آکاایران: کپسول تقویت هوش نوزاد

خوابی یا شیر می خواهی؟ می گویند تو وقتی به شیر احتیاج داری که خودت بخواهی.

آکاایران: کپسول تقویت هوش نوزاد

می خواهم بدانم که تو که اندازه 4 کیلو سیب زمینی وزن داری و شاید به همان اندازه هم حالی ات باشد، چطور می توانی این چیزها را بفهمی؛ چیزی که من با این قد و هیکلم چیزی از آن نمی فهمم؟ اما نترس، من هم دارم یک چیزهایی یاد می گیرم؛ از آن زبان «اووه اووه» تو، دارم سر در می آورم. کسی بود که می گفت وقتی بچه دار می شوی، باید قید خواب شب هایت را بزنی.
اوایل واقعا این طور بود؛ ساعت 2نصفه شب بیدار می شدی و دست و پا می زدی و صدا در می آوردی؛ یعنی که شیر می خواهم. الان دیگر کم کم ساعت بیدار شدن و شیر خواستن ات دارد جلو می افتد. چند شب است که زودتر از 5/3 بیدار نمی شوی. به نظر می رسد دلت برای مادر خسته و خوش خوابت سوخته، آره؟ نمی خواهم غر بزنم اما حالا که این قدر می فهمی، می شود یک کم در مورد کثیف کردن کهنه ها هم تجدیدنظر کنی؟ دردسر من به کنار، توی این هوای سرد می ترسم سرما بخوری فسقلی!

مرد و مردونه
ببین پسرم، من بابا هستم. یک چیزهایی را مادرت نمی گوید و وظیفه من است که در تاریخ ثبت کنم. هر چی من می گویم الان گریه می کند، شیر می خواهد، مامانت می گوید نه، من می دانم، الان خیس کرده. می گویم الان دلش درد می کند، می گوید نه، خسته شده بچه ام. انگار نه انگار که من هم این وسط یک چیزهایی می فهمم؛ بالاخره دنیا دنیای مردانه است و شاید بین ما یک مسائلی باشد که یک خانم سردرنیاورد. به هر حال، اگر دیدی مامانت متوجه یک چیزهایی نمی شود، بیا به خودم بگو. البته من صبح ها نیستم و عصر هم که می آیم یک کم خسته ام. اگر می شود بین ساعت 9 و 10شب - به شرطی که سریالی نداشته باشد که بخواهم ببینم - حرف هایت را خلاصه کن (از پاسخگویی در ساعات شبانه معذوریم!).
کپسول تقویت هوش نوزاد -آکاکودک،کپسول تقویت هوش نوزاد،ورزش بویایی،ورزش لمسی،ورزش دهانی،ورزش بینایی،ورزش صدا،شیرخوار،والدین و فرزندان

برای تقویت عضلات پا و گردن نوزاد می توانید به نرمی پاهای کودک را خم و راست کنید یا به آرامی اسباب بازی محبوبش را جلوی چشمانش تکان دهید به نحوی که کودک گردنش را به آرامی با تکان دست شما حرکت دهد.
کودکی که به دنیا می آید با خود شور و شوقی وصف ناشدنی به همراه دارد. انگار تمامی اعضای خانواده خود تولد مجددی را تجربه می کنند. کودک نهان افراد برای داشتن یک همراهی موفقیت آمیز عیان می شود . و گاه پیش می آید که کودکی تازه متولد شده با آن اندازه های ظاهری کوچک چندین نفر را برای رسیدگی و مراقبت نیاز دارد. در این میان همه والدین دوست دارند از آغازین روز های تولد در جهت افزایش هوش او تلاش کنند. با تمارین زیر می توانید به این خواسته تحقق بخشید.
ورزش برای نوزادان باید به گونه ای باشد که به آنها بیاموزد چگونه به تدریج از حواس پنج گانه خود برای شناسایی محیط اطرافشان استفاده کنند. طبیعی است که هر نوزاد به سمت رنگ های شاد و براق جذب شود. باید فعالیت های ورزشی را که برای آنها انتخاب می کنید به گونه ای باشند که نوزاد هر چه بهتر محیط نزدیک خود را بشناسد و سپس به تدریج موفق به کشف دنیاهای دورتر شود. فعالیت های بسیاری وجود دارد که در کنار بازی یک جلسه آموزشی هم محسوب می شود.در این مطلب ما بعضی فعالیت های ساده برای نوزاد را به شما معرفی می کنیم:
ورزش صدا
این فعالیتی است که بسیاری از والدین آن را انجام می دهند بدون آن که بدانند این کار چقدر برای کودک مفید است.بسیاری از والدین هنگام عوض کردن پوشک،حمام یا بازی با کودک خود حرف می زنند.این کار به کودک کمک می کند تا بفهمد این صدا از دهان فردی - پدر یا مادر- خارج می شود علاوه بر این می توانید پیوسته اسم او را صدا کنید،در ابتدا او به صدای شما پاسخی نمی دهد اما رفته رفته هر گاه او را صدا کنید عکس العملی از او خواهید دید.فعالیتی که شما می توانید در این رابطه انجام دهید این است که سعی کنید هر گاه کسی اسم نوزاد شما را صدا می زند،او را به سمت صدا برگردانید.این فعالیت باعث تحریک و پرورش حس شنوایی کودک می شود.
ورزش بینایی
چند اسباب بازی با رنگ های جذاب برای بازی کودک بخرید متوجه خواهید شد،هر گاه، کودک با این اسباب بازی های رنگارنگ بازی می کند لبخند می زند یا به نوعی احساس رضایت خود را نشان می دهد. برای تقویت حس بینایی،کتاب های مخصوص نوزادان، با رنگ های شاد بخرید. هنگام لباس پوشیدن،چند دست لباس در رنگ های مختلف جلوی کودک بگذارید،اجازه دهید خودش رنگ دلخواهش را انتخاب کند و حتما همان لباس را بپوشد. این روشی است که کودک به وسیله آن رنگ ها را می شناسد.
سعی کنید هر گاه کسی اسم نوزاد شما را صدا می زند،او را به سمت صدا برگردانید.این فعالیت باعث تحریک و پرورش حس شنوایی کودک می شود.
ورزش دهانی
امروزه در بسیاری از کودکان،رشد بسیار سریع تر از گذشته است و شما می توانید در تولد یک سالگی، یک یا 2 دندان در دهان کودک مشاهده کنید. طی مرحله رشد دندان و جوانه زدن آن در لثه، لثه ها خارش زیادی دارند از این رو کودک هر آنچه در نزدیک دست خود می یابد فورا برای مالیدن به لثه و رفع خارش به دهان می برد. در این سن سعی کنید اسباب بازی هایی را که برای این کار در بازار وجود دارد، برای کودک بخرید چون جویدن باعث قوی شدن ماهیچه های آرواره و لثه های کودک می شود. علاوه بر این می توانید غذا های مناسب کودک با مزه های مختلف به کودک بدهید تا او طعم همه چیز را امتحان کند.
ورزش لمسی
این فعالیت شامل لمس انواع مختلف اسباب بازی ها توسط کودک است. کودک با این روش تفاوت بین سطوح سخت، نرم و پنبه ای را در می یابد. در این مرحله برای تقویت عضلات پا و گردن نوزاد می توانید به نرمی پاهای کودک را خم و راست کنید یا به آرامی اسباب بازی محبوبش را جلوی چشمانش تکان دهید به نحوی که کودک گردنش را به آرامی با تکان دست شما حرکت دهد.
ورزش بویایی
این سن برای درک تفاوت بوهای مختلف توسط نوزاد کمی زود است،اما با این حال شما می توانید برای تحریک این حس در نوزاد از پوست پرتقال و وانیل یا غذا و سوپی که کودک می خورد استفاده کنید.این فعالیت ها باید به طریقی انجام گیرد که برای کودک لذت بخش و نوعی بازی باشد و به محض این که دریافتید کودک دیگر توجهی به این فعالیت ها ندارد باید آن را متوقف کنید.
 

.

منبع :