می تواند تمام نیازهای غذایی شیرخوار را که برای رشد طبیعی اش لازم است، تامین کند.
شیردهی موجب بالا رفتن بهره هوشی نوزاد می شود
یک متخصص زنان و زایمان گفت: کودکانی که در دوران نوزادی از شیر مادر تغذیه می کنند، از میزان هوش و توان جسمی بالاتری نسبت به سایر نوزادانی که از دیگر منابع غذایی تغذیه می کنند، برخوردارند.
کیهانه اساسی در گفت وگو با ایسنا، درباره فرهنگ استفاده از شیر مادر اظهار کرد: ترویج تغذیه با شیر مادر و افزایش آگاهی عموم مردم از خواص منحصر به فرد شیر مادر، در سلامتی کودک، حفظ و تداوم شیردهی مادران، بسیار موثر است.
وی ادامه داد: با توجه به مطالعات انجام شده و باورهای قدیم، بهترین تغذیه برای رشد و تکامل نوزادان شیرمادر است.این متخصص زنان و زایمان در بیمارستان امیرالمومنین شهرضا گفت: شیردهی به نوزاد موجب تنظیم خانواده، جلوگیری از سرطان های زنان در مادر، بالا رفتن بهره هوشی و تقویت دندان های نوزاد در آینده می شود.اساسی بیان کرد: ترکیب شیر مادر از هنگام تولد تا پایان دوره شیرخواری به تناسب نیاز کودک، اندک اندک تغییر می کند و همین مساله سبب می شود همواره کودک از مطمئن ترین و مناسب ترین تغذیه بهره مند باشد.
تغذیه با شیر مادر 80 درصد ابتلای به دیابت را کاهش می دهد
این متخصص زنان و زایمان، یکسان بودن، ایجاد عفونت، کاهش غریزه نوزاد برای مکیدن سینه مادر و کاهش شیر مادر را از معایب استفاده از پستانک (گول زنگ) دانست و ادامه داد: شیر یک بافت زنده است و با سیستم ایمنی زایی موجب افزایش بهره هوشی، بلوغ روانی و تکامل اجتماعی نوزادان می شود.
اساسی با بیان این که استفاده نوزادان از شیر مادر تا 40درصد ابتلای به آسم و80 درصد ابتلای به دیابت را کاهش می دهد، افزود: تا پایان شش ماهگی تنها باید از شیر مادر استفاده شود و استفاده از هر غذای جایگزین تنها با تجویز پزشک امکان پذیر است.
وی با بیان این که شیر مادر از قابلیت انعطاف بالایی برخوردار است و در هوای عادی شش تا هشت ساعت در ظرف در بسته و تمیز قابل نگهداری است، بیان کرد: مادران شاغل پس از مرخصی شش ماهه خود می توانند هر سه ساعت یکبار شیر خود را دوشیده و پس از بازگشت به منزل از طریق فنجان و قاشق چایخوری شیر دوشیده شده را به نوزاد بدهند و در زمان عصر و شب، زمان شیردهی را افزایش دهند تا کمبودها رفع شود.
این متخصص زنان و زایمان خاطرنشان کرد: صدمات زایمان به مادر و نوزاد، عدم درست قراردادن نوزاد زیر سینه مادر، درست بغل نکردن نوزاد، شیردادن در محل های شلوغ و پرسروصدا، التهابات سینه، ترک های نوک پستان مادر و استفاده از پستانک می تواند در عدم سینه گرفتن نوزاد تأثیرگذار باشد.
اساسی تأکید کرد: زنان باید روش درست تغذیه کردن کودکان را با شیر خود آموزش ببینند؛ چرا که بسیاری از زنان جوان در آغاز شیردهی به نوزادان خود دچار مشکل می شوند.
وی درخصوص شیردهی در بارداری های مجدد کمتر از یکسال، گفت: شیردهی به نوزاد به شرایط جسمی نوزاد و مادر بستگی دارد که معمولاً اجازه شیردهی داده می شود و درصورتی که مادر سابقه زایمان زودرس، خون ریزی در دوران بارداری داشته باشد شیردهی به نوزاد قطع می شود.
این متخصص زنان و زایمان افزود: زن باردار اگر افزایش 500 گرم وزن در هر هفته را نداشته باشد شیردهی به نوزاد موجب توقف و اختلال در رشد جنین می شود. شرایط جسمی مادران در سزارین پس از 18ماه و در زایمان طبیعی پس از 40 روز به حالت طبیعی و غیربارداری بر می گردد.
بالاترین آمار سزارین در استان های قم و اصفهان است
این متخصص زنان و زایمان گفت: زمان طلایی شیردادن به نوزاد شش تا هشت ساعت اولیه است به همین علت پزشکان در ماه نهم باید به شرایط فیزیکی مادر برای شیردادن به نوزاد توجه داشته باشند و در صورت بروز مشکلات آن را رفع کنند.
اساسی با بیان این که هرگونه استفاده از شیر دام تا یکسالگی برای شیرخوار ممنوع است، گفت: شیر مادر از لحظه تولد تا پایان شش ماهگی می تواند به تنهایی تمام نیازهای غذایی شیرخوار را که برای رشد طبیعی او لازم است، تامین کند.
این متخصص زنان و زایمان، بالاترین آمار سزارین را مربوط به استان های قم و اصفهان دانست و افزود: با فرهنگ سازی، حمایت دولت و مسؤولان از پزشکان و عوامل قهری و جبری می توان شاهد کاهش اصرار بر سزارین بود.
شیر مادر منطبق با نیاز شیرخوار است
هم چنین یک متخصص اطفال به خبرنگار ایسنای منطقه اصفهان گفت: سلول های زنده و عوامل مختلف ضد میکروبی موجود در شیر مادر ( که با غلظت بیشتر در آغوز وجود دارد) می توانند باکتری ها، ویروس ها و انگل ها را از بین ببرند و در نتیجه احتمال ابتلای شیرخوار را به بسیاری از عفونت ها، به خصوص عفونت های گوارشی و تنفسی کاهش دهند.
سید بهمن میرطلائی، در دسترس بودن برای تمام اقشار جامعه و نیاز نداشتن به آموزش برای آماده کردن شیر مادر را از مهم ترین مزایای استفاده از شیر مادر در جامعه بیان کرد.
این متخصص اطفال در بیمارستان امیرالمومنین شهرضا افزود: شیر مادر براساس شرایط جوی و محیطی تغییر می کند و ترکیب شیر مادر منطبق با نیازهای نوزاد است.میرطلائی با بیان این که سوء تغذیه مادر هیچ تأثیری بر ترکیب شیر مادر ندارد، تأکید کرد: جنین و نوزاد شیرخوار به مادر خود رحم نمی کند و تاوان سوء تغذیه مادر را از استخوان ها و املاح و مواد معدنی بدن مادر می گیرد.
با حذف کافئین از سبد غذایی مادر، بی قراری نوزاد درمان می شود
وی با بیان این که شیر مادر باید در ظرف شیشه ای و یا پلاستیکی سخت شفاف نگهداری و تاریخ دوشیده شدن شیر روی ظرف درج شود، افزود: شیرمادر تا دو روز در یخچال عادی، یخدان تا دوهفته، فریزرهای عادی سه ماه، فریزر صنعتی با دمای منفی 32 درجه تا شش ماه قابل نگهداری است.
این متخصص اطفال با بیان اینکه اغلب مادران نگران هستند که شیر کافی برای فرزندشان نداشته باشند، ادامه داد: شیر دادن یک جریان عرضــه و تقاضــــا است و شیر در صورتی تولید می شود که کودک و نوزاد از شیر مادر استفاده کند.
میرطلایی، استفاده از غذاهای طبیعی در دفعات بیشتر و با حجم کمتر، مصرف زیاد آب، استفاده از دارو با تجویز پزشک و مصرف نکردن دخانیات، مصرف چای کمتر، استفاده نکردن از آبمیوه های صنعتی و کافیئن ها را در سبد غذایی مادر موثر دانست و افزود: در99 درصد با حذف کافئین از سبد غذایی مادر بی قراری نوزادان درمان شده است.
بهترین فاصله سنی بین دو فرزند سه تا چهارسال است
این متخصص اطفال، بهترین فاصله سنی دو فرزند را سه تا چهار سال دانست و افزود: شروع تغذیه کمکی زیر شش ماه فوق العاده مضر است چراکه تغذیه زودتر از شش ماهگی موجب سوء تغذیه، حالت های آلرژیک، احساس حساسیت و بروز بیماری های گوارشی می شود که سهل الهضم نبودن غذاهای کمکی روی رشد مطلوب کودک تأثیرگذار است.
وی افزود: غذاهای مشخص شده روی کارت رشد هر نوزاد یک آیتم جهانی است و عواقب و نتایج رعایت نکردن ترتیب شروع غذاهای کمکی، در بزرگسالی برای افراد مشخص می شود.
تغذیه با شیر مادر نه تنها سلامت جسم کودک را تضمین می کند بلکه اگر به نکات مهم در خصوص رابطه مادر و نوزاد توجه شود، نوزاد از لحاظ روحی مشکلی نخواهد داشت و در آینده با مشکلات کمتری مواجه می شود.

.

منبع :