آکاایران: بچه ها از سه سالگی، لحن منطقی را می فهمند

می توان لحن کودکانه را در حین بازی با کودک به کار گرفت اما باید توجه داشت بچه ها از سه یا چهار سالگی لحن منطقی را می فهمند.

یک روانشناس کودک: بچه ها از سه سالگی، لحن منطقی را می فهمند
یک روانشناس کودک ضمن تاکید بر این که والدین مانند یک کودک به بازی نگاه کنند، توصیه کرد: می توان لحن کودکانه را در حین بازی با کودک به کار گرفت اما باید توجه داشت بچه ها از سه یا چهار سالگی لحن منطقی را می فهمند.

آکاایران: بچه ها از سه سالگی، لحن منطقی را می فهمند


ایشان ضمن تاکید بر این که لازم است والدین نیز از بازی با کودکان لذت ببرند تا بتوانند این احساس خوشایند را به کودکشان نیز منتقل کنند، گفت: در وهله اول درخواست بازی باید از سوی کودک مطرح شود و والدین نباید پیشنهاد بازی به کودک را بدهند چرا که بازی کردن نیاز کودک است و نه والدین.
وی در ادامه توصیه کرد: والدین انجام بازی های تکراری را باید کنترل و محدود کرده و برای بازی های تکراری جایگزین های مناسب انتخاب کنند.
این روانشناس کودک، با بیان این که پدر و مادر هر روز، یک بازه زمانی مشخص را برای به بطالت گذراندن با کودک اختصاص دهند، اظهار کرد: والدین به یاد داشته باشند قرار نیست از این بازه زمانی، بهره برداری ویژه ای کنند. اگر انجام این کار برای پدر و مادرها سخت است بهتر است زمان کوتاه تری مثلا 10 دقیقه را اختصاص داده و به تدریج آن را افزایش دهند.
ایشان افزود: والدین سعی کنند ذهن خود را به بازی که انجام می دهند متمرکز و در زمان «حال» زندگی کنند. بسیاری از والدین در حین بازی با کودک دچار اضطراب می شوند چرا که به جای توجه به کودک و بازی که انجام می دهند، به فکر انجام برنامه های عقب افتاده و دل مشغولی های خود هستند.
بچه ها از سه سالگی لحن منطقی را می فهمند، لازم نیست لحن کودکانه به کار ببرید
وی همچنین ضمن تاکید بر این که والدین مانند یک کودک به بازی نگاه کنند، توصیه کرد: می توان لحن کودکانه را در حین بازی با کودک به کار گرفت اما باید توجه داشت بچه ها از سه یا چهارسالگی لحن منطقی را می فهمند.
این روانشناس کودک اضافه کرد: بازی را یک وسیله سرگرم کننده در نظر بگیرید و به فرآیند بازی توجه کنید و نه نتیجه بازی. بنا نیست انتهای بازی چیزی عاید دو طرف بازی بشود.
خدابخشی ضمن بیان این که بازی را تا جایی که لذت بخش است ادامه بدهید و نه تا زمان رسیدن به انتهای بازی، اظهار کرد: به عنوان مثال جورچین را تا زمانی که از انجام آن لذت می برید ادامه بدهید و پس از آن رهایش کنید.
از انجام بازی های کثیفی چون گل بازی امتناع نکنید
وی افزود: از انجام بازی های کثیف چون گل بازی، نقاشی کردن با دست، دویدن زیر باران، آب بازی و مانند آن اجتناب نکنید چرا که کودک از انجام این بازی ها لذت می برد و مایل است شما در این لذت با او سهیم شوید..

منبع :