آکاایران: تولد نوزاد باردار!

تصور کنید، نوزادی به دنیا بیاید و در شکمش، جنین دیگری داشته باشد! ممکن است فکر کنید که طفلک دخترک در شکم مادرش باردار شده، ولی نکته اینجاست که نوزاد پسر است.

آکاایران: تولد نوزاد باردار!

این اتفاقی است که اخیرا در شیلی رخ داده( 24 نوامبر 2006) و نوزاد پسری با یک جنین در شکمش متولد شده است. پزشکان هم در اولین فرصت این نوزاد دومی را به دنیا آوردند ولی این جنین زنده نماند.
عجیب ولی واقعی
پزشکان می گویند، این نوزاد دچار پدیده جنین در جنین (FETUS IN FETUS) شده است و در دوران بارداری مادر، جنین فرعی وارد بدن جنین اصلی شده و در بدن او رشد کرده است و در نهایت، جنین اصلی یعنی همین پسر بچه با یک جنین در داخل شکمش متولد شده است.
پزشکان بیمارستان هرنان هنریکوئز(HERNAN HENRIQUEZ) شهر تماکو(TEMUCO) در شیلی، مدتی قبل از تولد این نوزاد، با تصویر برداری از جنین، متوجه وجود یک جنین 10 سانتی متری در بدن جنین اصلی شده بودند.
جنین فرعی چهار اندام و یک ستون فقرات ناقص داشت، اما سر نداشت. به همین خاطر هیچ امیدی به زنده ماندنش نبود.
بعد از تولد نوزاد اصلی، پزشکان او را جراحی کردند و جنین فرعی را از شکمش خارج کردند. در حال حاضر نوزاد پسری که هنوز نامی برایش انتخاب نشده، زنده و سالم است.
دکتر ماریا آنجلیکا بلامر، رئیس بخش نوزادان بیمارستان هرنان هنریکوئز، در این باره می گوید: «این یک مورد نادر است. ولی خیلی خطرناک نیست، چون قابل درمان است. این نوزاد پسر هم جراحی شد و اگر مشکل خاصی برایش پیش نیاید، حتما زنده خواهد ماند.»
پدیده ی جنین در جنین
پدیده جنین در جنین، یک اختلال بسیار نادر است که از هر 500000 تولد زنده، یکی دچار این مشکل می شود. در این پدیده جنین اصلی میزبان جنین فرعی است.
جنین فرعی که خود توانایی تامین غذا و اکسیژن مورد نیازش را ندارد، با کمک چیزی شبیه بند ناف به سیستم گردش خون جنین اصلی متصل شده و از این راه به حیات خود ادامه می دهد.
البته این بند ناف جنین فرعی با بند ناف واقعی تفاوت هایی دارد که مهم ترین آنها تعداد رگ های داخل آن است. به عبارتی بند ناف جنین فرعی فقط 2 رگ دارد، در حالی که بند ناف طبیعی 3 رگ دارد. همین موضوع باعث شد تا در تئوری دو قلو بودن دو جنین تو در تو تردید ایجاد شود.
البته معمولا جنین فرعی برای جنین اصلی مشکلی ایجاد نمی کند، مگر اینکه رشد کرده و به حدی بزرگ شود که به عنوان یک توده بتواند به سایر اعضای جنین اصلی فشار وارد کند. در این موقع است که جنین اصلی که دیگر باید آن را نوزاد نامید، با احساس علایمی مثل درد، تهوع و استفراغ و یبوست بزرگ تر ها را متوجه مشکل می کند و در نهایت پزشکان با کمک روش های تصویربرداری پیشرفته ی پزشکی، وجود جنین فرعی در بدن نوزاد را کشف می کنند.
بند ناف جنین فرعی فقط 2 رگ دارد، در حالی که بند ناف طبیعی 3 رگ دارد. همین موضوع باعث شد تا در تئوری دو قلو بودن دو جنین تو در تو تردید ایجاد شود.
در این موارد معمولا جنین فرعی در شکم، خصوصا پشت پرده صفاقی نوزاد قرار دارد، یعنی جنین فرعی لابه لای روده ها و احشای داخل شکم از طریق همان بند ناف 2 رگه، به عروق صفاقی جنین اصلی متصل است. اما در موارد معدودی از این پدیده ی نادر، جنین فرعی در دهان، کمر و حتی بیضه و جمجمه ی نوزاد میزبان هم قرار می گیرد.
تاکنون مورد جنین در جنین گزارش شده که آخرین آنها همین مورد در شیلی بود. اولین بار در سال 1806 میلادی چنین پدیده ای گزارش شد.
چرا و به چه علت؟
با اینکه در برخی از منابع، علت پدیده ی جنین در جنین را در واقع نوعی دو قلویی می دانند، اما بررسی مورد از این پدیده که تا کنون گزارش شده است، نشان می دهد که معمولا نوعی تومور خوش خیم به نام تراتوم(TERATOMA) که در سنین بسیار پایین تشکیل آن شروع می شود، باعث ایجاد جنینی در بدن یک جنین می شود. تراتوم، توموری متشکله از انساج مختلف جنینی است. حتی در برخی موارد، مثل آنچه در سال 1997 در بیمارستان جانز هاپکینز آمریکا گزارش شد، برای بهبود کامل جنین اصلی، پزشکان مجبورند بعد از جراحی از شیمی درمانی استفاده کنند.
نوعی تومور خوش خیم به نام تراتوم(TERATOMA) که در سنین بسیار پایین تشکیل آن شروع می شود، باعث ایجاد جنینی در بدن یک جنین می شود. تراتوم، توموری متشکله از انساج مختلف جنینی است.
در تراتوم، بافت های تومور بسیار تمایز یافته اند و در برخی موارد حتی عملکرد یک بافت طبیعی را هم دارند. البته نکته مهم در مورد این تومور این است که معمولا بافت داخل تراتوم، با بافتی که تومور در آن واقع شده تفاوت دارد، یعنی مثلا در داخل ریه یا شکم تراتومی که دندان تولید می کند تشکیل می شود. ولی دندانی هم که ایجاد می شود، یک دندان کامل است.
اگر این تراتوم رشد زیادی داشته باشد و بتواند بافت های متعددی مثل استخوان های مهره، اندام ها و نیز عضله و دندان را با هم تولید کند، توده ای تشکیل می شود که بسیار شبیه یک جنین است. این همان اتفاقی است که در پدیده جنین در جنین رخ می دهد.

.

منبع :