آکاایران: علایم اولیه بیماری نوزاد

برای والدینی که به تازگی صاحب نوزاد شده اند، طبیعی است که نگران سلامتی او باشند، حتی اگر بدانند که کودک شان قوی تر و محکمتر از کودکان دیگر است.

آکاایران: علایم اولیه بیماری نوزاد

 زیرا نوزادان کوچک و آسیب پذیر هستند و نیاز به حمایت شما دارند. اما چگونه متوجه شوید نوزاد تان دچار مشکل شده است؟
هر آنچه لازم است از سلامت نوزاد خود بدانید را یاد بگیرید.
در بسیاری از موارد با توجه به حس غریزی خود نگران نوزاد خود می شوید و با پزشک تماس می گیرید و متوجه می شوید که مشکل خاصی وجود ندارد. در اینجا چند نکته کلیدی را توضیح خواهیم داد که باید توجه زیادی به آن ها داشته باشید.
خلق وخو
اگر کودک تان مانند همیشه به نظر می رسد، با خوشحالی تفریح می کند و وضعیت تغذیه مناسبی دارد، احتمال بیماری جدی نخواهد داشت. کودکی که آبریزش بینی دارد ولی سرحال است، شبیه کودک بی حال و حوصله ای که آبریزش بینی دارد نخواهد بود. پس به خلق و خوی کودک خود توجه ویژه ای داشته باشید.
گریه های غیر معمول
اگر کودک شما به طور ناگهانی شروع به گریه کرد و با روش های همیشگی نتوانستید او را آرام کنید، یا اگر گریه های او ضعیف یا بسیار بلند و غیر طبیعی است، ممکن است به بیماری جدی مبتلا باشد. عکس این قضیه نیز صادق است. اگر کودک شما ناراضی به نظر می رسد، اما گریه نمی کند و غیر فعال است و به سختی از خواب بیدار می شود باید با پزشک تماس بگیرید.
از خود می پرسید چرا بچه من این قدر گریه می کند؟ با روشی که در مطلب رمز گشایی گریه نوزاد می آموزید، می توانید بعد از مدت کوتاهی از یک مادر بی تجربه به یک مادر استثنایی مبدل شوید.
وضعیت اشتها
ممکن است وضعیت نوزاد شما روز به روز تغییر کند. اما هنگامی که نوزاد تان گرسنه است، باید نسبت به غذا شور و هیجان نشان دهد. کودکی که توانایی خود را برای مکیدن یا اشتها به غذا را از دست می دهد، احتمال دارد بیمار شده باشد. اگر شما متوجه شدید که کودک شما بیش از حد تف می کند یا رنگ تف نوزاد شما به سبزی می زند، باید با پزشک خود تماس بگیرید.
اجابت مزاج غیر طبیعی
به طور معمول نوزادان تازه متولد شده، به خصوص کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، مدفوع بسیار نرم یا مایع دارند. اما اگر مدفوع خیلی آبکی شود، ممکن است کودک شما اسهال داشته باشد. بر وضعیت اجابت مزاج فرزند تان نظارت داشته باشید تا ببینید اسهال تا چه زمانی ادامه پیدا می کند. اطمینان حاصل کنید که فرزند تان از شیر مادر یا شیشه شیر به مقدار کافی تغذیه کند تا دچار کم آبی نشود. کودک شما به طور متوسط روزانه باید 6 بار پوشک خود را خیس کند. اگر کودک تان بی حال به نظر می رسد و مدفوع نمی کند یا مدفوعش کوچک و سخت است یا مدفوعش خشک، پوشیده شده با رگه های خون و موکوس، یا دارای قوام ژله ای است فوری با پزشک تماس بگیرید.
راهنمای تصویری مدفوع نوزاد را ببینید. یبوست نوزاد و درمان یبوست نوزاد نیز مطالب مفیدی در این زمینه هستند.
زردی در نوزاد خود را تشخیص دهید و به دنبال درمان آن باشید.
مشکلات تنفسی
اگر نوزاد شما در تنفس دچار زحمت شد یا اگر مشکل تنفسی او در همه حال ادامه پیدا کرد، فوری از پزشک کمک بگیرید.
تب
اگرچه تب نشانگر این است که کودک بیمار است، اما تب به تنهایی نمی تواند نگران کننده باشد. کودکی می تواند تب با درجه پایین داشته باشد و در عین حال به بیماری جدی و سختی مبتلا شده باشد. در مقابل کودکی با تب بالا ممکن است به بیماری جدی مبتلا نباشد. البته اگر کودک کمتر از 3 ماه سن دارد و تب او از 38 درجه بالا تر است، باید مورد بررسی قرار بگیرد. اما اگر کودک شما بزرگ تر است و تب دارد، بهتر است 1 روز صبر کنید تا علایم دیگر بیماری نمایان شود. اگر هنوز هم در شک و شبهه هستید، می توانید با پزشک مشورت کنید. توجه کنید که بسیار مهم است ذهنی آرام داشته باشید.
ممکن است دمای بدن نوزادان بیش از حد بالا یا پایین برود، با پیروی از راهنمایی های مطلب دمای عادی بدن نوزاد دمای بدن او را متعادل نگه دارید.
7 موردی که ممکن است در مورد تب نوزادان ندانید، در مطلب  تب در نوزادان شرح داده شده است.
جلوگیری از بیمار شدن نوزاد و علائم نگران کننده درباره نوزاد مطالب دیگری هستند که می توانند به شما در حفظ سلامت کودک دلبندتان کمک کنند.

.

منبع :