آکاایران: اثرات منفی مصرف چیپس بر سلامت کودکان

atisam.com - خوردن چیپس برای اطفال بسیار مضر و خطر آفرین است بهتر است این نوع تنقلات را مصرف نکنند و اجازه ندهند به سلامتی شان آسیب وارد کند . به نظر شما بهترین جایگزین چیست؟ برای نمونه می توانید یک عدد سیب زمینی متوسط پخته شده را جایگزین چیپس نمایید.

آکاایران: اثرات منفی مصرف چیپس بر سلامت کودکان

استفاده از سیب زمینی پخته به جای چیپس سیب زمینی: بهترین راهکار آن است که والدین ی را جایگزین چیپس سیب زمینی در میان وعده های کودک نمایند.
چیپس یکی از مواد غذایی است که بسیاری از کودکان به مصرف آن علاقه زیادی نشان می دهند. بسیاری از والدین نیز از چیپس به عنوان یک ماده غذایی خوشمزه برای کودکان خود یاد می کنند و حتی انواع آنها را برای مصرف کودک در میان وعده هایش تهیه می کنند.
اثرات منفی مصرف چیپس بر سلامت کودکان -آکامضرات مصرف چیپس،مصرف چیپس در کودکان،مصرف چیپس،مصرف چیپس و پفک

اما حقیقت امر آن است که از دیدگاه متخصصان تغذیه به سه دلیل اصلی بالا بودن نمک، وجود چربی اشباع مضر و پایین بودن مواد مغذی در چیپس، مصرف آن برای کودکان نه تنها مفید نیست بلکه سراسر با ضرر می باشد و حتی این نگرانی وجود دارد که مصرف زیاد چیپس باعث افزایش وزن کودکان شود. به همین منظور در این مقاله به بررسی اثرات مضر مصرف چیپس بر سلامت کودکان پرداخته می شود و در ادامه راهکارهایی برای مصرف کمتر چیپس در کودکان پیشنهاد می گردد.
اثرات منفی مصرف چیپس بر سلامت کودکان
1- ایجاد سیری کاذب: یکی از عوارضی که مصرف مداوم چیپس در رژیم غذایی کودکان برجای می گذارد، ایجاد سیری کاذب می باشد. این امر ناشی از بالا بودن نمک موجود در این ماده غذایی است. در واقع مصرف زیاد مواد نمکی به دلیل این که دارای مقادیر بالایی از عنصر سدیم می باشند، می توانند عملکرد حس گرسنگی را در مغز غیرفعال نمایند، در حالی که سلول های کودک، منتظر دریافت مواد مغذی هستند.
اکثرا کودکانی که زیاد چیپس می خورند، به مصرف وعده های اصلی در روز احساس بی میلی نشان می دهند و یا این که در این وعده ها، غذاهای کمی می خورند.
2- افزایش وزن: یکی از پیامدهای مهم مصرف زیاد چیپس در کودکان، بالا رفتن وزن می باشد که این امر ناشی از بالا بودن میزان چربی و نشاسته سیب زمینی موجود در چیپس است. طبق تحقیقات علمی انجام گرفته، سیب زمینی سرخ شده نسبت به سیب زمینی پخته پتانسیل بالاتری در بروز چاقی دارد. به همین دلیل و از آنجایی که چیپس هم نوعی از سیب زمینی سرخ شده می باشد، پس مصرف زیاد آن می تواند با بروز چاقی در ارتباط مستقیم باشد.
3- بالا رفتن فشارخون: علی رغم این که نمک بالای موجود در چیپس یک مطبوعیتی برای مصرف آن ایجاد می نماید، اما مصرف مداوم چیپس به خصوص در کودکان چاق می تواند باعث افزایش فشارخون شود و یا این که توازن فشارخون را در بدن بهم بزند.
4- بالا رفتن میزان کلسترول خون: در حالت طبیعی، کودکان مبتلا به افزایش کلسترول خون نمی شوند. اما از آنجایی که بیشتر کودکان چاق عادت دارند که از تنقلات مختلف از جمله چیپس به مقدار زیاد استفاده نمایند، باید میزان کلسترول خون آنها کنترل شود. متخصصان تغذیه معتقدند که چیپس در بالا بردن کلسترول خون نقش دارد؛
چون که اکثرا از روغن های اشباع زیادی برای تهیه آن استفاده می شود و همین امر امکان افزایش میزان کلسترول در خون را بالا می برد. در نتیجه با وجود این که امروزه سعی می گردد از روغن آفتابگردان و یا روغن سویا برای تهیه چیپس استفاده شود، ولیکن هنوز این معضل وجود دارد که برای سرخ کردن چیپس از مقادیر بالایی روغن استفاده می شود.
5- ایجاد حس آلرژی در بدن کودک: از آنجایی که اکثر چیپس ها حاوی مواد نگهدارنده و افزودنی، طعم دهنده و رنگ دهنده می باشند، بنابراین مصرف آنها در برخی از کودکان با سیستم ایمنی ضعیف می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک مانند بروز خارش پوستی، قرمزی و جوش بر روی پوست و یا نشانه های آبریزش از بینی شود.
راهکارهایی برای مقابله با مصرف زیاد چیپس در کودکان
استفاده از تورتیلای ذرت به جای چیپس سیب زمینی: برخی متخصصان سلامت معتقدند که بهتر است مصرف تورتیلای ذرت جایگزین چیپس سیب زمینی شود؛ به دلیل این که مضرات آن نسبت به چیپس سیب زمینی کمتر است. البته والدین باید توجه نمایند که برخی از تورتیلاها، حاوی رنگ های سنتتیک فراوانی می باشند، به همین دلیل توصیه می شود که کودکان از تورتیلاهایی که با رنگ طبیعی تهیه شده اند، استفاده نمایند.
جایگزین کردن چیپس سبزی به جای چیپس سیب زمینی: امروزه برای کاهش چربی موجود در چیپس، انواع چیپس های سبزیجات تولید می شوند تا به این روش بتوانند مصرف روغن مازاد را در کودکان محدود نمایند.
استفاده از سیب زمینی پخته به جای چیپس سیب زمینی: بهترین راهکار آن است که والدین یک عدد سیب زمینی متوسط پخته شده را جایگزین چیپس سیب زمینی در میان وعده های کودک نمایند.
استفاده از میوه های تازه به جای چیپس سیب زمینی: یکی دیگر از راهکارهای خوب برای کاهش مصرف چیپس در کودکان، آن است که والدین سعی نمایند به تدریج میوه های تازه را به جای چیپس در میان وعده های غذایی کودک قرار دهند.
توصیه مهم به والدین در مورد مصرف چیپس در کودکان
اکیدا به والدین توصیه می شود که کودکان خود را از سنین پایین به مصرف چیپس عادت ندهند و به عنوان یک میان وعده، چیپس را در رژیم غذایی آنها قرار ندهند. بهترین راه آن است که به جای چیپس، کودکان خود را با مصرف میان وعده های سالمی مانند میوه ها و سبزی های تازه و شیر و لبنیات آشنا نمایند.
منبع
گردآوری : آتیسام
اثرات منفی مصرف چیپس بر سلامت کودکان -آکامضرات مصرف چیپس،مصرف چیپس در کودکان،مصرف چیپس،مصرف چیپس و پفک
 
مـطالب مرتبــط

اگر می خواهید موهای تان سفید نشود …
روش های پیشگیری از سفید شدن موها
> چیپس و پفک ممنوع مصرف غذاهای شور به... مانند چیپس پفک و سایر اسنک ها به دلیل داشتن...
کد خبر: ۷۲۷۰   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۰۸

نظر طب سنتی راجب تنقلات بی ارزش
است و تمام تنقلات صنعتی مانند چیپس و پفک دارای...
کد خبر: ۵۹۲۳   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۷/۱۸

برای لاغری نیازی به حذف وعده شام ندارید!
شیرینی و چیپس بعد از شام را مرتفع می کنند...
کد خبر: ۵۶۱۴   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۷/۰۸

از بیش فعالی چه می دانید؟
چیپس پفک کاکائو قهوه نسکافه و غذاهای آماده و تند...
کد خبر: ۷۵۵۷   تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۱/۱۶

راه های از بین بردن غبغب و چاقی گردن
هله هوله هایی مانند چیپس سیب زمینی کره و بیسکویت...
کد خبر: ۷۵۱۰   تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۱/۱۰

برخی تحقیقات نشان می دهند که مصرف فراوان یکی از مواد مغذی موجود در گوشت قرمز، مرغ و لبنیات می تواند منجر به ایجاد پولیپ های روده ای شود که در نهایت ممکن است به سرطان روده منتهی شود." href="http://atisam.com/fa/news/7497/%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%A8%D8%AA%D9%84%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%AF%D9%87" >راه های پیشگیری از ابتلا به سرطان روده
کرده و چیپس چیپس و سیب زمینی سرخ کرده حاوی... بی ارزش است و تمام تنقلات صنعتی مانند چیپس و...
کد خبر: ۷۴۹۷   تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۱/۱۰

اثرات منفی مصرف چیپس بر سلامت کودکان -آکامضرات مصرف چیپس،مصرف چیپس در کودکان،مصرف چیپس،مصرف چیپس و پفک

  • دریافت اخبار از توییتر           >                                                               https://twitter.com/atisam_com
  • دریافت اخبار از فیس بوک    >                                          https://www.facebook.com/magazine.atisam
  • دریافت اخبار از گوگل پلاس  >                                                    https://plus.google.com/+AtisamNews
  • دریافت اخبار از فیدخوان       >                                                             http://atisam.com/fa/rss/allnews
  • دریافت اخبار در ایمیل          >                                                     http://www.atisam.com/fa/newsletter
  • گوش کردن اخبار رادیو         >       آوا | اقتصاد | ایران  | فرهنگ | پیام | ورزش | سلامت | جوان | قرآن | صبا

.

منبع :