آکاایران: به تنبلی چشم کودکتان اهمیت دهید

اخبار روز کودکان: یک اپتومتریست گفت: برای جلوگیری از تنبلی چشم در کودکان باید استفاده از آنها از کلیه وسایل ارتباطی توسط والدین تحت مراقبت قرار بگیرد.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت:
محمد کی پور اپتومتریست گفت: یکی از مهمترین نکات برای جلوگیری از وقوع تنبلی چشم و کلیه عواملی که زمینه های دید و چشمی را در افراد مختل می نماید حتما باید تا پیش از سن 6 الی 8 سالگی کودکان را از نظر میزان عیوب انکساری احتمالی و میزان تفاوت قدرت بینایی در هر دو چشم مورد معاینات چشمی منظم و دوره ای قرار دارد.

آکاایران: به تنبلی چشم کودکتان اهمیت دهید


وی ادامه داد: در صورتی که اختلاف بارزی در میزان عیوب انکساری هر دو چشم و یا هرگونه انحراف چشمی که باعث اختلال در بیو ژن چشمی و هماهنگی مشاهده گردد باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه و با تجویز عینک های مناسب و اتخاذ راه کار های تشویقی کودکان جهت افزایش تمایل آنها به استفاده از عینک نخستین گام را برای مراقبت از بینایی آنها برداشت.
این اپتومتریست با تاکید بر لزوم استفاده کودکان از عینک های آفتابی تصریح کرد: کودکان باید در محیط های خارج از منزل و همچنین قرارگیری در معرض نور آفتاب از عینک های آفتابی استفاده نمایند.
کی پور با اشاره به اثرات منفی تماشای تلویزیون تصریح کرد: در صورتیکه کودکان تمایل به تماشای تلویزیون در فواصل بسیار نزدیک را داشته باشند و یا با تنگ کردن چشم ها و همچنین مالش هر و چشم به تماشای آن مبادرت نمایند باید حتما تحت مراقبت قرار گیرد. چرا که این دو مورد از مهمترین علائم هشدار دهنده تنبلی چشم در کودکان تلقی می شود.
وی اظهار کرد: با توجه به افزایش روز افزون گرایش به رایانه ها و تبلت ها و همچنین بازی های اعتیاد آور رایانه ای بهتر است حتی المقدور میزان استفاده از این وسایل توسط والدین تحت مدیریت قرار بگیرد.
وی توصیه کرد: جهت جلوگیری از تنبلی چشم در کودکان باید فاصله ی آنها با تلویزیون در یک حد معینی مشخص گردد همچنین هر بیست دقیقه یکبار با ایجاد یک وقفه توسط والدین از تماشای ممتد تلویزیون توسط کودک خودداری به عمل آید.

.

منبع :